به نقل از آکاایران: شاید امروزه کمتر کسی باشد که در جیب یا کیف خود خودکار یا روان نویس نداشته باشد. یکی از ملزومات این روزهای بشر خودکار است که تقریباً همه جا کاربرد دارد. اما امان از برخی خودکار ها، پس دادن جوهر، ننوشتن، کم رنگ شدن و ... که همیشه در مواقع حساس انسان را آزار می دهد. با ما همراه شوید تا نکاتی درمورد خرید خودکار و روان نویس مطالعه کنید.

خودکار و روان نویس

آکاایران: واژه ی خودکار در لغت یک  ابزار دستی است که برای اعمال جوهر به سطحی که معمولا کاغذ است جهت نوشتن یا کشیدن مورد استفاده قرار می گیرد.در بین قلم ها انواع خاصی وجود دارند که برای موارد خاصی همچون امور هنری، الکترونیک، اسکن دیجیتالی و برای محاسبات فنی در فضا مورد استفاده قرار می گیرد.در بین کمپانی های تولید کننده یقینا چند اسم آشنا به نظر می رسد،کمپانی هایی هم چون کارمل،اونر و فابرکاستل که نام های آشنایی در این راستا به نظر می رسند.

البته در این بین اغلب خودکارهایی که امروزه تبلیغ می شوند ازآن به عنوان خودکار ارگونومیک یاد میشود.امااصطلاحی که امروزه در تجارت به عنوان خودکار ارگونومیک استفاده شده است کاملا غیر استاندارد می باشد.

در دسته بندی کردن خودکار ها می توانیم آن ها را به دو دسته نازک نویس و معمولی تقسیم کنیم، اما همین نازک نویس ها و معمولی ها به چندین مارک مختلف تقسیم میشوند! آنقدر تنوع مارک در بازار وجود دارد که شاید ذهن خریدار را کاملاً گمراه کند.

خودکارهای معمولی 1.0

شاید سر شناس ترین مارک این دسته از خودکارها خودکار بیک باشد. از گذشته تا به امروز کیفیت خود و قیمت مناسبش را حفظ کرده و هنوز هم دست به نوآوری در این مدل از خودکار خود نزده است. اما متاسفانه کلاهبرداران حتی از خودکار بیک هم نگذشته و تقلبی این نوع خودکار را وارد بازار کرده اند. شاید برای خریدار عام تشخیص خودکار بیک اصل با تقلبی اش ناممکن باشد، اما راه تشخیص آن بسیار ساده است! رنگ درب خودکار بیک اصل آبی پررنگ است و بالای در آن شکافی برای رد و بدل شدن هوا وجود دارد و همچنین روی نی خودکار نام شرکت بیک به صورت برجسته حکاکی شده است.

اما شاید محبوب ترین مارک این روزهای بازار خودکار کنکو می باشد، محبوبیت این خودکار فقط و فقط به دلیل روان بودن جوهر آن و تکنولوژی پیشرفته به کار رفته در سر خودکار است. اما این نوع خودکار در مقایسه با خودکار بیک در جایگاه پایین تری قرار می گیرد. از مهم ترین مشکلات این خودکار می توان با یکنواخت نبودن جوهر آن، پس دادن جوهر و تغییر رنگ جوهر در انتهای آن نام برد. شاید از لحاظ قیمتی فروش خودکار بیک نصف خودکار کنکو قیمت داشته باشد اما جالب است بدانید بسیاری از خودکار ها را فقط و فقط بر اساس متراژ نوشتن قیمت گذاری می کنند.

خودکارهای نازک نویس 0.7

خودکار های نازک نویس چند سالی است که در بازار محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اما جالب است بدانید که در بازار هیچ خودکار نازک نویسی را پیدا نمی کنید که کیفیتی مشابه خودکار های معمولی داشته باشد، یکنواختی جوهر در تمامی این خودکار ها به صورت واضح مشهود است.

اما پیشنهاد ویژه به آن هایی که از خودکار های نازک نویس استفاده می کنند، به تازگی شرکت معروف یونی بال خودکار نازک نویسی روانه بازار کرده که علاوه بر ظاهری بسیار شیک و زیبا کیفیت بالایی نیز دارد، شاید از حضور این خودکار در بازار کمتر از یک ماه گذشته باشد ولی طرفداران زیادی پیدا کرده است و در دسته خودکار هایی قرار می گیرد که حدود 100 تا 130 متر می نویسند.همه ی این خودکار ها تقریبا در رنج قیمتی 2 تا 3 هزار تومان قرار دارند اما باز هم طراحی و کیفیت خودکار فونیکس بیشتر از خودکار های دیگر است، این نوع خودکار با طراحی جالب خود به نوعی ساخته شده است که به راحتی در جیب های کوچک قرار گیرد و اندازه ی قدی این خودکار حدود 9 سانتی متر است! ولی متراژ آن حدود 80 متر است.

خودکار و روان نویس,خودکار و روان نویس پارکر,خودکار و روان نویس یوروپن

روان نویس

روان نویس ها

روان نویس ها بیشتر در نوشتن چک و اوراق بهادار و سند ها استفاده میشود. این دسته از نوشت افزار ها به دلیل وجود جوهر مایع خود همیشه مشکل ساز بوده اند و پس دادن جوهر آن در جیب یکی از موضلات بزرگشان بوده است.

مارک نام آشنای این دسته روان نویس ها, یونی بال است که حتی قبل از انقلاب در ادارات استفاده میشده و همچنان بیشترین کاربرد خود را در ادارات دارد. اما همیشه قیمت این روان نویس مورد بحث بوده است، به شما قول می دهم اگر به سراغ چند لوازم تحریری در محل خود بروید هیچکدام یک قیمت واحد برای این خودکار به شما نمی دهند، اما شما بدانید قیمت خرید این روان نویس در بازار امروز بین 2 تا 2500 تومان است، پس اسیر چرب زبانی فروشنده نشوید. شاید هنوز هم هیچ روان نویسی نتوانسته با یونی بال رقابت کند، روان نویس های وک و زبرا هم در بازار موجود است ولی هیچ کدام کیفیت یونی بال محبوب را ندارد.

تعریف خلاصه ی خودکار ارگونومیک را میتوان این گونه گفت که :خودکاری که بتوان آن را به طور طولانی در دست گرفت بدون اینکه در ناحیه ی مچ و انگشتان احساس درد و ناراحتی کرد را می توان جزء دسته ی خودکارهای ارگونومیک دانست.اما به طور کلی مشخصه هایی وجود دارند که اگر خودکاری دارای این ویژگی ها بود،میتوان آن را جزء دسته ی ارگونومیک قرار داد.

۱) شکل و ظاهر

یکی از عواملی که در ارگونومی یک خودکار موثر است شکل و ظاهر خودکار می باشد،در واقع خودکارهایی که بلند، متعادل و ضخیم هستند،به عنوان خودکارهای ارگونومیک شناخته می شوند،چون این مدل خودکارها به راحتی در دست قرار می گیرند، تولید کنندگان نیز در این راستا طرح های مختلفی را ارائه کرده و آزمایش کرده اند،نمونه ای از این طرح ها شامل خودکارهایی شبیه ساعت شنی، نی های چوبی یا طرح های خمیده بوده اند، که هرکدام از آنها قالب خاص خود را داشتند بنابراین تحت عنوان خودکارهای ارگونومیک شناخته شدند.

۲) وزن

دومین عامل موثر در ارگونومی خودکارها وزن خواهد بود،مهمترین مشخصه ی یک خودکار خوب راحتی آن در دست می باشد،این راحتی به این معناست که یک خودکار خوب نباید بیش از حد سبک یا سنگین باشد،خودکاری که وزن آن به طور غیر معمولی سبک باشد، در هنگام نوشتن در دست دچار لغزندگی می شود،بنابراین در حین نوشتن باید فشار زیادی را وارد کرد که این پدیده موجب آسیب رسانی به دست می شود.

به همین دلیل اغلب خودکارهای ارگونومیک دارای وزن سنگین اما متعادل هستند.

۳) پوسته محافظ

عامل سومی که یک خودکار رابه یک خودکار ارگونومیک تبدیل می کند،وجود پوسته ای در ساختار خودکار است که حین نوشتن روی بدنه ی خودکار قرار می گیرد.در واقع یک پوسته ی خوب می تواند به کاهش درد انگشتان خصوصا در زمان نوشتن طولانی کمک چشم گیری نماید،ما پوسته هایی از جنس پلاستیک نرم را به شما توصیه می کنیم،چون بسیار لطیف هستند و برای قرار گرفتن بر روی بدنه ی خودکارهایی که از جنس پلاستیک و فلز هستند،بهتر عمل می کنند. انتخاب نوع صحیح این پوسته های پلاستیکی به نحوه ی در دست گرفتن خودکار توسط شما وابسته است.

برای مثال کسی که خودکار غیر ارگونومیک استفاده می کند، بعد از در دست گرفتن این خودکار یقینا به مشکل خواهد خورد.

۴) نحوه ی روان نویسی

مورد دیگری که آن هم برای ارگونومی بسیار موثر خواهد بود،میزان روان نویسی خودکار خواهد بود، خودکاری که روان می نویسد علاوه بر این که میزان نیرویی که باید در حین نوشتن به خودکار اعمال کرد،را کاهش می دهد،بلکه باعث کاهش خستگی در حین نوشتن نیز می شود.به همین دلیل بعضی از افراد استفاده از خودکار های ژله ای یا خودکارهای استوانه ای را به دلیل روان نوشتن ترجیح می دهند.اگرچه خودکار های استوانه ای که امروزه در برخی جاها مورد استفاده قرار می گیرند،بسیار خوانا و دارای کاراکترهای جذاب هستند.

خودکارهای استوانه ای در واقع نوعی از خودکارها هستند که بر روی سطح فلزی نظیر استیل یا آلیاژهای تنگستن قابل استفاده است.این خودکار ها تحت عنوان بهترین خودکارها با واضح ترین خروجی شناخته می شوند،این خودکار ها به دلیل خط جالبی که دارند،اغلب برای امور گرافیکی مورد استفاده قرار می گیرند،این خودکارها قابل شارژ هستند و با مغزی جوهر درون خودکار، مغزی را جایگزین می کنیم.

گردآوری: بخش تعلیم و تربیت آکاایران