سیمرغ

بد نیست گهگداری از دور- از فراز بامی از تهران- چشم انداز این شهر شلوغ را تماشا کنیم تا ببینیم چقدر به ضررمان تمام شده این فاصله گرفتن طولانی از طبیعت پرانرژی

باغ های تهران: پایتخت گردی در عید نوروز

 در شهر ترافیک و دود هم می شود دل به طبیعت داد.کافی است کمی از کلیشه های زندگی مدرن فاصله بگیریم. می شود وقت های فراغت را به جای مچاله شدن زیر سقف های کوتاه کافه های تاریک و سفره خانه های خالی از اکسی‍ژن، در کافه های باغ نگارستان و باغ موزه هنر ایرانی یا زمین سرسبز باغ لاله ایرانی نفس کشید. بد نیست گهگداری از دور- از فراز بامی از تهران- چشم انداز این شهر شلوغ را تماشا کنیم تا ببینیم چقدر به ضررمان تمام شده این فاصله گرفتن طولانی از طبیعت پرانرژی.
چطور می شود  با طبیعتی که اگر نباشد انر‍ ژ ی ها تحلیل می روند و قلب ها افسرده می شوند، این همه سال قهر بود؟ وقت آشتی رسیده و این روزها هم خبر خوب برای پادرمیانی این آشتی کنان کم نمی شنویم: «سه شنبه های فاقد خودرو»، «جشنواره فیلم و موسیقی سبز»،«کمپین آشغال نریزیم» و ده ها خبر امیدوارکننده دیگر. خواندن پیشنهادهای ما برای لذت بردن از اوقات فراغت در دامان طبیعت و باغ های تهران را هم فراموش نکنید!

نفس های بادصبا


گاهی نفس برای تهرانی تنگ می شود که آن را به باغ های شمیران و اطرافش می شناختند. شهری که گاهی حین گذر از خیابان هایش سرت به برگ های درهم تنیده درختانش می سایید. شهری که روزی کوچه های آشتی کنانش با درخت هایی که از پشت دیوار هر خانه سرک کشیده بودند، دلپذیر و دیدنی بود. حالا اما ساختار باغ و باغ های تهران فرق کرده است؛ مثل خیلی چیزهای دیگرش ... اما هنوز هم می توان باقی مانده آن همه زیبایی را در گوشه و کنار شهر دید. هنوز هم می توان برای قدم زدن در بعدازظهر پنج شنبه یا برای عبوراز غروب دلگیر جمعه در این باغ ها قدم زد.

کاخ گلستان


یکی از اولین باغ هایی که در تهران وجود داشت، باغی به نام «چهار باغ» بود. این باغ بعدها به نام ارگ سلطنتی و یا همان کاخ گلستان مشهور شد. این باغ به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد، اما در دوران قاجار چشم و چراغ خاندان سلطنتی شد. به دلیل اینکه تا قبل از آن تهران پایتخت نبود و عمارت های داخل آن اهمیت سیاسی نداشتند. با تبدیل شدن تهران به پایتخت و سیاسی شدن این شهر، این باغ هم به پایگاه خاصی برای بزرگان دولت تبدیل شد. تاج گذاری پهلوی اول و دوم نیز در همین مکان اتفاق افتاد.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

کاخ گلستان

وسعت باغ کاخ گلستان

: این کاخ با مساحتی حدود یک دهم مساحت اولیه اش همچنان در محل قدیمی اش پابرجاست. این نشان می دهد که هر چند بخش اعظم عمارت آن دست نخورده است اما بخش اصلی باغ آن از بین رفته است.

آدرس کاخ گلستان:

موزه باغ و کاخ گلستان یکی از مکان های دیدنی شهر تهران است. چهارراه گلوبندک، میدان ارگ، کاخ گلستان نشانی این باغ است. اینجا که رسیدید، درختان سر به فلک کشیده باغ، حتما جادوی تان خواهد کرد.

زمان بازدید کاخ گلستان:

در این باغ هر روز از ساعت هشت صبح تا پنج بعد از ظهر برای قدم زدن به روی شما باز است.

