گرانی کجای صدا و سیماست؟

رسانه ملی نباید دولتی باشد! باید ملی باشد، حال رسانه ما با گرانی دولتی رفتار می کند یا ملی؟؛ یا رسانه گرانی و مشکلات مردم را می فهمد یا گرانی را حاصل مخالفان هدفمندی می داند؟!

رسانه یکی از کارکرد هایی که در مقابل مخاطب و افکار عمومی جامعه دارد همین است. وقتی جامعه دچار مشکلی می‌شود،این رسانه است که می تواند در آرامش روانی جامعه و پی گیری و حل آن موضوع نقش داشته باشد، نقشی که می‌توان آن را تحت راهنمایی و رهبری و اطلاع رسانی تعریف کرد.

اگر این رسانه تلویزیون و رسانه ملی هم باشد که پر مخاطب ترین رسانه در ایران است و به خاطر ویژگی های ذاتی اش دارای اثرات بسیاری در بین جامعه است بار سنگینی در این راستا به دوش دارد.

2- صدا و سیما برای اینکه بتواند به وظیفه فوق عمل کند راه های بسیاری را در پیش رو دارد. از بخش های مختلف خبری سیما گرفته تا برنامه های گفتگو محور و برنامه های ایتم محور  چون کلاغ نیوز، خنده بازار و......

اما این هنر اهالی این رسانه است که باید بتوانند به صورت مطلوب از این پتانسیل بهره گیرند، از طرح و برنامه ریزی، تا ساخت و اجرا و تا کندکاتور چینی و پخش، اما به شرطی که هم دغدغه های جامعه را داشته باشند و درک کنند وهم اجازه ساخت آن را و جز، چهار چوب های آزادی بیان اسلامی، خط قرمزهای زیادی جلوی پای آن ها نباشد.

3- در اخبار سیما همه چی مشکل ماست بیداری اسلامی، بیداری جهانی، اعتیاد، مد، اما.. . مشکلی که سال هاست جامعه ما را فراگرفته و امروز به دلایل گوناگون به نقطه خاصی از خود رسیده ، هنوز آنطور که می بایست شبکه های رسانه ملی را اشغال! نکرده است. و آن مشکل چیزی نیست جز گرانی و تورم.

باید توجه داشت یکی از راه های مقابله با ماهواره همین است زیاد نیاز نیست کارهای استراتژیکی انجام دهیم!. همین که اعتماد مخاطب را جلب کنیم و با او در مشکلات هم درد شویم و برای رفع مشکل او تلاش رسانه ای کنیم

گرانی که این روزها همه جا را گرفته و در گیر خود کرده ، اما معلوم نیست که چرا هنوز صدا و سیمای ما را آنطور که می بایست در گیر این موضوع نکرده است.

آیا گرانی وجو ندارد؟ یا خیال اینکه اگر از گرانی بگوییم دولت را ساقط کرده ایم یا....... باید دید کدام خط قرمز،فکر یا سیاست،  در مقابله رسانه ای با گرانی، ما را  راه نینداخته است

4- ماهواره که بسیاری از ما آن را نگاه می کنند، از گرانی می گویند، وقتی در  اینترنت، در سایت های خبری، شبکه های اجتماعی و... وب گردی می کنیم از گرانی می خوانیم ، روزنامه و نشریات نیز در بین خبرها، مقالات، نقد و تحلیل و تفسیر حتی کاریکاتور های خود از گرانی می گویند اما هنوز صدا و سیما گاهی، یادش می افتد! و این تنها مشکلی است، که گریبانگیر خود این رسانه خواهد شد و آن این است که مخاطب اعتماد خود را از دست خواهد داد یا اینکه ما را جامع و تامین کننده نیاز خود نخواهد دید و به سراغ دیگران خواهد رفت و این ما را در آینده رسانه ایمان نهدید خواهد کرد، باید توجه داشت یکی از راه های مقابله با ماهواره همین است زیاد نیاز نیست کارهای استراتژیکی انجام دهیم!. همین که اعتماد مخاطب را جلب کنیم و با او در مشکلات هم درد شویم و برای رفع مشکل او تلاش رسانه ای کنیم.

اما نه تنها گرانی را جلوگیری نمی کنیم بلکه به آن دامن می زنیم! سریال هایمان هنوز در قشر مرفه سر می کند و مصرف گرایی را رواج می دهد و سبک زنگی با طعم تجمل را دنبال می کند 

چرا باید رسانه عقب تر از جامعه و سایر رسانه ها باشد و قوه آینده نگری را در خود نداشته باشد. صدای مردم درامد، صدای مراجع درامد، حتی صدای دولت هم! درآمد اما هنوز صدای رسانه آنطور که باید نشده است! چه در گفتن حرف دل مردم و چه در پیگری مطالبات آنها. باید دید برنامه ریزی رسانه  ای ما، کی می خواهد با دولتی بودن خود در این زمینه،ملتی رفتار کند.

5- اما نه تنها گرانی را جلوگیری نمی کنیم بلکه به آن دامن می زنیم! سریال هایمان هنوز در قشر مرفه سر می کند و مصرف گرایی را رواج می دهد و سبک زنگی با طعم تجمل را دنبال می کند ، این رسانه حتی اگر گرانی را دنبال نکند حرفی نیست ولی باید لااقل مردم را در مدیریت مصرف آموزش دهد، فرهنگ سازی کند تا حتی اگر گرانی بود......

 به طور کلی رسانه ملی باید در سند چشم انداز خود اسناد راهبردی، استرانژی و تاکیک های خود اساس اقتصاد را در نظر بگیرد، چندین سال است که در نامگذاری و شعارهای سال مقام معظم رهبری خط  اقتصادی را مد نظر دارند، یقینا در پیگیری ، فرهنگ سازی، و... این مسئله  رسانه ها در اولویت قرار دارند و صدا و سیما همانطورکه توضیحش آمد، مهمترین وظیفه و پرحیطه ترین و قدرمندترین وظایف را بر عهده دارد.

اما رسانه بایدچه کند؟ اول باید در اتاق فکر های خود خوب فکر کند، برنامه ریزی ارتباطی کند  و مواد خام را آماده و جهت پرداخت به بدنه اجرایی خود تزریق کند. بدنه اجرایی هم باید در تبدیل مواد خام به محتوا و تولید آن خلاقیت و تخصص را مد نظر داشته باشد. برنامه های گفتگو محور، خبر، برنامه های ایتم محور، طنز و..... همه و همه کانال هایی است برای پیگری و رفع مشکلات مردم و مهم این است که بخواهیم و درست فکر کنیم.

عطا الله باباپور

بخش ارتباطات تبیان

منبع : tebyan.net