آکاایران: جف بزوس یکی از مدیران نامی دنیای تجارت است که گاهی نامش در سایه ی اسم دیگر بزرگان این عرصه کم رنگ می شود.

تجارت و بازرگانی آکا ایران

آکاایران: ۸ درس کسب و کار از جف بزوس   ۴. شوق نوآوری داشته باشید  تا به حال به نوع ارائه ی خدمات آمازون توجه کرده اید؟ چنانچه نگاه عمیقی به این موضوع داشته باشید فلسفه ی بزوس در نوآوری را خواهید دید. بزوس را می توان یک آنتی استیو جابز نامید. اپل به معرفی تعداد محدودی محصول بسنده کرده است حال آن که در آمازون از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود. برای بزوس نوآوری امر بسیار مهمی تلقی می شود. او تیم کاری خود را با کلماتی چون "پیشگام" و "جستجوگر" توصیف می کند. حتی خود بزوس یک مخترع است. برای مثال ساعت ۱۰۰۰۰ ساله، شرکت سفرهای فضایی Blue Origin و اجاق خورشیدی از دستاوردهای بزوس بوده است. او همواره از ابتکار عمل استقبال کرده و همکارانش را به آن تشویق می کند. یکی از علاقه مندی های بزوس کار تیمی و ایجاد طوفان فکری است. مهم نیست که شما به عنوان یک کارآفرین در چه زمینه ای فعالیت می کنید. تنها کافی است که به نوآوری عشق بورزید.
   ۵. افکار بلند مدت داشته باشید  اگر تنها یک چیز کافی باشد که در مورد بزوس بدانید، چشم انداز بلند مدت او است. یک بار در مصاحبه ای با بزوس، از میزان رشد درآمد آمازون سوال شد و بزوس آمار دقیق آن را به خاطر نداشت. اتفاقی که برای یک مدیرعامل بسیار نادر است. او در ادامه گفت:" من به چند سال دیگر فکر می کنم و در حال حاضر اعداد و ارقام را فراموش کرده ام." آمازون از سال ۱۹۹۴ شروع به کار کرد. طبیعتا در آن زمان وضعیت رایانه و اینترنت به شکل امروز نبود. به گفته ی بزوس آن روزها یکی از سخت ترین روزهای زندگی او بود. او با تلاش زیاد توانست یک میلیون دلار جمع آوری کند تا بتواند آمازون را حفظ کند. ضمن این که به دست آوردن همین یک میلیون دلارهم کار راحتی نبود. چرا که بزوس با حدود ۶۰ نفر صحبت کرد که در نهایت ۲۲ نفر راضی شدند به او ۵۰۰۰۰ دلار بدهند. در آن زمان مردم درکی از اینترنت نداشتند. بزوس می گوید: اولین سوالی که آن ها می ‍پرسیدند این بود:" حالا این اینترنت چیست؟" اما بزوس می دانست که مردم از آن برای خرید استفاده خواهند کرد. در واقع این موضوع چشم انداز بلند مدت بزوس بود. بزوس در ادامه می گوید: تنها نگرش بلندمدت است که اجازه می دهد کاری هایی را که نمی توانیم تمامش کنیم به پایان برسانیم.
  ۶. تجربه و اشتیاق به اختراع، نوآوری را رقم می زند  یکی از پایه های فرهنگ کاری آمازون اشتیاق به اختراع کردن است. از نظر بزوس نوآوری نتیجه ی اشتیاق به اختراع و کسب تجربه است. بزوس می گوید: "چنانچه می خواهید نوآوری داشته باشید کارهای کمی وجود دارد که باید انجام دهید." "اول از همه این که نوآوری قبل از هر چیز نوعی نگرش است. شما باید مردم را بخشی از کمپانی خود بدانید که از شما انتظار عرضه کردن یک پدیده ی جدید دارند. توجه داشته باشید که همه کس نمی توانند پیشتاز و جستجوگر باشند." "لازمه ی نوآوری این است که خود را برای شکست آماده کنید. در مواقعی هم که نوآوری شما جواب می دهد باز هم ممکن است مردم استقبالی از آن نکنند و نسبت به نوآوری شما بی تفاوت باشند یا حتی آن را به باد نقد بگیرند. در اینجا اشتیاق است که به شما کمک می کند تا برای مدت طولانی صبر کنید تا بتوانید توجه عموم را به نوآوری خود جلب کنید."
   ۷. به جای ارائه دادن با اسلاید، متن بدهید  بزوس در مصاحبه ای می گوید: " یکی از اشکال سنتی یک جلسه ی رسمی این است که فردی روبروی بقیه می ایستد و با اسلاید توضیحاتی می دهد. در صورتی که در این حالت شما اطلاعات خیلی کمی را می توانید منتقل کنید. طبیعتا این کار برای ارائه دهنده راحت است اما مسئله مخاطبان هستند که چیز زیادی متوجه نمی شوند. می توانید خیلی مواقع ارائه های خود را در ۶ صفحه نوشته ارائه دهیم تا افراد بتوانند درک عمیق تری نسبت به ایده های ما دارا باشند.
   ۸. نسبت به نیاز مشتری وسواس نشان دهید  بزوس بارها در مصاحبه های خود تاکید کرده است که ابتدا نیاز مشتری را کشف کنید و بعد وارد عمل شوید. او می گوید: " ما بر پایه ی رقابت کار نمی کنیم بلکه وسواس ما روی نیاز مشتری است." این نوع دیدگاه کاملا برعکس کاری است که کمپانی های دیگر انجام می دهند. آن ها ایده ها را بررسی می کنند. محصول یا خدمات خود را تولید می کنند و بعد منتظر استقبال مشتری هستند.
منبع: آخرین خبر
.

منبع : atairan.com