به نقل از آکاایران: واژه چسب شامل مواد بسیاری می شود که همه می توانند دو چیز را به هم بچسبانند. در این مقاله مطالبی درمورد چسب ها برای شما قرار داده ایم. با ما همراه شوید و این مطالب را مطالعه کنید.

چسب

آکاایران: اندیشه چسبانیدن دو چیز بر روی هم، از زمان های بسیار دور پیوسته به ذهن بشر خطور می کرده است. در دیوارهای یک معبد مصری که به سه هزار سال پیش باز می گردد، تصویر مرد کارگری را می بینیم که دارد با چسب چیزی را می چسباند. چسب های معدنی، گیاهی، دریایی و نیز چسب هایی گوناگونی که به دست خود بشر ساخته شده اند، انواع مختلف چسب به شمار می روند. در قدیم، چسب را از استخوان، پوست و رگ و پی حیوانات تهیه می کردند. برای آن که بدانید چگونه چنین چیزی ممکن است؛ آب مرغ پخته را مدتی در یخچال نگاه دارید، بعد خواهید دید که لایه ای از ژله بر سطح آن می ایستد. این ژله در واقع نوعی چسب غیر خالص است. برای تهیه ی چسبی که می خواهند به بازار عرضه کنند نخست محلول هایی را داغ کرده از صافی عبور می دهند. پس از تصفیه و تبخیر، ماده سفتی از آن ها باقی می ماند که آن را می خشکانند و بدین گونه چسب فراهم می آورند. راه دیگر برای تهیه چسب آن است که محلول ها را آن قدر می گذارند تا بر اثر خنک شدن به صورت ژله سفتی در آید. سپس آن را ورقه ورقه کرده بر روی توری هایی می گسترانند.

در این حال، باد گرمی را از داخل چند تنوره جریان داده آن ها را می خشکانند. چسب به مقدار کم در صنایع گوناگون به صدها شیوه مختلف، مورد استفاده است. مثلاً برای تهیه درهای چوبی، مبل و صندلی، پیانو، اسباب بازی کودکان چسب مورد نیاز است. در صحافی کتاب و ساختن قوطی های مقوایی باز چسب به کار می رود. کاغذهای چسب دار، سر کبریت و حتی وسایل آتش بازی همه به چسب نیاز دارند. اگر می بینید که از اسکناس نو، هنگام دست کاری، صدایی شنیده می شود برای آن است که با چسب آن را آهار داده اند. کاغذ سنباده نیز به کمک چسب توانسته آن همه ذرات ریز را بر سطح خود نگاه بدارد. چسب هایی که از مواد طبیعی ساخته می شوند، به زودی از بین می روند. از این رو، باید ماده ای بر آن ها افزود تا بر مقاومت شان بیفزاید. اگر چسب مایع مدتی بی مصرف بماند فاسد می شود و بوی زننده ای از آن به مشام می رسد. 

از چسبها برای اتصال دادن پلاستیکها، چوبها، کاغذ، سرامیک و فلزات استفاده فراوانی می شود. خاصیت چسبانندگی یک بسپار به نیروهایچسبندگی آن بستگی دارد. بعضی از بسپارها به خاطر داشتن گروههایی با جاذبه های واندروالسی بیشتر چسبندگی خوبی دارند. بسپارهایی که چسبندگی خوبی نداشته باشند با افزودن یک اسید آلی یا موادی که گروههایی با جاذبه واندروالسی دارند، به صورت قابل اتصال در می آید. برای هر ماده ای با توجه به جنس و ساختار و نوع استفاده باید چسب مناسبی انتخاب کرد.

و نیرو در مکانیسم اتصال چسبها دخالت دارد که عبارت اند از نیروهای واندروالسی و پیوندهای شیمیایی. نیروهای واندروالسی اساس اکثر فرایندهای چسبندگی هستند. این نیروهای جاذبه بین چسب و جسم مورد نظر عمل می کنند. پیوندهای شیمیایی قویترین نوع چسبندگی را ایجاد می کنند. این نوع اتصال وقتی رخ می دهد که جسمی که چسب روی آن استفاده می شود دارای گروههای شیمیایی واکنش دهنده با چسب باشد.

برخی از گروههای شیمیایی در پدید آوردن نیروهای واندروالسی خیلی مؤثر هستند و در صورت وجود در چسب یا جسم مورد نظر سبب ایجاد پیوند خوبی می شوند. از این گروهها می توان گروههای نیتریل، هیدروکسیل، کربوکسیل و آمید را نام برد.

معایب و مزایای چسب ها 

معایب

1. عموما چسب ها بوسیله آب یا بخار آب سست می شوند.

2. محدوده رهایی کار آنها کمتر از چسباننده های فلزی (مهره ها ،پیچ ها و بست های آهنی و غیره) است.

3. چسب ها توسط دمای تبدیل شیشه ای (Tg) و تخریب شیمیایی محدود شده اند.

مزایا

1. اتصال مواد غیر مشابه و لایه های نازک از مواد

2. گسترش بار بر روی یک ناحیه وسیع

3. زیبایی و حالت آئرودینامیک آنها بر روی سطوح خارجی اتصال

4. کاربرد آنها با استفاده از ماشین روبات می باشد.

گردآوری: بخش تعلیم و تربیت آکاایران