"Nivea " با عطر متمایز و رطوبت منحصر به فرد خود، 100 سال حضور در 200 کشور جهان را جشن گرفته و در همین حال به حفظ رقابت با محصولات کپی برداری شده نیز می پردازد.
به نقل از سایت www.news.yahoo.com، در سال 1911، یک فرد آلمانی به نام " اسکار تروپلوویتز "، مدیر شرکت دارو سازی " Beiersdorf " استفاده از ماده جدید امولسیون کننده روغن محلول در آب " Eucerit " را در تولید محصولات خود شروع کرد که در مقایسه با دیگر رقبا عطر مطبوعی به محصولات خود می بخشید.او سپس با افزودن اسانس پرتقال، نارنج، رز و یاس به محصولات خود برند جدیدی به نام Nivea را آفرید که این کلمه از واژه " niveus " گرفته شده است. این کلمه در زبان لاتین به معنای " سفید مانند برف " است،
قوطی های آبی رنگ کرم مرطوب کننده نیوا به زودی با اقبال عمومی رو به رو شد و به جایی رسید که هم اکنون محصولات آن در بیش از 200 کشور جهان به فروش می رسد. این در حالی است که استقبال از این قوطی های آبی رنگ در امارات متحده عربی بیش از سایر کشور های جهان است.

,مقالات مدیریت ، بازاریابی ، تبلیغات


سال گذشته، 100 میلیون عدد از آن ها به فروش رفت. کارشناسان مهم ترین علت موفقیت نیوا را قیمت ارزان با وجود کیفیت بالای آن می دانند. اما این برند نیز مانند دیگر رقبا مسیر همواری را پشت سر نگذاشته است. پس از جنگ جهانی دوم، متفقین برای جبران تلفات جنگ ،کمک های خارجی خود را متوقف کردند اما این تحریم ها بر خلاف تصور عمومی به شهرت این برند کمک کرد. محصولات نیوا در همه کشور های جهان مورد استقبال قرار گرفته و مردم به نیوا به عنوان یک برند ملی نگاه می کنند.
راز دیگر بقای نیوا توانایی این برند در سازگاری با محصولات متنوع است. نیوا نام خود را در 14 محصول دیگر از دئودورانت گرفته تا ژل حمام و کرم ضد آفتاب وارد کرده است. این شرکت قادر است که مسیر خود را در دیگر حوزه ها نیز گسترش دهد. اما این رویکرد تا زمان ورود به دنیای رقابت آمیز لوازم آرایشی محسوس نبود. برند نیوا در سال 1997 راه اندازی شد اما روند رو به رشد آن به سال ها بعد موکول شد. نیوا به افزایش رقابت با غول های دارو سازی مانند L`Oreal و Bourgeois پرداخت. به این ترتیب نیوا از حوزه تخصصی خود، محصولات مراقبت کننده از پوست، پا را فراتر نهاد.
با کاهش تقاضا برای محصولات آرایشی ،سود خالص این گروه در سال 2010 چهارده درصد افت پیدا کرد که هزینه های بازسازی نقش موثری در این موضوع ایفا می کرد. پیش بینی می شود که فروش این برند امسال در سطح سابق خود باقی بماند. سهام این شرکت نیز فقط دو درصد افزایش یافت.
اما اخیرا نیوا اعلام کرده است که در کنار ارائه تخفیف های مختلف برای لوازم آرایشی، 390 کارمند جدید در کارخانه خود در Baden-Baden را استخدام کرده است و هم اکنون 100 سالگی کرم های خود را جشن می گیرد.

منبع : MBAnews.ir