آکاایران: غول چیپ ساز آمریکایی، کوالکام می گوید از گزارش مالی فصل سوم سال جاری حسابی جا خورده است ، حتی ممکن است به دو شرکت تقسیم شود. اولین قدم کوالکام در مقابله با مشکلات مالی پیش رو، کاهش مشاغل و پرداخت مبالغ بیشتر برای پیروزی در رقابتها است.

آکاایران: تلاش کوالکام برای زنده ماندن: اخراج کارکنان، کاهش هزینه ها و حتی شاید تقسیم شدن به دو شرکت!

 
این شرکت می گوید قرار است  هزینه‌هایش را تقریبا ۱.۴ میلیارد دلار کاهش دهد و حدود ۴۵۰۰ شغل تمام وقت را تعطیل کند تا بتواند بازگشت سرمایه بیشتری را برای سرمایه‌گذرانش به ارمغان آورد. این تعداد تعدیل شغلی تقریبا ۱۵ درصد نیروی کار کوالکام را شامل می‌شود.
 
پس از اینکه روز چهارشنبه گذشته این شرکت گزارش فصل سوم مالی ۲۰۱۵ را اعلام کرد، قیمت سهامش با سقوط ۱.۸ درصدی به ۶۳.۰۵ دلار رسید. سهام این شرکت طی سال گذشته تقریبا یک پنجم ارزشش را از دست داده است.
 
در کنار این اقدامات، صندوق سرمایه گذاری جانا پارتنرز از کوالکام خواسته تا صنعت تولید چیپ را از بخش بسیار سودآور مجوزهای پتنتی جدا کند.  این پیشنهاد پیش از این هم توسط گروه‌های دیگری مطرح شده بود. 
 
دِرِک آبرل رئیس کوالکام در مصاحبه ای گفته: «ما تصمیم گرفته‌ایم که نگاهی تازه به ساختار شرکتمان داشته باشیم.»  و همچنین افزوده که این غول چیپ‌ساز تمامی گزینه‌های مطرح شده در دهه گذشته را با دقت بیشتری مورد بررسی دوباره قرار می‌دهد.
 
وی می‌گوید: «محیط دائما در حال تغییر است و لذا آنچه که تحلیلگران پیش از این نتیجه گرفته‌اند ممکن است دیگر بیش از این معتبر نباشند. لذا این بدان معنی نیست که ما به دنبال هر راه‌حلی باشیم.»
 
کوالکام می‌گوید تا پایان سال جاری بررسی‌های استراتژیک را تمام خواهد کرد و قرار است در راستای همکاری با کنشگران اقتصادی و اجتماعی سه فرد جدید را به لیست هیئت مدیره‌اش بیافزاید.
 
برخی افراد نزدیک به این شرکت اظهار داشته‌اند که برای بررسی اوضاع، کوالکام اکنون در حال مشاوره با بانکهای سرمایه‌گذاری Goldman Sachs Group  و Evercore Partners است.
 
البته مدیر این شرکت هم تاکید دارد که تحقیق و توسعه در زمینه نیمه‌رساناها در بالاترین سطح خود ادامه دارد. 
 
حجم معاملات نیمه‌رسانا در سال جاری به بیش از ۷۹.۷ میلیارد دلار رسیده که بیشترین میزان از سال ۲۰۰۰ تا کنون است.
 
افزایش رقابت
کوالکام تولید کننده نرم افزار و چیپ‌هایی است که در اسمارت‌فونها، تبلتها و ابزارهای بازی استفاده می‌شوند. شهرت این شرکت بیش از همه مدیون تولید پردازنده اسنپ‌دراگون است که در تلفن‌های هوشمند رده‌بالای تولیدات کارخانه‌هایی چون سامسونگ الکترونیکز، اچ تی سی و زد تی ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
اما این شرکت اکنون با رقابتهای شدید و فزاینده‌ای از سوی شرکت تایوانی مدیاتک و مجموعه‌ای از شرکتهای چینی کوچک اما متخصص در زمینه تولید چیپ برای تلفنهای ارزان قیمت روبرو شده است.
 
امسال سامسونگ هم اعلام کرد که در پرچمدار گلکسی اس۶ خود به جای اسنپ‌دراگون  از پردازنده تولیدی خودش استفاده خواهد کرد. فوریه امسال هم کوالکام از سوی کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات دولت چین به دلیل فعالیتهای ضد رقابتی مجبور به پرداخت ۹۷۵ میلیون دلار شد.
 
اکنون هم شرکت نتوانسته به پیش‌بینی درآمد سالیانه‌اش برسد و همچنین در صنعت نیمه‌رسانا دورنمای چندان روشنی پیش رو ندارد.
 
سود شرکت در سه ماهه سوم امسال سقوط ۱۴.۳ درصدی را تجربه کرده و به ۵.۸۳ میلیارد دلار رسیده است. این اولین فصل در پنج سال گذشته است که این شرکت با کاهش درآمد روبرو می‌شود. البته برخی تحلیلگران پیش از این پیش‌بینی می‌کردند که نتیجه سه ماهه سوم  امسال چیزی خدود ۵.۸۵ میلیارد دلار باشد.
 

 
 

منبع :