باغ عین الدوله


مکانی که درحال حاضر محل نگارخانه برگ و کارگاه مجسمه سازی است، روزگاری خانه صدراعظم مستبد مظفرالدین شاه، یعنی عین الدوله بود. به همین دلیل از همان روزگار و تاحالا که این مکان به یک مکان عمومی تبدیل شده؛ هم چنان باغ عین الدوله نامیده می شود. انگار هنوز هم روح صاحب آن در همان حوالی قدم می زند تا همه به این باغ، باغ عین الدوله بگویند!  عین الدوله تا سال 1306 شمسی در قید حیات بود، اما در سال های آخر عمر ورشکست شد و طلبکاران اموال او را تصاحب کردند.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

باغ عین الدوله

 وسعت باغ عین الدوله:

در زمانی که باغ شکل اصلی خودش را داشت، مساحت کل آن 11900 مترمربع بود. این باغ چهار در شامل دو در اصلی شمالی و جنوبی و دو در فرعی شرقی وغربی بود. درحال حاضر وسعت باغ بسیار کمتر از این مقدار بوده و فقط در شمالی آن برای ورود و خروج باز است.

آدرس باغ عین الدوله:

این باغ در خیابان پاسداران، میدان هروی قرار دارد. از چند سال پیش این باغ رسما در اختیار شهرداری تهران قرار گرفته و به مکانی عمومی تبدیل شده است. تا سال 1376 این عمارت دست به دست بین اشخاص حقیقی گشت تا اینکه با موافقت آخرین صاحب آن، این باغ به شهرداری واگذار شد.

 باغ فردوس


فیلم «سلام سینما»، یادتان هست؟ همان فیلمی که قرار بود از بین عده ای، چند بازیگر انتخاب شوند. در صحنه ای از فیلم، در عمارتی دلپذیر و قدیمی باز می شود و مردم به آن هجوم می برند! آن عمارت دلپذیر، عمارت داخل باغ فردوس است که با وجود تغییرات اطراف باغ، کماکان به زیبایی پا برجاست و امروز به «موزه سینما» تبدیل شده است.  ماجرای این باغ به دوره قاجار برمی گردد. در سال 1264 شمسی، زمانی که آغا محمد خان قاجار در منطقه محمودیه فعلی در گذشت، در نزدیکی تجریش قصری به نام قصر محمدیه برای او در حال ساخت بود که با مرگ او ساخت قصر نیمه کاره ماند، اما درباریان در نزدیکی همان عمارت نیمه کاره محمدیه اقدام به احداث باغی کردند که بعدها به باغ فردوس مشهور شد.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس
 
باغ فردوس

باغ فردوس تا زمان رضاخان بارها دست به دست افراد مختلف گشت تا این که در سال 1316 وزارت معارف آن زمان باغ را خرید و دبیرستان شاپور در آنجا بنا شد. در سال 1352 نیز قسمتی از آن برای استقرار لغت نامه دهخدا و موسسه باستان شناسی  به دانشگاه تهران واگذار شد که هم اکنون نیز این مراکز در همان باغ فردوس درحال فعالیت هستند. هرچند بین این دو مرکز و باغ فردوس یک کوچه بلند فاصله افتاده است. باغ فردوس بعد از انقلاب تحت اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آمد. در حال حاضر عمارت آن چنان به شکل گوش فیلی قدیمی خود باقی مانده است.

آدرس باغ فردوس

خیابان ولیعصر، بالاتر از چهارراه پارک وی، بعد از سه راهی زعفرانیه، باغ فردوس

زمان بازدید باغ فردوس:

هر روز از ساعت 10 صبح  می توانید به این باغ و سینما سر بزنید.

 باغ موزه قصر


این باغ موزه، محل قدیم زندان قصر است. یکی از زندان هایی که به مخوف ترین زندان های رژیم سابق معروف بود. هنوز هم اگر به این باغ بروید، خوب به فضا دقت کنید، حس خاصی خواهید داشت؛ انگار باغ با شما درباره آنچه بر آن گذشته، صحبت می کند. محل این باغ در سال 1168 یعنی در زمان حکومت قاجار ساخته شد و در زمان رضا شاه با تمام وسعتش، متروکه شد.  زمانی که رضاخان به فکر ایجاد یک زندان بزرگ برای تهران افتاد، این باغ را به عنوان محلی برای زندان در نظر گرفت. به این ترتیب در سال 1308 این باغ تبدیل به زندان شد و تا دهه 40 یعنی تا زمان ساخته شدن زندان اوین، تنها زندان موجود در تهران بود .
 

