به نقل از آکاایران: کمدی یکی از ژانرهای فیلم است که در آن از طنز و شوخی استفاده شده است. اینگونه فیلم ها به استثنای کمدی سیاه معمولا پایان خوشی دارند. این گونه قدیمی ترین گونه فیلم ها شناخته می شود. کمدی بر خلاف دیگر ژانرها تکیه بر بازیگران و ستارگان فیلم دارد. به این دلیل بسیاری از هنرمندان استندآپ کمدی وارد صنعت فیلم سازی می شوند.

فیلم کمدی

آکاایران: ژانر کمدی یکی از مهم ترین ژانر ها در سینما است که طرفداران زیادی دارد و تاریخ سینما هم اگر بررسی کنیم متوجه می شویم چون این ژانر یک حالت مفرح و سرگرم کننده دارد بیشتر از تمامی ژانر ها به آن پرداخته شده است، نمونه آن کمدی های صامت و ناطق فراوانی ست که ما همگی از بچگی با آن ها خاطره داریم.

ی اثری است که در بیننده شادی و نشاط ایجاد کند و به خوبی و خوشی به پایان برسد. اما غنای یک اثر کمدی به مفهومی بستگی دارد که به واسطه آن ، تماشاگر به خنده افتاده. انواع مختلفی کمدی وجود دارد ، که هر یک به شیوه ای در بیننده شادی و خنده ایجاد می کنند ، برای مثال در کمدی های تلخ و سیاه ، خنده از رخ دادن یک ماجرای جدی ، ایجاد می شود و حتی گاه ، پایان تلخی هم دارد.
اما عامل مشترک در همه انواع کمدی ، وجود رگه های مضحک در رفتار و عملکرد انسان هاست و نیز کوشش در جهت خنداندن تماشاگر ، به واسطه خطاها و ناکامی های آدم هایی کمی کند ذهن تر از خود آنان و یا باهوش تر از خود آنان. در حالت اول ، تماشاگر خود را برتر از قهرمان کمدی می پندارد و به این حس برتری دامن می زند و در حالت دوم که قهرمان از او برتر است ، جهان را از چشم او می بیند.

در سینمای کمدی؛ هدف غایی فیلمساز خنداندن تماشاگر است. براین اساس تضاد موجود در روند شکل گیری فیلم و میان انگاره های مرتبط با کنش و واکنش ها؛ سیالیتی را جمع می کند که تماشاگر را به خنده وا می دارد. ژانر کمدی ،گونه های فراوانی دارد و بیننده اگر اعضای این مجموعه را بشناسد، سطح توقع خود را از فیلم کمدی ارزشیابی می کند. و برای درک و فهم آن؛ نیروی فکری باقی می گذارد. البته این نوع کمدی هرچند انگاره های خنده آور دارند، لیکن می توانند پیام آور نکات اخلاقی، اجتماعی و حتی سیاسی نیز باشند.

کمدی کلامی یا لفظی

 در حال حاضر، بیننده آنچه را بیش از همه در سریال های تلویزیونی یا فیلم های به اصطلاح خنده دار و سرخوشانه مشاهده می کند، به کارگیری یکی از مستعمل ترین زیرگونه ها ی کمدی است که از آن به "کمدی لفظی" یاد می شود.در این نوع فیلم ها؛ کاراکتر با دیالوگ فضا را آماده می کند و در این زمینه ، به کارگیری شوخی های کلامی و کلفت گویی و متلک پرانی از ویژگیهای اصلی به شمار می آید.

همچنین تغییر لهجه یا به کارگیری لهجه هایی ساختگی یا حتی واقعی؛ یکی از کاربردهای کمدی لفظی است . به هر حال، کاربرد هر یک از ترفندهای فوق نمی تواند از ارزش هنری برخوردار باشد و هر نوع تغییر لهجه یا متلک پرانی، ارزشمند نیست، حتی اگر مایه خنده بیننده هم بشود.

