آکاایران: فاقد تردید وقتی حرف از تاریخ و پیشینه چیزی به میان می آید ناخودآگاه به یاد موزه و مکان هایی از این دست می افتیم. موزه همیشه دیدنی است و اگر موزه خاص باشد، دیدنی تر هم می شود. این موزه که روزگاری در ساختمان منحصربه فرد در خیابان میرداماد تهران قرار داشت چند سالی است به پارک ارم انتقال یافته است.

 


این موزه هفدهم تیر ۱۳۷۶ هجری شمسی تاسیس شد و از این تاریخ تاکنون مشغول ارائه اطلاعات درباره تاریخچه پول در کشور و اطلاعات جالب در همین زمینه بوده است. موزه پول به نام تماشاگه پول در مکان جدیدش فضایی ۷۰۰ متری را اشغال کرده هرچند این فضا توانسته سال گذشته حدود ۵۰ هزار نفر را برای بازدید از سکه ها و اسکناس هایش به چند کیلومتری تهران بکشد، اما فاقد تردید زیبایی و جذابیت پول می تواند سالانه صدها هزار نفر را به این مکان جلب کند.


وقتی وارد سالن نمایش این موزه می شوید تاریخچه پیدایش پول در ایران شما را احاطه می کند و با هر گامی که به جلو برمی دارید سال های تکامل این پول های فلزی و کاغذی را در ایران از همان اولین نمونه ای که چاو نام داشت تا سکه ای که هم اکنون داخل جیبتان قرار دارد، مشاهده خواهید کرد. مسئولان موزه سعی کرده اند با استفاده از نورپردازی و البته استفاده از اشیای باستانی محیطی کاملا متناسب با یک موزه در این مکان ایجاد کنند. یکی از سکه های جذاب این موزه سکه بسیار قدیمی به نام لیدی (LIDY)یا لید است که به سال ۵۱۴ قبل از میلاد برمی گردد که حتی از آن به عنوان اولین سکه موجود در جهان تعبیر می شود.

 


این سکه در یکی از محفظه های موزه که با شرایط بسیار ویژه ای نگهداری می شود توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. جنس این سکه آلیاژی به نام الکترون از ترکیب طلا و نقره است. قدمت چندهزار ساله این سکه ارزش بسیار زیاد آن را نشان می دهد.


بنابراین فاقد تردید شرایط نگهداری آن باید به گونه ای باشد که این دُر گرانبها برای مدت بیشتری در این محفظه شیشه فاقد تغییر بماند. اگرچه روکش این سکه ها به نوعی طراحی شده که نفوذپذیری کمتری داشته باشد، اما کنترل رطوبت، نور و درجه حرارت در این محفظه ها فاقد تردید از اصلی ترین نیازهاست حتی نور استفاده شده در این محفظه ها باید کمترین یا متناسب ترین درصد UV را داشته و همیشه تحت کنترل باشد. با ادامه بازدید از این سالن و دیدن سکه های قدیمی ایرانی بار دیگر این واقعیت غرورانگیز در ذهن شما یادآور می شود که زمانی که بسیاری از کشورها حتی نامی برای وسیله ای که با آن مبادلات اقتصادی خود را انجام می دادند، نداشتند ایرانی ها سکه «دریک» ساخته شده از طلا و نقره را در مبادلات خود به کار می گرفتند.

 


«چاو» نخستین اسکناس یا کاغذ بهادار تاریخ ایران در این موزه حضور ندارد، اما اسکناس های فراوان دیگری در اینجا دیده می شود که بازدید از آن خالی از لطف نیست، اما اولین اسکناسی که شبیه به همین اسکناس های ماست در دوران ناصرالدین شاه قاجار چاپ شد که از آن دوره به طور کامل تا آخرین قطعه اسکناسی را که امروز در ایران تولید شده است، می توانید در موزه ببینید.


در این دوره یعنی ناصرالدین شاه اسکناس هایی تا اندازه یکهزار تومان نیز چاپ شده است، اما به دستور مقامات اسکناس های هزار تومانی فقط در خزانه به عنوان پشتوانه ملی نگهداری می شده است و هیچ گاه مصرف بازار را به خود ندیده و مردم هم آن را ندیده بودند.حال و هوای داخل سالن با رسیدن به هر ویترین یا میز نمایشگاه واقعا تغییر می کند حتی به نوعی متناسب با دوران ساخت و تولید این دوره است به همین دلیل درست مثل این است که با رسیدن به ویترینی نوین در تاریخ قدم می زنید.

 


اما ای کاش می شد در دنیای مجازی نیز در این سالن قدم زد. بازدیدهای مجازی از موزه های جهانی امروزه نه تنها باعث نگرانی از عدم حضور علاقه مندان در موزه نمی شود بلکه یکی از اصلی ترین جاذبه ها برای جذب علاقه مندان خواهد بود.


خانم طارمی، کارشناس موزه پول در این باره می گوید: «فاقد تردید حضور موزه در دنیای مجازی می تواند باعث رشد و کیفیت کاری نمایشگاه باشد و به​طور کلی حضور در دنیای مجازی و اینترنت حتی برای کارشناسان و دست اندرکاران موزه نیز به نوعی لازم و ضروری است، اما ما هنوز نتوانسته ایم در این موزه بخوبی زیرساخت های دنیای مجازی را آماده کنیم و به دنبال ایجاد زیرساخت های لازم و البته محیطی مناسب برای ایجاد دنیای مجازی موزه پول ایران هستیم.

 


به هر حال اگر واقعا قصد درک پیشینه حضور پول در جیبتان هستید همین آخر هفته سری به موزه پول در محل نوین احداثش بزنید تا علاوه بر دیدن سکه های قدیمی و البته جدیدترین سکه های متداول و مورد استفاده مانند همین سکه های ۵۰۰ تومانی پی به تمدن واقعی اقتصادی کشورمان ببریم.

گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر آکا ایران
.

منبع :