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

باغ موزه قصر

حتی پس از انقلاب اسلامی هم این زندان محل نگهداری مجرمان مالی، قاچاقچیان و امثال آنها بود، اما قبل از انقلاب اسلامی و در سال های مبارزه سیاسی مردم علیه رژیم شاهنشاهی، بند سیاسی آن، بند سیاسی خاصی بود و افراد انقلابی زیادی در آن زندانی بودند. محمد فرخی یزدی، تیمورتاش، بزرگ علوی نیز از دیگر زندانیان سیاسی مشهور قبل از انقلاب زندان قصر بودند. در سال 1383 این باغ از زندانیان داخل آن خالی شد و در سال 91 به همت شهرداری تهران به عنوان باغ موزه در معرض دید عموم قرار گرفت. این باغ موزه هم چنان شکل اولیه خود را حفظ کرده است.

آدرس باغ موزه قصر

خیابان شریعتی، نزدیک به شهر کتاب مرکزی، خیابان پلیس، میدان پلیس، باغ موزه قصر

 زمان بازدید باغ موزه قصر:

برای بازدید ارگانی از ساعت 9 تا 13 هر روز و برای بازدید عموم از ساعت 14 تا 21
 

باغ موزه مینیاتور


باغ موزه مینیاتور در سال 92 افتتاح شده است. در این مکان مینیاتور باغ های ایرانی و ماکت های بناهای ارزشمند ایرانی  را می بینید. از جمله این ماکت ها می توان به ماکت تخت جمشید، میدان نقش جهان اصفهان، تخت سلیمان، کلیساهای ارامنه، گنبد سلطانیه، بازار تبریز، ارگ بم و... اشاره کرد.علاوه براین گونه های مختلف گیاهی در معابر این پارک کاشته شده که 70 درصد آن همیشه سبز بوده و در تمام فصل های سال زیبایی این باغ را حفظ می کند. از جمله گیاهان آن نیز می توان به  لیکوستروم پیوندی، افرای چینی، میخک هندی ابلق، چنار، ماگنولیای سبز و... اشاره کرد. مساحت این باغ سه هکتار است.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

باغ موزه مینیاتور

آدرس باغ موزه مینیاتور: 

خیابان جانبازان غربی، نبش اتوبان امام علی(ع)

زمان بازدید باغ موزه مینیاتور:

هر روز از ساعت 8 صبح تا 20

 باغ پرندگان


شاید بعضی این منطقه را با نام پادگان معروفش یعنی پادگان لویزان بشناسند! آنهایی که دوره ای از خدمت شان را در خدمت این پادگان بودند، اما منطقه لویزان باغ و باغستان های بسیار زیبایی هم دارد. درحال حاضر از آن دهکده سرسبز و آباد پارک جنگلی لویزان به جا مانده است. در دل این پارک از سال 1392، باغ پرندگان جا گرفته است. انواع پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند یا پرندگانی که در فضای باز پرواز می کنند، در این باغ کنار هم جمع شده اند و منظره ای دیدنی در پارک ایجاد کرده اند.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

باغ پرندگان

آدرس باغ پرندگان:

لویزان در قدیم نام یکی از دهکده های شمیران بوده که از جنوب به تپه های شمس آباد و از شمال به ازگل منتهی می شد و در شش کیلومتری تجریش قرار داشت. نشانی دقیق باغ پرندگان، واقع در پارک لویزان، خیابان هنگام، خیابان 35 متری استقلال؛ بلوار کوهستان است.

 زمان بازدید باغ پرندگان:

از ساعت 9 صبح تا 6 عصر است.

  باغ موزه دکتر محمود حسابی


به میدان تجریش که برسید، انگار به مکان بسیاری از باغ های شخصی و عمومی تهران رسیده اید. یکی از این باغ موزه ها که در حقیقت خانه دکتر محمود حسابی است، باغ موزه دکتر حسابی است. این باغ در سال 1310 بنا شد.  پس از فوت دکتر حسابی در سال 1371 این مکان  به موزه تبدیل شده و توسط پسر او ایرج حسابی مدیریت می شود. عمارت این باغ سه طبقه است و موزه در طبقه سوم آن قرار دارد.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس
 
باغ موزه دکتر محمود حسابی

وسایل شخصی دکتر حسابی و مدارک علمی و تحصیلی او، عکس های قدیمی دکتر حسابی و... در آنجا قرار دارد. با مراجعه به این موزه می توانید تغییراتی را ببینید که دکتر حسابی در خانه اش داده بود تا زندگی برای فرزند کم بینایش راحت تر شود. بخش جالب این موزه مشاهده وسایل خراب و ناکارآمدی است که دکتر حسابی با تغییراتی در نحوه استفاده شان، از آنها دوباره استفاده می کرده است.

  باغ موزه دکتر محمود حسابی کجاست:

 میدان تجریش، خیابان شهید امیر ابراهیم دربندی( مقصودبیک سابق) ، میدان تختی، چهارراه دکتر حسابی

 زمان بازدید باغ موزه دکتر محمود حسابی:

هر روز از ساعت 9 صبح تا 17:45 و روزهای جمعه از ساعت 14 به بعد

 باغ نگارستان


در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار به دستور او قصری ییلاقی در نزدیکی بهارستان فعلی بنا شد. این باغ  به دلیل وجود نقاشی های زیادی که به دستور شاه بر در و دیوار اتاق های باغ نقش بست، به باغ نگارستان معروف شد. هرچند در حال حاضر مساحت کنونی باغ نسبت به زمان حکومت فتحعلی شاه خیلی کوچک تر شده است، اما تاریخ نشان می دهد که در آن زمان باغ وسعت خیلی زیادی داشته است.  دروازه جنوبی باغ در ضلع شمالی میدان بهارستان و از طرف شرق به دروازه شمیران و از طرف غرب به صفی علیشاه منتهی می ‎شد. در این باغ چندین حوضخانه و تالارهای با شکوه وجود داشت.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس
 
باغ نگارستان

مهم ترین رویداد تاریخی ای که این باغ به خود دیده، قتل قائم مقام فراهانی به دست محمدشاه و عوامل او بود. در زمان مظفرالدین شاه مدرسه صنایع مستظرفه به سرپرستی کمال الملک در باغ نگارستان تاسیس شد. در سال 1307 نقشه ساختمان یک مدرسه عالی با رعایت سبک ایرانی در ضلع شمالی باغ توسط نیکلای مارکوف؛ معمار پناهنده روسی کشیده شد و تبدیل به دارالمعلمین یا همان دانشسرای عالی تربیت معلم شد. در سال 1315، عمارت بزرگ دیگری در شمال شرقی به عنوان کتابخانه بنا شد که پروین اعتصامی در آنجا به عنوان معاون کتابخانه مشغول به کار شد.
 تعداد زیادی از شخصیت های علمی و ادبی کشور از جمله ملک الشعرا بهار، علی اکبر دهخدا، دکتر محمود حسابی، دکتر محمد معین و بسیاری دیگر در این مجموعه تاریخی تحصیل کرده اند. در سال 1313 قانون تاسیس دانشگاه تهران در مجلس شورای ملی تصویب شد و از سال 1325 بعضی از دانشکده ها به محل کنونی دانشگاه تهران منتقل شدند. از سال 1335 این بنای عظیم به موسسه لغت نامه دهخدا، موسسه جغرافیا؛ موسسه زبان های خارجی و کلاس های عمومی دانشکده ادبیات اختصاص یافت،  اما بعد از آن  با تصویب و راه اندازی موزه تاریخ علم در محل باغ نگارستان، کار حراست و مرمت این مکان مورد توجه مسئولان دانشگاه قرار گرفت و به زودی موزه تاریخ و مفاخر دانشگاه تهران در آن محل گشایش یافت. در حال حاضر موزه هنرهای ملی در آنجا دایر است.

باغ نگارستان کجاست: 

میدان بهارستان، خیابان دانشسرا؛خیابان شریعتمدار رفیع

زمان بازدید باغ نگارستان:

هر روز به جز دوشنبه ها از ساعت 9 صبح تا 7 بعد از ظهر

 باغ موزه هنر ایرانی


چند قدم بالاتر از موزه دکتر محمود حسابی، می توانید نرده های باغ موزه هنر ایرانی را ببینید. باغی دلپذیر که اگر از کنار آن هم رد بشوید، نسیم خنک روح تان را تازه می کند. این باغ در سال  1310 احداث شد. این باغ بزرگ متعلق به همسر سپهبد امیرابراهیمی بود و تا مدت ها بعد از پیروزی انقلاب بلااستفاده ماند و درآستانه تخریب قرار داشت، اما بعد از مدتی  با هدف نگهداری آثار هنری و احیای بناهای تاریخی باغ دوباره احیا شد. داخل باغ می توانید ماکت های برج آزادی، سی و سه پل اصفهان، هشت بهشت، میدان امام اصفهان و چند سازه هنری چوبی را مشاهده کنید. همچنین می توانید ضمن بازدید از این باغ از بوفه صبحانه، رستوران و کافی شاپ آن استفاده کنید. علاوه براینکه چند مغازه کوچک شامل کارهای دستی و کتابفروشی نیز آنجا وجود دارد که بی شک دیدن شان خالی از لطف نیست، به ویژه برای خانم های باسلیقه و اهل ذوق و هنر.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

