به نقل از آکاایران: فیلمهای جناییی یا گنگستری (Crime Film) نام نوعی از ژانرهای سینمایی است. این فیلم ها به تاریخچه های واقعی جنایت ها، و یا اقتباس از داستان های جنایی تبهکاران و جنایتکاران مافیا و... هستند. اکثر این گونه فیلم ها درجه سنی R (افراد زیر 17 سال باید به همراه والدین یا یک بزرگتر از خود فیلم را تماشا کنند) گرفته اند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد فیلم های ژانر جنایی مطالعه کنید.

ژانر جنایی

آکاایران: از قدیمی ترین و جذ ابترین و پر مخاطب ترین گونه های سینمایی ژانر جنایی است.در میان گونه های سینمایی؛ ژانر جنایی یکی از محبوب ترین هااست. این توجه نه بدلیل فضای تاریک و قتل و خون ریزی احتمالی است؛ بلکه به جهت ظرفیت های خاص داستانی و سینمایی این ژانر است که باعث می شود تماشاگران علاقمند به این گونه باشند.

رفیت ترکیب پذیری این گونه ی سینمایی بسیار بالااست. ژانر پلیسی، ژانر ترسناک، ژانر تعقیب، ژانر ترکیبی و نمونه هایی از گونه های دیگر به سبب ذات ژانر جنایی؛ عمدتا در داستان های این نوع سینما ترکیب می شوند. در گونه ی جنایی با یک قتل، دزدی، گروگانگیری، اخاذی، آدم ربایی و موارد دیگری روبرو هستیم که به نوعی خلاف قوانین اجتماعی مرسوم باشند. طبیعی است در گونه ی جنایی داستان اینگونه قانون شکنی ها به تصویر کشیده می شود.

در واقع یک داستان خیالی و یا یک داستان حقیقی مثلا در باره فعالیت های مافیا و یا گروه های زیرزمینی و هم چنین داستان یک شهروند عادی که دست به جنایت زده است در این گونه؛ دستمایه اولیه برای تولید است.فیلم های ژانر جنایی گاهی معما گونه نیز پیش می روند و در واقع با ژانر معمایی ترکیب می شوند و نتیجتا با تزریق تعلیق و سوسپانس و همچنین اکشن ؛ داستان را دلهره آور می سازند. آثر خوش ساختی مانند "هفت"محصول 1995 ساخته ی "دیوید فینچر" شاید مثال خوبی برای سینمای جنایی معمایی دلهره آور باشد.بچه ی عوض شده ساخته ی کلینت ایست وود محصول 2008 نیز می تواند نمونه ای دیگر باشد.

برخی ساخته ها در ژانر جنایی چنانچه در بالا اشاره شد سرگذشت جنایتکارانی را عنوان می کند که حقیقتا وجود داشتند. بر این مبنا ژانر جنایی با کمک ژانر اقتباس به تعریف داستان سینمایی اش می پردازد. "دارو دسته ی نیویورکی" محصول 2002 ساخته ی مارتین اسکورسیزی یکی از بهترین مثال ها در این مورد است. همچنیندشمنان مردم ساخته ی مایکل مان محصول 2008 نیز قابل اشاره است.

انواع فیلم های جنایی

فیلمهای جناییی دلهره آور: این فیلم ها اکثراً با قالب اکشن آمیخته شده اند و جهت به هیجان آوردن تماشاگر مناسب تماشا هستند. مانند اکثر فیلم های دیوید فینچر (به طور مثال فیلم هفت)

فیلمهای جناییی ترسناک: این فیلم ها فیلم هایی با داستان های جنایی هستند که با ژانر ترسناک (فراتر از دلهره آور) آمیخته شده اند. مانند سری فیلم های هانیبال که معروف ترین آنها سکوت بره ها ست و سری فیلم های اره.

فیلم های نوآر: فیلمهای جناییی که در دهه های ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ را شامل می شدند. نمونه امروزی آنها فیلم شهرگناه قسمت اول و دوم است.

فیلم های mob: این گونه فیلم های گنگستری اصیل هستند که نوعی دستگاه مافیا را شامل می شوند. بسیاری از آنها جنبهٔ اقتباسی دارند. مانند آثار تحسین شده ای مثل : پدرخوانده، روزی روزگاری در آمریکا، جاده ای به سوی تباهی، داستان عامه پسند،رفتگان و دار و دسته های نیویورکی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

فیلمهای جناییی حقیقی: این فیلم های براساس حوادث واقعی ساخته شده اند. مانند فیلم های رفقای خوب و بانی و کلاید.

فیلم های دربارهٔ دزدی: فیلم هایی هستند که بر اساس حوادث قبل و بعد از سرقت های جنایی، خواه چه حقیقی و چه خیالی مانند فیلم های بعد از ظهر سگی ،سگ های انباری و مخمصه.

فیلم های کارآگاهی: این فیلم ها که شخصیت های اول آنها معمولاً کارآگاهان و پلیس ها هستند دربارهٔ حل کردن یک معما هستند و اغلب اوقات تماشاگر با آنها همراه هستند. مثل فیلم محلهٔ چینی ها ساختهٔ رومن پولانسکی و مظنونین همیشگی ساختهٔ برایان سینگر.

در مواقعی ژانر جنایی حتی می تواند داستانی کمیک نیز در بر داشته باشد.و کمدی جنایی ها تقریبا جزو پرمخاطب ترین فیلم ها نیز به شمار می آیند. دغل بازی آمریکاییمحصول 2013 ساخته ی دیوید اوراسل یکی از این نمونه هااست.ژانر جنایی گاهی بسیار هم مستقل عمل می کند و براساس قواعد ژانر، داستان محتاج هیچ گونه ی دیگری نیست.یعنی نه از طرح معما خبری هست و نه از پلیس نشانه ای وجود دارد.

گاهی نیز فیلمهای جناییی قرابت هایی با ژانر ترسناک دارند. حتی ممکن است شدت ترس و دلهره به حدی باشد که ناگزیرباشیم گاهی چنین فیلم هایی را اول ترسناک و سپس جنایی بدانیم. در این مورد بهترین مثال شاید فیلم درخشش ساخته استنلی کوبریک محصول 1980 باشد.

گردآوری: بخش رسانه و ارتباطات آکاایران