آکاایران: تشدید برخورد با متجاوزان حریم آثار ملی گیلانReviewed by Farnaz on Nov 9Rating:

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: آثار ثبت شده هویت تاریخی گیلان است و با متجاوزان به حریم آثار ملی در این استان به شدت برخورد می شود.

«امید عزیزی» با محکومیت تخریب بخشی از خانه مسکونی پاک سرشت صوفی املش که به ثبت ملی رسیده است، اظهار داشت: در لحظات اولیه تخریب بخشی از این مکان تاریخی با عوامل تخریب برخورد قانونی شد و از ادامه تخریب جلوگیری به عمل آمد.

او گفت: حفظ آثار تاریخی و ثبت شده ملی از مهم ترین وظایف سازمانی این اداره کل است و به هیچ قیمتی اجازه نمی دهیم عده ای سودجو آثار ملی گیلان را که هویت تاریخی این استان ولایتمدار است، تخریب کنند.

عزیزی تصریح کرد: شورای فنی و پایگاه های حفاظتی این اداره کل به صورت شبانه روزی آماده برخورد با متجاوزان به حریم آثار ملی هستند و بر اساس قانون، بدون هیچ اغماضی با متخلفان برخورد می شود.

این مقام مسوول با اشاره به وظیفه ذاتی و حاکمیتی این اداره کل برای شناسایی و ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی و تاریخی، بیان داشت: طبق بند 6 ماده 3 قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب سال 67 مجلس شورای اسلامی در این زمینه اقدام کرده ایم.

او با اشاره به تخریب غیرقانونی بخشی از خانه مسکونی پاک سرشت صوفی به دست فرد معلوم، اظهار داشت: از تخریب بخش عمده ای از این خانه جلوگیری شد و پرونده متخلف با تکمیل در بخش حقوقی این اداره برای مرجع قضایی ارسال شد.

عزیزی گفت: طبیعی است ثبت یک اثر ملی دارای آثار حقوقی است که از جمله آن ها ضرورت اقدام های حفاظتی و حراستی است و این موضوع به مالک خصوصی ابلاغ شده است.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان به استناد ماده 558 و 564 قانون مجازات اسلامی دایر بر تخریب بخشی از یک اثر تاریخی ثبت شده علیه فرد معلومی شکایت و تقاضای رسیدگی عاجل کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد: خانه مسکونی پاک سرشت صوفی در بخش مرکزی املش گیلان واقع شده است و قدمت آن به اواسط دوره قاجار می رسد.

عزیزی با قدردانی از همکاری مردم با ماموران یگان حفاظت گفت: میراث فرهنگی یادگار نیاکان و هویت گیلان است و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیش تر زمان و نیروی انسانی خود را معطوف حفاظت از آثار تاریخی استان کرده است.

او افزود: مردم در صورت مشاهده افراد سودجو و مخربان آثار تاریخی گیلان، مراتب را به این اداره کل و یا پایگاه های حفاظتی مستقر در شهرستان ها اطلاع دهند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان این که اصالت هر قوم و ملتی در فرهنگ و تمدن آن ها نهفته است، تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تلاش گسترده ای را در حفظ و نگهداری فرهنگ و دستاوردهای فرهنگی اجرایی کرده است.

او اظهار داشت: نیروهای یگان گیلان در سطح استان مستقرند و وظیفه سرکشی به آثار و تپه های ثبتی را به عهده دارند، و به محض مشاهده حفاری یا دخل و تصرف در آثار یا تجاوز به حریم بناهای تاریخی شهرستان ها مراتب را به دفتر یگان اطلاع داده، با هماهنگی و تعامل نیروهای انتظامی اقدام های لازم را انجام می دهند.

به گزارش میراث آریا، عزیزی افزود: یگان حفاظت، نیروی مخلص در دفاع از آثار تاریخی و فرهنگی و نماینده مردم در برخورد با متجاوزان به آثار ملی است.

او با تشریح ماده 558 قانون مجازات اسلامی یادآور شد: طبق این ماده هرکس به تمام و یا قسمتی از ابنیه، اماکن، محوطه ها و مجموعه های فرهنگی، تاریخی یا مذهبی که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است یا تزئینات، تاسیسات، اشیا و لوازم و خطوط و نقوش منصوب یا موجود در اماکن مذکور که به طور مستقل نیز واجد حیثیت فرهنگی، تاریخی یا مذهبی باشد، خرابی وارد آورد علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از یک سال تا 10 سال محکوم می شود.

.

منبع :