آکاایران: همه ما به صورت غریزی و یا اکتسابی آموخته ایم که بعضی از رفتارها سالم و برخی ناسالم هستند اما واقعیت این است که دسته بندی ها و شابلون های رفتاری که پذیرفته ایم همواره صحیح نیستند.

آکاایران: عادتهای منفی تان را دوست بدارید، چون مفیدند (قسمت اول)اسرار موفقیت  آکا ایران


 همه ما به صورت غریزی و یا اکتسابی آموخته ایم که بعضی از رفتارها سالم و برخی ناسالم هستند اما واقعیت این است که دسته بندی ها و شابلون های رفتاری که پذیرفته ایم همواره صحیح نیستند. در بسیاری از موارد، تشخیص رفتار سالم از ناسالم آن چنان که عامه تصور می کنند، کار راحتی نیست. حتی پذیرش و رواج چنین تشخیص هایی بین مردم نیز نمی تواند ملاک قابل قبولی محسوب شود. واقعیت آن است که ذهن و بدن ما بهترین معیار است که بدانیم به چه چیز نیاز داریم و البته هر رفتاری باید در شرایط و محدوده مشخص مورد سنجش قرار گیرد.
 حتی رفتار سالمی مثل محبت کردن اگر بیش از حد و خارج از محدوده عقلانی باشد می تواند مخرب و ناسالم شناخته شود. در این مقاله ۷ رفتار را از دسته بندی رفتارهای ناسالم جدا کرده و در گروه رفتارهای سالم قرار می دهیم. 
 ۱- خشم   خشم و عصبانیت رفتاری است که اغلب به عنوان رفتار ناسالم شناخته شده و تلاش می شود که از ابراز آن اجتناب گردد، در حالی که می تواند بسیار رهایی بخش باشد. شاید بهتر باشد یادآوری کنیم که بین «خشم» و «خشونت» تفاوت مهمی وجود دارد و آن این است که «خشم» یک احساس و «خشونت» یک عمل است و برای آن که ابراز خشم به خشونت ویرانگر مبدل نشود بهتر است تکنیک های مدیرت خشم را بیاموزید. خشم در محدوده مثبت می تواند اهرمی قدرتمند در ایجاد تغییرات مثبت در زندگی باشد. در حقیقت خشم یک نوع انرژی احساسی است که زمانی ایجاد می شود که شما در شرایط نامناسب قرار گرفته اید، به شما ستمی شده و یا از مرزهای شخصی شما عبور شده باشد. این احساس کم کم اوج می گیرد و ماموریت آن این است که وضعیت نامناسبی را که موجب درد و رنج شما است تغییر دهد و از شما محافظت کند.
اما باید بدانید که چگونه در زمان عصبانیت، خشم خود را در مسیر مثبت قرار دهید تا تغییری که پس از ابراز خشم ایجاد می شود برای شما مفید باشد. همه احساساتی که در شرایط مختلف برای شما ایجاد می شوند مثل خشم، شادی، تنفر و … متناسب با نیاز روح و جسم شما در آن موقعیت است و در حقیقت نقش حفاظتی برای شما دارد. بنابراین انکار و اجتناب از آن به عنوان یک رفتار ناسالم موجب ایجاد بیماری های روحی مثل خودخوری و افسردگی خواهد شد. 
 ۲- گم گشتگی   زمانی که ما احساس خود نسبت به جهت ها و مسیرها از دست بدهیم می فهمیم که گم شده ایم. اغلب در چنین شرایطی ذهن ما بیشتر به لحظه حال و همین طور غرایزمان توجه می کند. اگر برای شما هم پیش آمده باشد که در شهری بزرگ یا در کشوری بیگانه گم شده باشید، به احتمال زیاد در حین جست وجو برای یافتن راه درست چیزهای هیجان انگیز زیادی کشف کرده اید.
 احساس گم گشتگی و پیدا کردن راه های جدید در زندگی هم درست از همین قانون تبعیت می کند. بدانید که در طول زندگی این خود سفر است که اهمیت دارد و در شرایطی که به اجبار مسیری را می پیمایید یا گم می شوید، چیزهایی در خصوص قابلیت ها و توانایی های خودتان کشف می کنید که حیرت آور است. احساس گمشدگی، بدان معنی نیست که برای همیشه با کمبودی عظیم مواجه خواهید بود بلکه شاید آغازی برای بدست آوردن چیزهای تازه و تجربه مسیرهای جدید زندگی باشد.
  ۳- گریه کردن   گریه کردن مثل خشم پاسخ طبیعی بدن به شرایطی خاص است. اگرچه گروه اقلیتی از افراد وجود دارند که همیشه آماده گریه کردن هستند و البته این گروه ممکن است در زمره بیماران افسرده باشند. لحظاتی که ما را به اشک ریختن وامی دارد لزوما دقایق سخت و دردناک زندگی نیستند و گاه گریستن می تواند پاسخ بدن به یک هیجان و یا شادی عمیق باشد. یک انسان سالم در رویارویی با موقعیت های ناخوشایند نیاز به گریه کردن، شیون کردن و عزاداری دارد که موجب می شود روح و روان از بند انرژی های منفی آزاد شود.
 پنهان کردن این واکنش و بروز ندادن احساست منفی و ناراحتی ها طی سال ها موجب مشکلات روحی و به تبع آن مشکلات جسمی خواهد شد. شاید یکی از دلایلی که متوسط طول عمر زن ها از مردان بیشتر است همین بروز احساسات راحت تر چه به حالت شادی و چه به حالت اندوه و سوگواری باشد. با گریستن شما شخصیتی نرم تر و ملایم تر از خودتان بروز می دهید و البته به اطرافیان خود این سیگنال را می دهید که دچار غم و اندوه هستید و البته برای غالب افراد دیدن فردی که اندوه خود را بروز می دهد بسیار جذاب تر از فردی است که در هیچ موقعیتی حتی یک قطره اشک نمی ریزد. 
منبع: channelz
.

منبع : atairan.com