به نقل از آکاایران: کتابهای صوتی متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می شود و بصورت فایل صوتی درمی آید. کتابهایی که با هدف نیاز نابینایان ارایه شد اما با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی از یک سو و گرفتاری های زندگی بشری از سوی دیگر ترویج این کتاب ها افزایش یافت. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد کتاب های صوتی مطالعه کنید.

کتاب صوتی

آکاایران: پیشینه کتاب گویا در جهان به سال 1931 برمی گردد که در آن سال گنگره آمریکا، برنامه کتاب سخنگو را در دستور کار قرار داد. این پروژه که «کتاب برای نابینایان» نام داشت، در ابتدا در راستای کمک به نابینایان برای مطالعه صورت گرفت. بنیاد نابینایان اولین بار کتاب سخنگو را در سال 1932 تولید کرد و سال بعد برای اولین بار تولید انبوه کتاب سخنگو آغاز گشت.

کتاب گویا (به انگلیسی: Audio Book) یا کتاب صوتی، متن کتابی است که توسط یک یا چند گوینده خوانده می شود و بصورت فایل صوتی درمی آید و یا گاهی اوقات بصورت نمایشنامه بازی می شود. کتاب گویا ممکن است با موسیقی یا افکت های صدایی همراه باشد. گاهی اوقات نویسنده با صدای خودش کتاب را می خواند و گاهی گویندگان حرفه ای این کار را انجام می دهند.

کتاب گویا نخستین بار و در پاسخ به نیاز نابینایان در ایران و در سال ۱۹۲۹ توسط دکتر جواد شوکولاتخور  که خود نابینا بود ارائه شد ولی به سرعت و به دلیل جذابیت مورد استقبال عموم مردم قرار گرفت در واقع تاریخچه تولید این کتابها به سال ۱۹۳۱ میلادی می رسد زمانیکه در ایالات متحده آمریکا اولین بار این نوع کتابها برای نا بینایان تحت پروژه ای به نام "پروژه کتاب برای افراد نابینا" مطرح شد و اولین کتاب گویا حدود ۷۶ سال پیش در سال ۱۹۳۲ میلادی تولید شد.

هم اکنون کتاب گویا پدیده ای شناخته شده در کشورهای  توسعه یافته می باشد. این کتابها در دسته بندی های مختلف شامل داستان، رمان، کودک و نوجوان، مذهبی، آموزشی، علمی، هنری و ... می باشد.بعدها با اختراع و گسترش استفاده از نوار کاست و بدلیل سهولت استفاده از این کتابها و زیبایی و جذابیت آنها مورد استفاده عموم مردم قرار گرفت و تولیدکنندگان کتاب رنج وسیعی از کتابهای خود را بدین شکل تولید نمودند. طوریکه امروزه تقریبا این نوع کتابها در اکثر زمینه ها تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. کتاب گویا به دو صورت روخوانی و نمایشنامه تولید می گردد. کتابهای گویا به اشکال مختلف بر روی نوار کاست، سی دی، ام پی تری (MP3) یا فایل رسانه ای ویندوز (Windows Media Audio) و گوشی های تلفن همراه قابل استفاده می باشند. ‎محبوبیت پخش کننده های صوتی همراه مانند آی پاد کتاب های صوتی را برای استفاده مردم رایج تر کرده است. این امر به گسترش ناگهانی کتاب های تولید شده از پروژه هایی نظیر لیبریوکس شده است.

که افراد داوطلب را برای خواندن کتاب ها سازماندهی می کند. کتاب های صوتی همچنین می توانند توسط نرم افزارهای گویا تولیدشوند هرچند کیفیت صدای تولیدشده ممکن است در مقایسه با صدای انسان مطلوب نباشد. کتاب های صوتی همچنیت توسط شرکت های انتفاعی به صورت برخط منتشر می شوند. بهای کتاب های صوتی که  روی سی دی یا کاست منتشر می شوند اغلب بیش از نسخه های جاپی با جلد سخت است. کتاب های صوتی که یا پیاده کردن از اینترنت خریداری می شوند اغلب کمی ارزان تر از نسخه های چاپی با جلد سخت اما گران تر از نسخه های چاپی با جلد شمیز هستند.به طور کلی کتاب های صوتی ارائه شده در غالب لوح فشرده مخاطبان بیشتری دارند؛ در سال ۲۰۰۵ نوار کاست ۱۶ درصد، لوح فشرده ۷۴ درصد و لینک های قابل دانلود ۹ درصد از بازار کتاب های گویا را به خود اختصاص داده است.بر اساس نتایج پیمایشی در آمریکا سود حاصل از این صنعت در سال ۲۰۰۵ در این کشور بیش از ۸۷۱ میلیون دلار بوده است.

با در نظر گرفتن این واقعیت که میزان مطالعه افراد در کودکی رابطه مستقیمی با رشد ذهنی آنان دارد، ضروری است که نابینایان برای افزایش بهره ی هوشی و قابلیت های یادگیری خود، از سنین کودکی با کتاب و کتاب خوانی آشنا شوند. کتابخانه های دیجیتالی گویا ابزار بسیار کارآمدی هستند که می کوشند با فراهم ساختن فرصت های برابر برای رشد و آموزش کودکان نابینا و ایجاد زمینه ای برای بهبود مهارت های یادگیری و اجتماعی آنان، به شکل گیری آینده ای روشن تر و پرامیدتر برای آنان کمک کنند. کتابخانه صوتی برای ارتقاء سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ مطالعه می باشد علاقه مندان و شهروندانی که به هر دلیلی امکان خواندن کتاب های مورد علاقه خود را ندارند می توانند از این فضا برای کتابخوانی استفاده کنند

گردآوری: بخش تعلیم و تربیت آکاایران