214سال پیش، در دومین سال حکومت فتحعلی شاه قاجار، او به فکر افتاد تا میان تهران آن روزگار- که محدوده ای هفت و حداکثر 12کیلومتری داشت- تا شمیران، قصری را بنیاد نهد و هر از چندگاه درآن رحل اقامت افکند.

زندان پهلوی

 گویا او از این محل به ییلاقات شمال تهران می رفت و ایام تابستان را به سر می آورد و آنگونه که برخی سفرا و جهانگردان خارجی نوشته اند، جنون «قصرسازی» از همان زمان میان پادشاهان این سلسله اوج گرفت و سرآغازش را شاید بتوانیم همین قصر قاجار بدانیم، هرچند او حتی برای «نوش آفرین خانم» یکی از زنان حرمسرایش - که طبق نوشته مورخین بالغ بر800تن بوده اند- در خیابان سوم اسفند، ساختمانی را بنا کرد که نامش را «برج نوش» گذارد . این خیابان در روزگار قاجار و پهلوی اول، به خیابان برج نوش شهره بود و بعدا به سوم اسفند تغییر نام یافت و امروز ما نام افسر رشید کشورمان که در کودتای 28مرداد در شهر کرمان، به طرز فجیعی به شهادت رسید را روی این خیابان می بینیم: سرهنگ سخایی.

قصر قاجار در سال 1213 ه.ق (1250ش) در دومین سال سلطنت فتحعلی شاه در خارج از تهران آن زمان ساخته شد. این مجموعه دارای یک عمارت بزرگ شامل اندرونی و بیرونی، باغ و کلاه فرنگی بود و این بنا به قصر قجر یا تخت قجر معروف شد.

زندان پهلوی,زندان شکنجه پهلوی,زندان قصر

 زندان پهلوی

آکاایران: قصر قاجار، در دوره نوه فتحعلی شاه و فرزند عباس میرزا، محمدشاه قاجار چندان مورد استفاده قرار نمی گرفت و شاه قاجار سرانجام در قصر محمدیه جان سپرد. در دوران نزدیک به نیم قرن پادشاهی ناصرالدین شاه، آنقدر قصر- ازجمله قصر فیروزه، قصر یاقوت یا سرخه حصار، قصر عشرت آباد، قصر سلطنت آباد و حتی عمارت شمس العماره- در داخل و خارج از شهر ساخته شد که قصر قاجار به چشم نمی آمد و مقرر شد در سال1260 شمسی این محل تحویل قزاق ها شود و سرهنگ روسی، چارکوفسکی، محل قزاقخانه را از داوودیه- که در زمان خلع میرزا آقاخان نوری صدراعظم خیانت پیشه ناصرالدین شاه، از فرزندش میرزا داوودخان لشکرنویس گرفته شده بود- به قصر قاجار آورد و 12سال بعد، کلنل کاسا کوفسکی روسی، رسما قزاقخانه را از تبعیت وزارت جنگ خارج ساخت و با آنکه عمارت شهری برای قزاقخانه ساخت، اما همچنان این محل، برای اسکان قزاق ها و تعلیم آنان مورد استفاده قرار می گرفت و سرانجام با پایان حیات قاجارها، این باغ و عمارت، کاملا رو به ویرانی نهاد.

زندان پهلوی

در دوره های بعدی از این قصر استفاده های مختلفی می شد تا این که در زمان رضاخان به طور کامل تخریب گردید و به جای آن زندان قصر فعلی ساخته شد؛ نام قصر نیز به همین دلیل بر روی این زندان گذاشته شده است. از این قصر قدیمی تنها یک کلاه فرنگی و یک ساختمان قدیمی باقی مانده است.

در دوران پهلوی دوم ساختمان های متعددی به مجموعه اضافه شد از آن جمله ساختمان موسوم به زندان سیاسی که توسط تیمسار رزم آرا بنا شد. در این زندان بسیاری از مخالفان رژیم پهلوی محبوس بودند.

در دوره های بعدی از این قصر استفاده های مختلفی می شد تا این که در زمان رضاخان به طور کامل تخریب گردید و به جای آن زندان قصر فعلی ساخته شد؛ نام قصر نیز به همین دلیل بر روی این زندان گذاشته شده است

این زندان پس از انقلاب، محل حبس زندانیان غیرسیاسی شد و در اوایل دهه 80 درش برای همیشه بسته و به باغ موزه تبدیل شد.

ویژگی های قصر

از ویژگی های این بنا آن است که در بالای تپه قرار گرفته و بنایی سه طبقه بوده است که طبقه سوم آن شامل یک اتاق بزرگ می شد که از چهار طرف مناظر اطراف آن قابل دیدن بود و چهار برج در چهار سوی آن قرار داشت که هر یک دارای اتاقی بود.

در ضمن این بنا فاقد پنجره های بیرونی بود و از این جهت بیشتر از آن که به یک کاخ پادشاهی شبیه باشد، به یک قلعه نظامی شباهت داشت.

باغ های بسیار بزرگی در اطراف این بنا واقع بود، که به و روی قطعه زمین های مطبقی احداث شده بودند. وسیله استخرها و نهرهای زلال و پُرآبی از یکدیگر مجزا می شدند. و روی قطعه زمین های مطبقی احداث شده بودند. ورودی قصر دارای بالا خانه ای بود که چشم انداز زیبایی از صحرا، شمیران، تهران، خرابه های ری و نجف آباد، کاخ های اشرف آباد و دوشان تپه داشت و اطراف و بناها از آن بالا به خوبی دیده می شدند.

بر دیوارهای بنا تصاویر شاهزادگان قاجار نقاشی شده بود. در بین تصاویری که بر روی دیوارها بود، تصاویر جنگ های چنگیزخان مغول و تیمورلنگ نیز دیده می شد که قاجارها ادعا می کردند که نسبشان به آنها می رسد.

برخی از دیوارها نیز با مناظر شکار و مجالس بزم نقاشی شده بود، درهای منبت کاری زیبای قصر در نظر اول با نقاشی روی چوب مشتبه می شد. در برابر قصر استخر بزرگی بود، که چشمه آبی در میان آن فوران می کرد. چهار برج زیبا نیز در چهار گوشه بنا سر برافراشته بود. در وسط باغ، حوضخانه قصر به صورت بنائی مجزا خودنمائی می کرد که آب در جوی های آن همیشه جاری بود. بر حاشیه حوض و جوی ها جای شمع وجود داشت تا در جشن ها از آن استفاده کنند.

منابع : 1- قصر / 2- ویکی پدیا / 3- همشهری

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران