دفاع آیت الله بروجردی از فلسطین

به نقل از آکاایران: تعجب و تأسف کلی از کار یهود است، زیرا آن ها بعد از این که نزدیک چهارده قرن تحت حمایت اسلام و مسلمین بوده اند و جان و ناموس و اموال و شعائر دینی شان محفوظ بوده است می خواهند در این زمان انتقام آن همه نیکی ها را که در آن مدت طولانی از مسلمانان دیده اند از آنها بگیرند.

 آیت الله بروجردی

دلسوزی و علاقه مندی آیت ا... بروجردی به مصالح اسلامی یکی از عوامل محبوبیت ایشان در میان اقشار مختلف بود و صدمه روحی و فکری برای ایشان زمانی بود که می شنیدند در فلان ناحیه برای جمعی از مسلمین اتفاق ناگواری روی داده و یا نسبت به مقدسات اسلامی یا به فلان روحانی و اهل علم بی ادبی شده است... و یا فلان فرقه ضاله بر ضد اسلام و مملکت آزادی عمل دارد. آیت ا... از شدت ناراحتی به خاطر این موضوعات تب می کردند و چه بسیار شب ها به خاطر حمایت از حوزه ی دین و غم و غصه برای اسلام و مسلمین تا صبح بیداری می کشیدند و خواب به چشمانشان راه نمی یافت.

مسئله اشغال فلسطین به عنوان یکی از مسائل جهان اسلام، از دغدغه های ایشان بود. بعد از اینکه دولت صهیونیستی در سال 1326 شکل گرفت و جنگ هایی که بین اعراب و دولت غاصب اسرائیل روی داد، آیت ا... بروجردی طی یک اعلامیه، ضمن اشاره به رفتار مسلمین با یهودیان و رفتار ددمنشانه یهودیان با مردم مسلمان، از مردم ایران می خواستند برای پیروزی مسلمانان فلسطین و شکست اشغالگران به صورت دسته جمعی به دعا و نیایش بپردازند.

ترجمه فارسی متن اعلامیه چنین است:

بسم ا... الرحمن الرحیم

به نام خداوند بخشنده مهربان

خداوند متعال را در نهان و عیان و در هر حال سپاس می گوییم و از آنچه برادران مسلمان ما در این زمان در پاکستان و فلسطین از یهود می بینند به او شکایت می کنیم. صدق گفتار خداوند را درباره شدت عداوت یهود نسبت به مسلمانان در کتاب کریمش می بینیم که فرموده است "لتجدن اشد الناس عداوة للذین آمنوا الیهود و الذین اشرکوا و لتجدن اقربهم مودة للذین آمنوا الذین قالوا انا نصاری ذلک بان منهم قسیسین و رهبانا و انهم لا یستکبرون" ولی تعجب و تأسف کلی از کار یهود است، زیرا آن ها بعد از این که نزدیک چهارده قرن تحت حمایت اسلام و مسلمین بوده اند و جان و ناموس و اموال و شعائر دینی شان محفوظ بوده است می خواهند در این زمان انتقام آن همه نیکی ها را که در آن مدت طولانی از مسلمانان دیده اند از آنها بگیرند، مردان شایسته را تحت تعقیب و ارعاب قرار داده و به قتل می رسانند. اطفال آنها را کشته و اعراض آن ها را مورد هتک قرار داده و معابد و خانه هایشان را تخریب نموده و از هیچ شرارت و جنایتی نسبت به آن ها ابا ندارند و از هیچ گونه تجاوز و تعدی دست بردار نیستند .

بعد از اینکه دولت صهیونیستی در سال 1326 شکل گرفت و جنگ هایی که بین اعراب و دولت غاصب اسرائیل روی داد، آیت ا... بروجردی طی یک اعلامیه، ضمن اشاره به رفتار مسلمین با یهودیان و رفتار ددمنشانه یهودیان با مردم مسلمان، از مردم ایران می خواستند برای پیروزی مسلمانان فلسطین و شکست اشغالگران به صورت دسته جمعی به دعا و نیایش بپردازند

از خداوند متعال مسئلت داریم که مسلمانان را پیروز گرداند و از جانب خود آن ها را یاری کند و این قوم که حقوق مسلمانان را رعایت نمی کنند، مخذول نماید و آن متعدیان را خوار و ذلیل گرداند و به صورت خوارترین ملت هاقرار بدهد. از برادران با ایمان خود در ایران و سایر نقاط می خواهیم که دسته جمعی به نیایش بپردازند و خواری و ذلت یهود را از خداوند بخواهند و برای برادران مسلمان خود یاری و پیروزی بر آن ها را مسئلت دارند .

خداوندا! سربازان و رزمندگان و مرزداران مسلمین را در شرق و غرب زمین یاری کن و دشمنان آن ها را خوار گردان و پراکنده و پریشان نما . و دل های آن ها را پر از رعب کن و ضربت کوبنده خود را که بر قوم مجرمین وارد می سازی، بر آن ها نازل کن و بر اشرف پیغمبرانت محمد (ص) و دودمان برگزیده اش درود بفرست .

حسین طباطبایی بروجردی

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران