آکاایران: تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه + تصاویرReviewed by Aryan♥ on Mar 3Rating:
ماجرای قلعه فرانسوی ها این است که ناصرالدین شاه قاجار در ازای مبلغی (فکر کنم ۵۰۰۰۰ تومان) امتیاز بهره برداری و باستان شناسی تپه ها را به فرانسوی ها داده و چون آنها به هوای گرم عادت نداشته اند، روی همین تپه ها قلعه ساخته اند.

این نویسنده، سفرنامه هفتم خودش را در ۱۳ قسمت آماده کرده که تاکنون ۹ بخش از آن در صفحه فرهنگ و ادب مهر منتشر شده و آنچه مشاهده می کنید، بخش دهم آن است. او در این بخش گزارش گشت و گذارش در شوش دانیال و کشف ماجرای قلعه فرانسوی ها را آورده است.

در سفری کاری به اهواز یک روز وقت اضافه پیدا کردیم. اینکه چطور شد یک روز از سفر به خوزستان مان باقی ماند، بماند ولی به هرحال نمی شد اهواز بود و یک صبح تا عصر را ندیده گرفت. تصمیم گرفتیم برویم سراغ شهرهای قدیمی خوزستان که تمدن هایی بسیار قدیمی به خود دیده و وجه شباهتش با بیشتر شهرهای خوزستان این است که مثل آنها در کنار رودخانه ای بنا شده بود. سفر به سمت شمال خوزستان را از حدود ۹ صبح شروع کردیم و تا عصر آن روز تمام. و چقدر وقتمان کم بود!

حدود ۶۰ کیلومتر که در مسیر اهواز به سمت شوش برویم یک امامزاده هست به نام سیدعباس موسوی. آن محل هم به همین مناسبت امامزاده سیدعباس خوانده می شود. آنطور که فهمیدیم سیدعباس بسیار مورد احترام مردم است و محلی ها اعتقاد زیادی به او دارند. راننده مان هم تایید کرد که سیدعباس کرامات زیادی داشته و مردم به دلیل همین کرامات، رفت و آمد زیادی به آنجا دارند.

ساختمان امامزاده نسبتا بزرگ بود. جلوی ساختمان کاشی کاری شده بود، ولی پشتش هنوز آجری بود. برای امامزاده ای که در سال ۱۳۰۷ قمری به دنیا آمده و حدود ۸۰ سال بعدش از دنیا رفته بود، بقعه و بارگاه عظیمی به حساب می آمد. آن قدر این سید متاخر بود که عکس خودش و پسرش (که او هم قبری در کنار پدر داشت) در داخل ساختمان وجود داشت. در و دیوار داخلی ساختمان پر از زیارتنامه بود که بیشترشان وقف مردم بودند. از راننده راجع به امامزاده های معروف دیگر خوزستان پرسیدم و او از سلطان ابراهیم در جاده بین ایزه و مسجدسلیمان گفت و شاه زاده عبدالله نزدیک باغملک.

زیارتی کردیم و لقمه نان و پنیری به جای صبحانه و راه افتادیم سمت شوش.

آکاایران: » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه + تصاویر

شوش در خوزستان مهد تمدن باستانی است و نکته مهمش این است که از حدود ۶۰۰۰ سال پیش به این سمت تمدن های متعددی در آن ظهور کرده است و همه این تمدن ها در یک محل بروز داشته اند. یکی از این آثار چغازنبیل است که البته نرفتیم؛ چون اگر از مسیر خارج می شدیم، شاید به دیدن هر سه شهر نمی رسیدیم. فقط یک نکته جالب در مورد اسم چغازنبیل باید بگویم که معنی این اسم می شود تپه سبد! چغا در گویش لری به معنی تپه است و زنبیل هم معنی سبد دارد و چون سازه معبد باستانی شبیه سبد وارونه است به این نام مشهور شده.

در ورودی شهر شوش، اکروپل و قلعه به چشم می آید. در زبان یونانی به بلندترین جای شهر آکروپل می گفتند و این قلعه بر بلندی تپه ای با قدمت بیش از ۶۰۰۰ هزار سال بنا شده است. قلعه البته معماری ایرانی ندارد و حدود سال ۱۸۹۷ توسط فرانسوی ها ساخته شده است. ماجرایش هم این است که ناصرالدین شاه قاجار در ازای مبلغی (فکر کنم ۵۰۰۰۰ تومان) امتیاز بهره برداری و باستان شناسی تپه ها را به فرانسوی ها می دهد. فرانسوی ها هم در بدو ورودشان به دلیل عدم استقبال مردم از آنها مجبور می شوند در همان محوطه باستانی چادر بزنند و خوب معلوم است مردمی که در آب و هوای فرانسه زندگی کرده باشند در گرما و شرجی خوزستان چه حالی می شوند. بالاخره ژاک دومورگان، سرپرست تیم تحقیق و اکتشاف دولت فرانسه را متقاعد می کند این قلعه را بسازند. قلعه با معماری ای اروپایی و با آجرهای کشف شده از محوطه باستانی ساخته می شود. این قلعه فقط در عید نوروز برای بازدیدکنندگان باز می شود.