کمدی هجو آمیز

یک فیلم پردی یا هجو نوعی از کمدی است که ژانر یا فیلم های دیگر را به منظور تمسخر و با تقلید از فیلم های دیگر و جمع کردن چند نوع فیلم در یک فیلم به هجو میکشد. اگرچه منتقدان اغلب از این فیلم ها چشم پوشی میکنند، اما فیلم های پردی معمولاَ در گیشه با موفقیت های تجاری خوبی روبرو میشوند.   Mockbusters   نوع دیگری از ژانر پردی یا هجو است که در آن یک فیلمی از موضوع یک فیلم با تیتر مشابهی با آن استفاده می کند و فیلمی با بودجه کم می سازد، از دست این فیلم ها می تواند به فیلم Transmorphers اشاره کرد که از نظر محتوا و تیتر شباهت زیادی به فیلم Transformers دارد ! از دست فیلم های این ژانر ( فیلم های هجو آمیز ) سری فیلم های Scary Movie مثال بسیار خوبی هستند که بسیاری از دوستان با آن ها آشنایی دارند.

کمدی بزن بکوب یا اسلپ استیک

از دیگر زیرمجموعه های ژانر کمدی، آن که زودتر از دیگر گونه ها متولد شده؛ همان ساختار آشنای  "کمدی بزن بکوب" یا در اصطلاح "اسلپ استیک" است که بیننده تلویزیونی یا تماشاگر سینما با آن آشنایی تمام دارد. در زیر ساخت تمامی فیلمهای استن لورل و اولیور هاردی گونه های کمدی بزن بکوب وجود دارد؛ روندی که در آن خنداندن بیننده با اعمال زد و خورد خنده دار یا خشونت های سطحی همراه است. صحنه هایی را به یاد آورید که هاردی و لورل در آن با کاراکتری دیگر روبه رو می شوند و قدم به قدم به او اذیت و آزار می رساند. گذاشتن تخم مرغ در کلاه طرف مقابل ، ضربه زدن به ساق پا که در این یکی لورل تبحر خاصی داشت و... از این دست است .

کمدی موقعیت

این نوع کمدی خیلی مورد علاقه من است، این نوع سبک  بیشتر امروزه در تلویزیون دیده می شود و در سریال های تلویزیونی نظیر Friends که شخصیت ها   در یک محیط کاری یا زندگی مشابه قرار دارند و فیلم پر می شود از دیالوگ های خنده دار و موقعیت هایی که پیش می آید ولی در دنیای سینمایی به کمدی هایی  کمدی موقعیت گفته می شود که موقعیت ساز باشند بینندگان به موقعیت های پیش آمده و حوادث بخندند تا دیالوگ ها که این نوع کمدی ها از طرف دیگر " کمدی های مبتنی بر دیالوگ یا دیالوگ محور " نامیده می شود که مثال آن فیلم های وودی آلن است.   

کمدی دیوانه وار یا کمدی شلوغ شلوغ

در این ارتباط، ممکن است همان طنز هتاک و پر از متلک به همراه کمدی شلوغ بزن بکوب به حد اعلا برسد؛ یعنی جنون در این کمدی دقیقا مشاهده گردد. اینجاست که سهم "کمدی دیوانه وار" عیان می شود. در این گونه ، آنچه از آن به عنوان انگاره های زیرساختی و معنا شناختی طنز نام برده می شود، روندی را طی می کند که در آن طنز هنگام روی دادن موقعیت های مسخره ، همراه کاراکترهایی که به طرزی اغراق آمیز حضور یافته اند، شکل می گیرد. (بعضی فیلم های شلوغ و سراسر مسخره بازی چیچو و فرانکو را به یاد بیاورید.)

کمدی تقلیدی

یکی دیگر از گونه های مهم کمدی ، کمدی تقلیدی است ، که فقط در یک مورد کاربرد دارد. از این رو، بیننده پس از دریافت تعاریف این نوع کمدی ، دقیقا می تواند آن را شناسایی کند. در این نوع فیلمها، عمدتا یک فیلم داستانی یا جدی دستمایه کار قرار می گیرد. با توجه به این که آن فیلم ، باید آنقدر معروف باشد که صحنه های آن در ذهن بیننده ثبت شده باشد. شکل گیری فیلمی کمدی از نوع کمدی تقلیدی بر این مبناست که با اعمال رفتارهای طنز و مسخره و به کارگیری دیالوگ های متلک گونه فیلم جدی بازسازی می شود.

گردآوری: بخش رسانه و ارتباطات آکاایران