به نقل از آکاایران: مجله یا ژورنال گونه ای کتابچهٔ دوره ای است که با چاپ مقاله های عمومی یا علمی به گسترش و اشاعهٔ اطلاعات، دانش و نتایج پژوهش ها دربارهٔ پیشرفت های جاری در یک حوزهٔ علمی خاص می پردازد. مقالهٔ علمی توسط پژوهشگر یا پژوهش گرانی نوشته می شود که پژوهش را انجام داده اند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد خرید مجلات و نشریات مطالعه کنید.

مجله و نشریه

آکاایران: در عرف مطبوعات، هرگاه ترتیب انتشار نشریه ای حداکثر ماهی یک بار باشد، برآن نشریه، عنوان «مجله » می گذارند. قطع، تعداد صفحه ها، ترکیب موضوعی مطالب و حتی نوع ماشین چاپی که مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله مواردی است که تفاوت میان ترکیب ظاهری مجله و روزنامه را از آن طریق میتوان تشخیص داد. 
مجله مجموعه ای از مطالبی است که به طور مرتب با فاصله های معین زمانی منتشر می شود؛ مطالبی که درباره یک یا چند موضوع مختلف می باشند. کلمه Magazine به معنای بازار یا انبار اجناس گوناگون است. اما خریدار مجله تمام اجناس را یکجا خریداری می کند و از میان اجناس، آنچه را که مورد توجه اوست. بهره برداری می کند و آنگاه به انتظار شماره بعد می ماند.  نشریه داخلی یا خبرنامه، سند مکتوبی است که در سازمان های دولتی یا غیردولتی در زمینه های اخبار سازمان، مسایل آموزشی، فنی و تخصصی، فرهنگی و سیاسی و نظایر آن (مرتبط با سیاست ها و وظایف قانونی و در محدوده فعالیت های سازمان) منتشر و به منظور اطلاع رسانی، ایجاد ارتباط و همگرایی فکری و عملی بین مسئولان سازمان و کارکنان و جلب نظر و همکاری طرفین بین اعضای سازمان توزیع می شود.

مجله (Magazine)‏ به مدرکی جلدشده و ادواری گفته می شود که به طور منظم و با فاصله انتشار مرتب و تحت شماره ردیف و دوره و تاریخ معین در زمینه های گوناگون (اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، دینی، علمی، فنی، کشاورزی، نظامی، هنری، ورزشی و نظایر این ها) بیش از دو بار در سال منتشر شود و در تهیه  مطالب آن بیشتر از یک نفر مشارکت داشته باشد و نیز دارای بیشتر از یک مقاله باشد. کلمه Magazine (مجله) در اواخر سالهای 1550 وارد زبان انگلیسی شد ولی در ابتدا به معنای یک وسیله چاپ شده  نبود. واژه مجله از کلمه عربی مخزنMakhsin  گرفته شده که به معنای انباری از اجناس مختلف است. بنابراین در زمانهای قدیم واژه مجله به مجموعه ای از اشیا مختلف مورد استفاده بود و اغلب به انبار سلاح و تجهیزات نظامی اطلاق می شد. در حدود سال 1700 اولین نشریات ادواری ظاهر و به مجله معروف شدند. زیرا به صورت مخزن و انباری برای گردآوری و عرضه مطالب گوناگون و خواندنی بودند. (

بنابراین تعریف قانونی مجله بدین قرار است : «مجله، نشریه ای است که برای روشن کردن افکار مردم در زمینه های مختلف اجتماعی، سیاسی، علمی، فنی یا ادبی و ترقی دادن سطح معلومات مردم و نشر اخبار و اطلاعات و مطالب عام المنفعه و انتقاد و اصلاح اندیشه در امور عمومی، به طور منظم و در زمان معینی منتشر می شود». اولین ارزش و اهمیت مجله، ظاهر آن، مانند : عکسهای رنگی، کیفیت کاغذ، تصویر پردازی استادانه و استفاده از رنگ و.... است که کل این مجموعه در صفحه آرایی گنجانده می شود. صفحه آرایی عبارت است از طرح ریزی برای یک صفحه یا گروهی از صفحه ها. عناصری در صفحه آرایی به کار گرفته می شوند که کار برد هر کدام از آنها پیرو اصول و قواعد مخصوصی است، هر چند که در مجموع ذوق و سلیقه هنرمند نقش غیرقابل انکاری در صفحه آرایی تخصصی و جذاب دارد. نام مجله، قطع، رنگ، عکس، طراحی صفحه ها، تیتر و سوتیتر، ستون بندی و انتخاب حروف، از جمله عناصر مهم صفحه آرایی یک مجله به شمار می روند.

