-لی Sir Timothy John Berners-Lee
Timothy Berners lee (خالق www)
کسب و کار آکا ایران


Timothy Berners lee (خالق www)

"World Wide Web" اصطلاحی آشنا برای تمامی کاربران اینترنتی است که در سراسر این کره پهناور همه آنها به هر زبان و ملیتی که باشند یک برداشت مشترک از آن دارند. اما شاید بسیاری از شما دوستان اطلاعی نداشته باشید که این کلید ورودی سایت های جهانی از کجا و توسط چه کسی پدیدار گشته است.

سر تیموتی جان برنرز-لی (به انگلیسیSir Timothy John Berners-Lee) (زادهٔ ۸ ژوئن ۱۹۵۵ در لندن) دانشمند بریتانیایی علوم رایانه، استاد دانشگاه ام آی تی، استاد و پژوهشگر دانشگاه ساوثهمپتون و ریاست کنسرسیوم وب جهان شمول است و تکامل وب را تحت نظر دارد. او فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد و مخترع وب جهان گستر است، یک ابتکار فرارسانه ای تحت اینترنت برای به اشتراک گذاری جهانی اطلاعات در شبکهٔ سرن (CERN)، لابراتوار فیزیک هسته ای اروپا، در ۱۹۸۹. در ۲۵ دسامبر ۱۹۹۰ به کمک رابرت کی لیو و یک دانشجوی جوان در سرن، او اولین ارتباط موفقیت آمیز بین یک میزبان و کاربر پروتکل انتقال ابرمتن از طریق اینترنت را برقرار کرد. مشخصاتی که او از URI،HTTP  و HTML استخراج کرده بود به عنوان فناوری وب منتشر شد.

"Timothy Berners lee" از همان دوران کودکی عشق و علاقه فراوان به سر هم کردن اشیای کم ارزش دور و بر خودش جهت ساخت لوازم با ارزش تر نشان می داد، بارها و بارها با کنار هم قرار دادن قوطی های کنسرو برای خودش ماشین های اسباب بازی درست می کرد و آنها را مقابل چشمان کودکان همسایه به نمایش می گذاشت. هنگامی که اندکی بزرگتر شد به سراغ وسایل برقی رفت قطعه های ساده الکترونیکی ساخت "Tim" برای فروشندگان لوازم الکتریکی محله سکونت شان اصلاً قابل باور نبود.

سال ها بعد در سال 1976 از کالج "Qeen" دانشگاه آکسفورد فارغ التحصیل شد و در همان زمان بود که اولین کامپیوتر خود را به همراه لحیم یک تکه آهن، چند قطعه TTL، یک عمل کننده 6800M  و یک تلویزیون قدیمی ساخت. با انجام این کار، توسط یک شرکت مخابراتی با نام «Pleesy» که یکی از تولیدکنندگان بزرگ تجهیزات مخابراتی در بریتانیا به شمار می رفت، جذب شد. مدت دو سالی را که در آنجا بود توانست ایستگاه های تقویتی پیام ها را تقویت بخشد و از این رو کمک بسیار موثری به این صنعت اهدا کرد

دو سال بعد یعنی در سال 1978 از «Pleesy» جدا شد و به کمپانی بزرگ دیگری به نام «DGnash» پیوست، جایی که او با هوش و ابتکار بالای خود توانست یک نرم افزار حروف چینی برای چاپ کننده های هوشمند طراحی کند.

یک سال و نیم بعد به عنوان مشاور ارشد در لابراتوار فیزیک اروپا در سوییس مشغول به کار شد و در مدت شش ماهی که در آنجا فعالیت می کرد توانست برای خودش برنامه ذخیره اطلاعات ویژه ای با کارایی بالا طراحی نماید، از آنجا که «Enquire» برنامه طراحی شده را تنها برای استفاده شخصی خودش ابداع کرده بود، درصدد انتشار آن برنیامد اما جالب اینجاست که همین برنامه بعدها زمینه ساز طراحی «WWW» گردید.

با جدایی از لابراتوار فیزیک به کمپانی مشهور «CERN» پیوست، در همان جا بود که خلاقیت «Tim» در زمینه طراحی های کامپیوتری بیش از پیش شهره خاص و عام شده بود و توانست با استفاده از توانایی بالایش در این امر برنامه های بسیار متنوعی را طراحی کند که از جمله آنها می توان به «WWW» اشاره کرد.

این طراحی که در دسامبر 1990 انجام شد به افراد اجازه می داد تا با یکدیگر در یک وب سایت ارتباط برقرار نمایند و سرانجام در تابستان 1991 در اینترنت راه اندازی شد.

دقیقاً از همین زمان بودکه پیشنهادات متنوع و با ارزشی از سوی شرکت های بزرگ کامپیوتری به سوی تیم سرازیر شد و نام او را بر سر زبان ها انداخت. فعالیت های گرافیکی و برنامه نویسی او از سال 1991 تا به امروز به حدی گسترده شده است که برای نوشتن پیرامون آنها ساعت ها وقت لازم است. برای نشان دادن گوشه ای از عملکرد این مرد بزرگ در این سال ها ذکر این مطلب کفایت می کند که از سوی امپراتوری بریتانیا لقب شوالیه- دومین رتبه عالی سلطنتی- به این مبتکر چهل ساله و مدیر کنسرسیوم «WWW» به خاطر خدماتش به توسعه جهانی اینترنت اعطا می گردد.

 

از سال ۲۰۰۴ میلادی وی در دانشکده برق و علوم کامپیوتر دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان بر روی پروژهٔ جدیدش وب معنایی کار می کند. و در ۲۰۰۷ او همراه با آلبرت هافمن در رتبه اول در لیست صد نفره بزرگترین نوابغ زنده تلگراف آورده شد.

به گفته ی تیم برنرز-لی، وب هم مانند بیشتر انسان ها پس از ۲۰ سالگی به مرحله اصلی شکوفایی خود رسیده است. او به روزنامه استاندارد چاپ اتریش گفته است که ما هنوز در سطح باقی مانده ایم و از تمام توانایی های وب استفاده نمی کنیم. خالق وب همزمان همگان را فرا خوانده تا از توانایی ها، خلاقیت و دانش خود برای گسترش امکانات اینترنت استفاده کنند.

برگرفته از:

ویکی پدیا

boy iran

منبع :