هرچند که بیلبوردها و پوسترها از قدیمی ترین اشکال تبلیغات به شمار می روند اما برخی کارشناسان بازاریابی معتقد هستند که در حال حاضر، تکنولوژی وایرلس می تواند با ارائه مدلهای تعاملی و سیستم پرداخت پول توسط تبلیغ کنندگان با توجه به عملکرد شرکتها ،تبلیغات محیطی را رونق بخشد.
به نقل از سایت www.wallstreetjournal.com، در چند ماه گذشته شرکتهای گوگل، نوکیا و شرکت ارتباطات از راه دور فرانسه " Orange " یک سری کمپینهای تبلیغاتی آزمایشی را راه اندازی کرده اند. در این راستا امکان برقراری ارتباط متقابل میان افراد با پوسترها در ایستگاههای اتوبوس، باجه های تلفن، ایستگاههای قطار و فرودگاهها در شهرهای مختلف مانند لندن و نیویورک وجود دارد.
در کمپین تبلیغاتی گوگل یکی از پوسترهای نصب شده در ایستگاههای اتوبوس بوستون از رفع خستگی ناشی از انتظار فراوان برای رسیدن اتوبوس ،با مسافران سخن می گوید. این پوستر امکان دانلود کاربردهای مختلف موبایل از سوی گوگل از طریق یک مسیر یاب Wi-Fi نصب شده در همان مکان را نیز فراهم می کند.
اما این روش تبلیغات در فضای باز بیرون هنوز در مقیاس بزرگ مورد آزمایش قرار نگرفته و مراحل اولیه توسعه را می گذراند. در حال حاضر بحث درباره این موضوع در شرکتهای بزرگ بین المللی وجود داشته و مراحل راه اندازی کمپینهای جدید را طی می کند.
از اول مارس امسال شرکت اپراتوری وایرلس " Orange " صدها هزار دلار بودجه را صرف راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی در سیصد جایگاه در لندن و نیویورک می کند که به تبلیغ سیستم اپراتوری وایرلس آندروئید گوگل می پردازد. به این ترتیب یک مسافر با نگه داشتن گوشی هوشمند خود نزدیک پوستر می تواند امکانات مختلف را برای موبایل از طریق تکنولوژی Wi-Fi دانلود کرده و یا با ارسال یک پیام به شرکت مربوطه این کار را انجام دهد.
این گروه ازآگهی های تبلیغاتی شرایط لازم برای اندازه گیری تاثیر صرف هزینه های تبلیغاتی را بر روی مصرف کنندگان به وجود آورده و بر جذابیت این کمپینها می افزاید.
به هر حال این نوع آگهی ها بر اساس مدل مبنی بر میزان عملکرد شرکتها ساخته می شوند. تبلیغ کنندگان کالا فقط زمانی پول پرداخت می کنند که یک مشتری با آگهی ارتباط متقابل برقرار کند. هزینه دانلود از یک تا سه دلار بنا بر نیاز مشتری و محل نصب آن تغییر می کند. پخش آگهی تا زمانی ادامه پیدا می کند که دانلودها به حجم معینی دست پیدا کنند.
دانلود هر یک از امکانات ارائه شده از طریق بلوتوس یا فرستادن پیام میسر می شود. 10 هفته پس از راه اندازی کمپین جدید نوکیا، " کرگ هپ بوم " مدیر جهانی بخش تکنولوژی این شرکت از برقراری ارتباط میان یک و نیم میلیون مشتری با پوستر و بازدید دهها میلیون نفر از آن خبر داده اند.

منبع : MBAnews.ir