انواع مجله

آکاایران: تقسیم بندی مجلات به روشهای مختلفی انجام می گیرد ولی از یک نظر خاص می توان به دو گروه عمده تقسیم کرد: مجلات برای مصرف کنندگان و مجلات تجاری. مجلاتی که با پرداخت حق اشتراک برای همه قابل دریافت است و از طریق پس ارسال می شود و یا بدون اشتراک از دکه های روزنامه فروشی می توان خرید. به این نوع از مجله ها، مجلات براق نیز می گویند. مجلات تجاری، مجلاتی هستند که حرف خاصی را مدنظر قرار دارند که معمولاٌ به دست اهل فن خود می رسد

مجله ها از لحاظ قالب انتشار، به دو دسته کاغذی و الکترونیکی تقسیم می شوند. مجله کاغذی مجله ای است که به شکل سنتی چاپ و انتشار می یابد. مجله  الکترونیکی به مجله ای گفته می شود که به صورت الکترونیکی روی اینترنتچاپ و منتشر می شود. پس از اختراع وب، بسیاری از مجله های کاغذی به صورت الکترونیکی نیز منتشر می شوند که به دو صورت قابل دسترس هستند.

بر اساس ترتیب انتشار:

مجله هفتگی: مجله ای که در هر هفته یک بار انتشار یابد.

مجله دو هفتگی: مجله ای که در هر دو هفته یک بار منتشر شود.

مجله ماهانه: مجله ای که در هر ماه یک بار منتشر شود که به این نوع مجله، ماهنامه یا مجله ماهیانه نیز می گویند.

مجله سه ماهانه: مجله ای که در هر سه ماه یک بار منتشر گردد که این نوع مجله ها بیشتر به فصلنامه اشتهار دارند.

مجله چهار ماهانه: مجله ای که در هر چهار ماه یک بار منتشر شود.

مجله شش ماهانه: مجله ای که در هر شش ماه یک بار منتشر شود که به این مجله ها دوفصلنامه یا نیم سالنامه نیز می توان گفت.

 نشریات داخلی، می تواند نقش موثری را در ایجاد ارتباط متقابل و متعادل بین بخش های مختلف یک سازمان ایفا نمایند و فرصت مناسبی را برای تشریح و تبیین اهداف سازمانی و جلب مشارکت پرسنل، برای اداره سازمان فراهم آوردند.

در حال حاضر نشریات درون سازمانی به عنوان یک رسانه در اغلب سازمان ها منتشر می شوند. این نشریات در قالب های «نشریه داخلی»، «بولتن»، «خبرنامه»، «پیک» و … و در شکل و شمایل های متفاوتی به چاپ می رسند.

هدف نشریه داخلی

روشن کردن افکار عمومی در سازمان و آگاهی داده به اعضاء در خصوص اتفاقات و اخباری که در آن روی می دهد و سهیم کردن آنان در سرنوشت خودشان از طریق تبادل افکار و آراء در شکل یک سند مکتوب می تواند هدف و کارکرد اصلی «نشریات داخلی» باشد. همچنین پرکردن اوقات فراغت کارکنان و خانواده آنان و پاسخ گویی به پرسش های کارکنان می تواند از دیگر اهداف انتشار یک خبرنامه باشد.

در یک وضعیت مطلوب و به شرطی که کارکردهای اصلی و رسالت واقعی این گونه نشریات به درستی شناخته و به کار گرفته شوند، فرصت مناسبی برای بیان اهداف یک سازمان و همگرایی فکری، ذهنی و علمی میان مدیریت و دیگر بخش های آن سازمان خواهد بود.

یکی از ویژگیهای مهم مجلات در آینده، نشر آنها مانند روزنامه ها در اینترنت است. فرهنگ لغات جدیدی برای نامیدن مجلاتی که به صورت روی خط و آنی در دسترس خوانندگان هستند اختراع شده است. به عنوان مثال e-zines برای نامیدن مجلاتی که از این طریق در دسترس هستند اختراع شده است از طریق اینترنت و با تخفیف ویژه می توان مشترک این مجلات شد. مستقل از اینکه چه رابطه ای بین نسخ چاپی و الکترونیکی مجلات در آینده وجود داشته باشد. مجلات به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی، نه تنها از این معرکه جان به در خواهند برد بلکه ممکن است به اوج شکوفایی برسند. در مقابل چالشهایی که در گذشته شاهد آن بودند تواسته اند خود را تطبیق دهند.

با آنکه فناوری جدید کامپیوتری، روزنامه ها و مجلات را به مبارزه طلبیده است اما به نظر می رسد که مجلات در شکل فعلی خود پایدار بمانند. مجلات به صورت وسایل ارتباطی ای درآمدند که مطالب خود را دقیقاً در جهت ارضای سلایق و ذوقهای خوانندگانشان طراحی و چاپ می کنند. به نظر می رسد که مجلات تا آینده ای قابل پیش بینی خوانندگان خود را حفظ خواهند کرد.

گردآوری: بخش تعلیم و تربیت آکاایران