به نقل از آکاایران: فیلم  اصطلاحی است که به طور عام شامل تصاویر متحرک و هم چنین زمینه می گردد. ریشهٔ این نام در این واقعیت است که فیلم عکاسی به طور تاریخی عنصر اساسی رسانه ضبط و پخش تصاویر متحرک به حساب می آمده است. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد فیلم را مطالعه کنید.

فیلم

فیلم ها از طریق ضبط تصویر مردم و اشیاء واقعی با دوربین یا بوجود آوردن آن ها از طریق تکنیک های انیمیشن و یا جلوه های ویژه است. فیلم ها از مجموعه ای از قاب های انفرادی تشکیل شده اند که زمانی که به سرعت و پشت سرهم نمایش داده می شوند، توهم حرکت را در بیننده بوجود می آورند. بر اثر پدیده ای به نام ماندگاری تصویر که بر اثر آن یک منظره برای کسری از ثانیه پس از بین رفتن آن در حفظ می کنند، چشمک های بین تصاویر، قابل رویت نیستند. هم چنین عامل ارتباط عامل دیگری است که باعث مشاهده تصاویر متحرک می گردد. این اثر روانی به نام حرکت بتا معروف است.

آکاایران: برای تبیین هر اثر هنری همچون فیلم نیازمند شناخت عناصر و واحد سازنده آن هستیم.  یک فیلم سینمایی همچون یک رمان دارای چندین بخش یا سکانس (Sequence) است.  هرسکانس فیلم بنا به اشتراک و وحدت موضوع (زمان و یا مکان وقوع آن) از دیگری متمایز می شود.  این تمایز گاه بسیار کلی است. سکانس های یک فیلم به واحدهای کوچکتری به نامه صحنه (Script) یا (setting) تقسیم می شوند. همان گونه که یک نمایش به چند پرده (Act) تقسیم می شود. هرصحنه بیان کننده واقعه ای از داستان است که به خودی خود دارای اشتراک و وحدت در زمان و مکان می باشد.  هرگاه زمان و مکان تغییر کند صحنه نیز تغییر خواهدکرد.  هرصحنه در فیلم نامه با ٤ مشخصه اصلی در ابتدای آن نوشته می شود.

از نظر بیش تر انسان ها، فیلم از انواع مهم هنر به شمار می آید. فیلم ها قابلیت سرگرم کردن، آموزش، روشنگری والهام بخشیدن به بیننده را دارند. عوامل دیداری سینما نیاز به هیچ نوع ترجمه نداشته و قدرت ارتباطات جهانی را به یک محصول تصویر متحرک می بخشند. هر فیلم قابلیت جذب مخاطبان جهانی را دارد به خصوص اگر از تکنیک های دوبله و یا زیرنویس که گفتار را ترجمه می سازد، بهره جسته باشد. فیلم ها هم چنین محصولاتی هستند که توسط فرهنگ های مشخص تولید گشته و آن فرهنگ ها را منعکس و در برابر از آن ها تأثیر می پذیرد.

درهنر ساخت فیلم یک قاب مانند یک حرف از  یک واژه در یک متن ادبی (مقاله، شعر یا داستان) است،  بی اثر و نامفهوم. اگر یک پلان را در حکم یک واژه در نظر بگیریم باز به خودی خود صاحب مفهومی مشخص نیست مگر اینکه در تعاملی نحوی – Grammatical-  با دیگر واژه ها (پلان ها) در قالب یک جمله (صحنه) واجد مفهومی ویژه گردد.  جملات (صحنه ها)، بندها (Paragraphs) و بخش های مختلف یک متن را می سازند.

برخی ساختمان یک فیلم را همانند یک عمارت می دانند که هرطبقه آن در حکم یک سکانس از فیلم، و هراتاق از هرطبقه درحکم یک صحنه، و هر بخش از اتاق (دیوار، سقف، کف، پنجره و.) در حکم  یک پلان از فیلم، و آجرهای آن عمارت را می توان درحکم قاب های هرفیلم دانست و با این دیدگاه همان طور که عنصر سازنده یک ساختمان آجرهای آن می باشند، واحد بنیادین یک فیلم قاب (frame) می باشد. هر اتاق وظیفه ای خاص از هر بخش را به عهده دارد،  واز جمع آمدن اتاق هاست که ساختمان کارکرد اصلی خود را ایفا می کند.

بلافاصله پس از ابداع صنعت پردازش، حرفه ساخت و نمایش تصاویر متحرک به عنوان منبع کسب درآمد مطرح گردید. پس از مشاهده نتیجه موقفیت آمیز ابتکار جدید خود و محصول خروجی آن در فرانسه، برادران لومیر اقدام به برگزاری تور دور قاره اروپا به منظور به نمایش گذاری خصوصی اولین فیلم های خود برای عوام و خواص جوامع نمودند. آن ها در هر کشور به طور عادی مناظری جدید از محلات را به آلبوم خود اضافه نموده و خیلی سریع طرف های تجاری در کشورهای مختلف اروپا پیدا نمودند تا خریدار وسایل و عکس های آن ها بوده و در امر صادرات، واردات و تجاری کردن محصولات صحنه ای یاور آنان باشند. درسال ۱۸۹۸، نمایش احساس اوبرامرگوا اولین فیلم تجاری شد که تا آن زمان تولید گشته بود. به زودی فیلم های دیگر نیز ارائه گشتند تا صنعت فیلم به عنوان صنعتی نو و مستقل جهان واریته را تحت الشعاع قرار دهد. شرکت های اختصاصی جهت تولید و توزیع فیلم به وجود آمدند و این در حالی بود که بازیگران سینما از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار گشته و اجرت های سنگینی را برای بازی در فیلم ها طلب می نمودند. قبل از آن یعنی در سال ۱۹۱۷، چارلی چاپلین قراردادی برای حقوق سالیانه یک میلیون دلار منعقد نموده بود.

گردآوری: بخش رسانه و ارتباطات آکاایران