شبکه العالم جزو شبکه های ایرانی اما عرب زبان می باشد. العالم از شبکه های بین المللی جمهوری اسلامی می باشد که در اطلاع رسانی بسیاری از رویدادهای اخیر از جمله اشغال عراق توسط آمریکا و جنگ 22روزه  پیشتاز بوده است.


این شبکه در تهران، بیروت و بغداد در عراق، مصر، موریتانی، الجزایر، سوریه، لبنان، اردن و فلسطین در زمره این کشورها است. شبکه العالم نه فقط در غزه و رام الله دارای دفتر خبری است بلکه در سرزمین‌های اشغالی موسوم به ۱۹۴۸ نیز دارای خبرنگار است. این شبکه در زمان جنگ ۳۳روزه اسراییل ضد لبنان بصورت مستقیم از اصابت موشک به حیفا نیز گزارش می‌داد. العالم در واشنگنتن و نیویورک نیز دفتر خبری دارد.

شبکه العالم هم اکنون دارای ۵۲خبرنگار در ۴۰کشور است و می‌تواند غالب خواسته‌های مخاطبین را انعکاس دهد. در ابتدا این برای فعالیت ‪۶‬ساعته شبکه برنامه ریزی شده بود، اما به‌دلیل جنگ آمریکا در عراق و در حالی که یک ماه از شروع به‌کار العالم گذشته بود، این شبکه به صورت ‪۲۴‬ساعته به فعالیت خود ادامه داد.[۱] شبکه العالم هم اکنون دارای ۵۲خبرنگار در ۴۰کشور است و می‌تواند غالب خواسته‌های مخاطبین را انعکاس دهد. در ابتدا این برای فعالیت ‪۶‬ساعته شبکه برنامه ریزی شده بود، اما به‌دلیل جنگ عراق و در حالی که یک ماه از شروع به‌کار العالم گذشته بود، این شبکه به صورت ‪۲۴‬ساعته به فعالیت خود ادامه داد.

جنگ عراق و اطلاع رسانی مداوم و به روز و گسترده این شبکه از این جنگ برگ برنده برای مطرح شدن آن در میان افکار عمومی بود و شبکه العالم بعد از جنگ بر سرزبان ها افتاد و فرصتی برای هر چه بیشتر دیده شدن و جای پیدا کردن در میان عرب زبان ها شد. فعالیت های این شبکه در جریانات جنگ غزه نیز به همین منوال پیش رفت تا جایی که حتی در جریان این جنگ خبرنگار آن به جرم جاسوسی و نشر اطلاعات جنگی توسط ارتش اسرائیل دستگیر شد. که مطابق با خوی مستکبرانه صهیونیست ها اینگونه اقدامات دور از ذهن نیست.

شبکه های برون مرزی به ویژه " العالم " و " پرس تی وی " نقش تعیین کننده ای در انعکاس فریاد حق طلبانه ملت مصر داشتند و برنامه های هوشمندانه و حرفه ای این دو شبکه نقش مؤثری در پیروزی انقلاب آنان و فرار فرعون داشت

شبکه العالم همچنین در جریانات دومینوی تغییر کشورهای عرب از قافله ی خبر رسانی عقب نمانده و مدام در حال تغذیه اذهان در این رابطه است که در زمینه وقایع مصر این موضوع را به وضوح می توان مشاهده نمود. رئیس صداو سیما هم در همین راستا

رئیس سازمان صدا و سیما در مراسمی از عملکرد موفق حوزه برون مرزی رسانه ملی در پوشش انقلاب مردم مصر و تحولات منطقه قدردانی کرد.

عزت الله ضرغامی با تشکر از تمامی شبکه های رسانه ملی و فعالیت های حوزه سیاسی و شبکه بین المللی خبر گفت: شبکه های برون مرزی به ویژه " العالم " و " پرس تی وی " نقش تعیین کننده ای در انعکاس فریاد حق طلبانه ملت مصر داشتند و برنامه های هوشمندانه و حرفه ای این دو شبکه نقش مؤثری در پیروزی انقلاب آنان و فرار فرعون داشت.

فعالیت های این شبکه و سایر شبکه های بین المللی صداو سیما ی جمهوری اسلامی ما اقدامی خوب در جهت تبلیغ ارزشهای اسلامی ما می باشند و در راستای وصایای امام در جهت گسترش و تقویت ترویج و تبلیغات آرمان ها انقلاب به سوی افراد خارج از مرزهای کشورمان ایران است و امیدواریم با تقویت هر چه بیشتر و حمایت مسئولین از این شبکه ها گام مثبتی در جهت رسانه دینی بردارند و الگویی برای سایر شبکه های جهانی باشند.

فرآوری:امیر رضوانی

بخش ارتباطات


منابع:

اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی

ویکی پدیا

منبع : tebyan.net