عامل هولوکاست

آکاایران: کشف جسد یکی از عاملان هولوکاست در کنار قربانیانش

آکاایران تاریخ ایرانی: کشف جسد هاینریش مولر، یکی از عاملان هولوکاست به تردید ها درباره ناپدید شدن وی پایان داد.

به گزارش یورونیوز به نقل از روزنامه آلمانی «بیلد»، جسد هاینریش مولر، رئیس پلیس مخفی آلمان نازی موسوم به گشتاپو و از عاملان اصلی کشتار یهودیان، پس از مرگش در سال ۱۹۴۵ در یک گور دسته جمعی متعلق به یهودیان در شهر برلین دفن شده است.

 

به گزارش آکاایران هاینریش مولر برای آخرین بار در اواخر جنگ جهانی دوم و در مه سال ۱۹۴۵ میلادی در برلین دیده شد و پس از آن دیگر اثری از وی دیده نشد.

 

یوهانس توخل، مدیر مرکز «یادبود مقاومت آلمان» در همین ارتباط می گوید: «هاینریش مولر، به همراه هیملر، هایدریش و هیتلر تا سال ۱۹۴۲ عامل بسیاری از جنایت های گسترده بوده اند. او کاملا در هولوکاست دست داشته است. وی یکی از اعضای کنفرانس وانسی در سال ۱۹۴۲ و عامل قتل عام اسرای جنگی شوروی سابق بوده است.» به گفته یوهانس توخل، جسد مولر یک یونیفورم نظامی بر تن داشته و در جیبش، یک کارت شناسایی همراه با عکس وی وجود داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از توخل نوشت: هاینریش مولر که روزهای پایانی جنگ جهانی دوم به همراه هیتلر در زیرزمینی در مرکز برلین پنهان شده بود٬ هنگام فرار از این زیرزمین٬ تنها توانسته است چند صد متر از محل دور شود. شواهد نشان می دهد که حدود سه ماه پس از پایان جنگ جهانی دوم٬ جسد هاینریش مولر توسط گروهی که مشغول جمع آوری اجساد بوده اند٬ پیدا شده و به همراه سه هزار جسد دیگر در گوری همگانی در گورستان یهودیان در برلین دفن شده است. اگرچه جسد مولر هنوز پیدا نشده است٬ اما توخل می گوید شواهدی که او در دست دارد روشن است و تقریبا به قطعیت نشان می دهد که جسد رئیس گشتاپو سال ۱۹۴۵ در این گورستان دفن شده است.

هاینریش مولر در «اداره مرکزی امنیت رایش» ریاست بخشی را برعهده داشت که در آن کشتار دسته جمعی یهودیان در اروپا در جریان جنگ جهانی دوم برنامه ریزی شده بود. این عامل کشتار یهودیان در سال ۱۹۶۲ در اسرائیل به مرگ محکوم شد. ده ها سال است که مراکز و سازمان های بسیاری چون سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد)٬ دفتر تحقیقات ویژه آمریکا و مرکز سیمون ویزنتال به دنبال هاینریش مولر هستند. این در حالی است که توخل می گوید در جریان تحقیق درباره فرمانی که هاینریش مولر در روزهای پایانی جنگ در مورد اعدام ۱۸ عضو گروه مقاومت آلمان صادر کرده بود٬ به مدارکی در مورد مرگ وی دست یافته است.

 

توخل می گوید در کنار گواهی فوت مولر که دسامبر ۱۹۴۵ صادر شده است٬ شواهدی در دست دارد که نشان می دهد اوراق هویتی و مدال های مولر پس از مرگش تحویل مقام های ارتش شده است تا آن ها نیز این لوازم و اسناد را به خانواده آقای مولر بدهند. او می افزاید نمی داند چطور افرادی که به دنبال هاینریش مولر بوده اند تاکنون به این اطلاعات دست نیافته اند. سال ۱۹۶۳ و زمانی که شایعه هایی درباره دفن مولر در آلمان غربی مطرح بود٬ یک گورکن نزد پلیس آمده و شهادت داده است که رئیس گشتاپو را در قبرستان یهودیان دفن کرده است. توخل می گوید متن این شهادت نامه را در اختیار دارد. به گفته وی این فرد در مورد علت مرگ مولر توضیحی نداده است.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران