آکاایران: ایران در زمان باستان، مهد تمدن های قدرتمند، با فرهنگ و البته هنرمند بوده است. تمدن هایی که در هر یک از این بخش ها سرآمد بوده و نام سرزمین پارس را تا گوشه گوشه جهان زبانزد خاص و عام کرده بودند. وقتی به آثار و بقایای به جا مانده از هر کدام از این دوره ها نگاه می کنید؛ پیش از همه مهارت، ظرافت، نوآوری و زبردستی هنرمندان زمانش، شما را به تعجب وا می دارد و بعد سنگ های ارزشمند و باشکوه این اشیاء و جواهرات نظر شما را به خود جلب می کند. وقتی بیش تر در این آثار ارزشمند جست و جو کنید، خواهید دید که استفاده از سنگ های قیمتی چون طلا، عقیق، لاجورد، نقره، فیروزه و … در دوره های مختلف ایران رواج بسیاری داشته اند. یکی از عمده دلایل این موضوع، ثروت جغرافیایی سرزمین وسیع ایران بوده است که در دل خود معادن با ارزشی از طلا و دیگر سنگ ها را جای داده است. امروز همراه کارناوال به سراغ یکی از این جواهرات باشکوه می رویم که متعلق به امپراتوری باشکوه اشکانی می باشد.

در پیش رو سینه ریز زیبایی قرار دارد که قدمتش به حدود ۱۸۰۰ سال پیش بر می گردد و همان طور که گفته شد در دوران حکومت اشکانی ساخته شده است. وقتی خوب به این گردنبند باستانی نگاه کنید، زنجیر اصلی گردنبند را می بینید که بسیار ظریف و نازک است و از سه ردیف تشکیل شده. از جای جای زنجیر سینه ریز، زنجیرهای کوچکی از مهره های طلا و فیروزه آویزان شده که تعداد بالای این زنجیرهای کوچک، به دلفریبی این گردنبند افزوده و شکوهش را دو چندان کرده است.

امروزه سینه ریز طلا و فیروزه اشکانی در موزه رضا عباسی، واقع در خیابان شریعتی در معرض دید عموم قرار دارد. کارناوال به شما توصیه می کند در اوقات فراغت خود، خصوصا در تعطیلات عید به بازدید این گردنبند زیبا بروید و آن را از نزدیک ببینید.

دوره تاریخی: اشکانی

قدمت: قرن دوم تا سوم میلادی

جنس: طلا و فیروزه

محل نگهداری: موزه رضا عباسی، تهران

ساعات بازدید: ۹ تا ۱۷


دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از آثار تاریخی جالب ایران و جهان در زیر بخوانید:

آکاایران: جواهرات دوره اشکانی | سینه ریز طلا و فیروزه

photo by Zeynab Shirazi
جواهرات ایران باستان
photo by Zeynab Shirazi
هنر اشکانیان
photo by Zeynab Shirazi
جواهرات دوران اشکانی
photo by Zeynab Shirazi

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

.

منبع :karnaval.ir