 باغ موزه هنر ایرانی

 باغ موزه هنر ایرانی کجاست:

  میدان تجریش، خیابان شهید امیرابراهیم دربندی(خیابان مقصود بیک سابق) ، میدان تختی، بالاتر از چهارراه دکتر حسابی

زمان بازدید باغ موزه هنر ایرانی:

9 صبح تا  21:30

 باغ لاله ایرانی


این باغ درواقع  خانه میرزا حسن آشتیانی معروف به میرزا حسن خان مستوفی الممالک است. میرزا حسن خان یکی از دولتمردان شهیر ایرانی و از سرشناس ترین نخست وزیران بعد از انقلاب مشروطه است و چندین دوره نخست وزیر ایران بود.وی از معدود رجال قاجاری است که در دربار پهلوی هم محترم بود. او که در جوانی با دختر ناصرالدین شاه ازدواج کرده بود در زمان حیات خود بعضی از املاکش را وقف کرد؛ چرا که بیشتر اراضی ده ونک متعلق به او بودند.  در مناطق مختلف شهر تهران املاک زیادی داشت و نام گذاری محله حسن آباد هم به خاطر وجود املاک باارزش او در آن منطقه بوده است.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس
 
باغ لاله ایرانی

 یکی از کارهای مهم او احداث مدرسه عالی دختران در یکی از زمین های ونک بود که بعدها به دانشگاه الزهرا تغییر نام یافت. خانه مستوفی الممالک در محله قدیم ده ونک به باغ مستوفی الممالک معروف بود و حالا تبدیل به باغ ایرانی شده که در فصل رویش گل لاله به خاطر وجود انبوه لاله های رنگارنگ بازدید کنندگان زیادی دارد. از کل مساحت سه هکتاری این باغ دو و نیم هکتار به فضای سبز اختصاص داده شده و با وجود بازسازی این فضای سبز درختان تنومند قدیمی همچنان در ترکیب اصلی باغ باقی هستند. عمارت های قدیمی باغ نیز مرمت شده و به زیبایی این باغ افزوده اند.این مکان در سال 84 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 باغ لاله ایرانی کجاست:

  میدان ونک، خیابان شیخ بهایی، 20 متری پیروزان کوچه شهید صابری

عمارت مسعودیه


عمارت- باغ مسعودیه توسط یکی از فرزندان ناصرالدین شاه به نام مسعودمیرزا حاکم اصفهان بنا شد. دلیل نام گذاری آن به مسعودیه هم همین است. مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان با برادرش مظفرالدین شاه مخالف بود و همین موضوع باعث شد باغ مسعودیه به پایگاهی برای مشروطه خواهان و مخالفان محمدعلی شاه تبدیل شود. در سال 1287 در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمدعلی شاه منفجر شد و بهانه لازم برای به توپ بستن مجلس را دست داد .پس از آن واقعه، عمارت مسعودیه نیز به رگبار بسته شد.

برای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکسبرای فرار از دود و آلودگی تهران به این باغ ها بروید عکس

عمارت مسعودیه

براین باغ چه گذشته است

نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران در سال 1304 در محل عمارت مسعودیه بنا شد و چند سال بعد در گوشه ای از یکی از اتاق های آن عتیقه های باستانی را به نمایش گذاشتند و در حقیقت اولین موزه ایران دایر شد. آن اشیا در سال1318 به موزه منتقل شدند. در سال 1345 با تفکیک وزارت آموزش و پرورش از فرهنگ و هنر؛ عمارت مسعودیه به وزارت آموزش و پرورش تبدیل شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در آنجا مستقر شد.

عمارت مسعودیه کجاست:  

خیابان جمهوری نرسیده به بهارستان، خیابان ملت تقاطع خیابان اکباتان


.

منبع : seemorgh.com