  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا

از بالای محوطه قلعه بقایای کاخ آپادانا و همین طور مقبره دانیال نبی کنار رود شاوور پیداست. قلعه شوش روی بقایای ۶۰۰۰ ساله بنا شده است که در طول تاریخ چند بار بازسازی و تخریب شده است که یکی از این تخریب ها کار اسکندر مقدونی بود.

رفتیم سراغ بقایای کاخ آپادانا که شبیه محوطه تخت جمشید است، همین طور شبیه محوطه باستانی بعلبک در لبنان ولی از هر دو کوچک تر. بقایای ستون ها هنوز روی تپه است و در انتهای محوطه هم یکی از سرستون ها که شبیه سر یک چهارپاست. دیدن محوطه تاریخی احساس های متفاوتی در آدم ایجاد می کند؛ غرور از پیشینه درخشان تمدنی، تاسف از چپاول فرانسوی ها، تفکر در حال گذشتگان و تبدیل شدن یک عظمت به تکه هایی سنگ و کلوخ. راستی آدمیزاد کی عبرت خواهد گرفت که فرصتش کوتاه است!

  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا

یک نفر که آنجا بود می گفت ورود به محوطه تپه ها ممنوع است؛ چون تپه ها هنوز غنی از آثار باستانی هستند تا جایی که در هنگام بارندگی شدید و شسته شدن خاک بعضی از این آثار از زیر خاک پیدا می شوند. حرف آثار باستانی شد و باید بگویم که موزه ای هم از این آثار در محوطه دایر است و در واقع بخشی از آثار که از چپاول فرانسوی ها در امان مانده را می شود در موزه دید؛ از پلکان کاخ آپادانا تا شیر سنگی و سر اسبی سرستون ها و ظروف سالم و شکسته. موزه البته در حال تعمیر و سیم کشی جدید بود و نشد همه اش را ببینیم. موقع پایین آمدن از تپه متوجه کفتر چاهی های زیادی شدیم که در سوراخ های قلعه شوش لانه کرده بودند و تازه فهمیدیم آن همه پَر و فضولات پرندگان از کجا آمده!

تپه های باستانی توضیحات باستان شناسی زیاد و علمی داشت که مجالش این مقال نیست، ولی برای کسی که اهل آثار تاریخی است، محوطه باستانی شوش یک دنیا مطلب دارد.

  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا

مقبره دانیال نبی پایین تپه باستانی و در کنار رود شاوور است با مناره های کاشی کاری شده و گنبد مخروطی و مضرس کاری شده، چیزی شبیه به گنبد محمدحنفیه در خارگ. این شیوه گنبدسازی در این منطقه معمول است. حضرت دانیال پسر یوحنا و از نوادگان داود پیامبر است. او در نوجوانی همراه تعدادی از یهودیان اورشلیم به دست بخت النصر اسیر و به بابل برده شد. بعد از فتح بابل در حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح این پیامبر الهی هم آزاد و در منطقه شوش ساکن شد. جسد این پیامبر الهی در سردابی نگهداری می شد و بعد از فتح این منطقه به دست مسلمانان، از خلیفه وقت راجع به جسد سئوال شد و او نیز از حضرت علی (ع) کمک خواست. حضرت امیر هم دستور داد دانیال نبی را به شیوه مسلمانان و رو به قبله دفن کنند. مقبره دانیال نبی مورد احترام مسلمانان و کلیمیان و دیگر پیروان ادیان الهی است.

جلوی بقعه دانیال نبی و در کنار رودخانه فضاهای سبزی هست که مردم گاهی هنگام شلوغی نفسی در آنجا تازه می کنند. در همان سفر ۲ـ۳ روزه ای که مثلا در قالب اردوی بازدید از مناطق جنگی آمدیم، اینجا زیر سایه و روی چمن نشستیم و کمی استراحت کردیم و با حسرت نگاه کردیم به آن همه آبی که می گذشت در آن هوای گرم. به هرحال زیارت دانیال نبی که حضرت علی (ع) ایشان را برادر خودش خطاب کرده خوب چسبید.

  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا  » تپه های فروخته شده ناصرالدین شاه تصاویر -آکا

یک مقبره دیگر هم در شهر شوش مورد احترام است که محل دفن دعبل خزاعی، شاعر سرشناس قرن دوم و دوستدار اهل بیت است. قبر او کنار قبر امامزاده عبدالله بن علی است.

یکی از چیزهایی که در شوش خیلی به چشم می آید، سرسبزی و رونق کشاورزی در زمین های اطرافش است. وجود دو رود کرخه در غرب و دز در شرق شهر زمینه خوبی برای باغداری و توسعه مزارع نیشکر ایجاد کرده است. زمینه ای که در برخی شهرهای دیگر استان خوزستان فراهم است، ولی گاهی آنطور که باید استفاده نشده است. شوش در این میان این شانس را داشته که با احداث کارخانه نیشکر هفت تپه زیر کشت وسیع نیشکر برود، ولی باید برای بقیه این دیار هم به فکر بود.

.

منبع :