زن قاجاری در دولت پهلوی!

آکاایران: در دوران سلطنت رضاشاه فقط یک زن، آن هم زنی از خاندان قاجار نقش در سیاست ایران داشت.

 زنان دوره قاجار

رضاخان که 4 بار قبل از رسیدن به سلطنت ازدواج کرد، هیچ یک از زنانش کمترین نفوذی در او نداشتند. حتی عصمت الملوک هم با این که زن سوگلی و مورد توجه رضاشاه بود، نفوذی روی او نداشت؛ ولی زنی دیگر، خانم اشرف الملوک ملقب به «فخرالدوله» دختر مظفرالدین شاه و مادر دکتر علی امینی که دوست و همدم عصمت الملوک بود و اگر هم گاهی به بعضی خواهش های عصمت الملوک عمل می کرد، آن هم تلقین و خواهش غیر مستقیم فخرالدوله بود که از طریق عصمت الملوک انجام می شد. فخرالدوله توانست رضاشاه را تحت تأثیر خود قرار بدهد و نقشی هرچند اندک در سیاست ایران بازی کند.

تولد

اشرف یا اشرف الملوک فخرالدوله در سال 1261ش متولد شد. وی دختر مظفرالدین شاه قاجار و از بطن حضرت علیا دختر فیروزمیرزا فرمانفرما و نوه عباس میرزا نایب السلطنه بود.فخرالدوله در چهارده سالگی به عقدمحسن خان امین الملک (بعدها ملقب به امین الدوله) پسرامین خان الدوله درآمد. قبل از این ازدواج نجم‏السلطنه خواهر سرورالسلطنه و خاله فخرالدوله، او را برای پسر خودمحمدمصدق خواستگاری کرده بود، اما شاه تمایل داشت دخترش با خاندان قدرتمندتری وصلت کند و به این جهت دختر خود را به امین الدوله داد. از طرف دیگر علی خان امین الدوله که با محسن خان مشیرالدوله دوستی دیرینه داشت و حتی نام پسر خود را به پیروی از نام مشیرالدوله انتخاب کرده بود، امین الملک را واداشت دختر مشیرالدوله را که از کودکی به نامزدی او گزیده شده بود و چندی قبل از خواستگاری از فخرالدوله به ازدواجش درآمده بود، طلاق دهد تا راه ازدواج با دختر شاه هموار گردد. ازدواج فخرالدوله با امین الملک باعث رنجش نجم‏السلطنه از سرورالسلطنه شد و مشیرالدوله نیز کینه از امین الدوله به دل گرفت، اما میرزاعلی خان امین الدوله از تصمیم خود منصرف نشد و با طلاق دادن دختر محسن خان مشیرالدوله (همسر اول پسرش) و عقد فخرالدوله، دشمنان زیادی حتی در جرگه دوستان برای خود خرید. بدین ترتیب ازدواج فخرالدوله و محسن خان با حرف و حدیث و البته تشریفات بسیار برگزار شد.

فخرالدوله توانست رضاشاه را تحت تأثیر خود قرار بدهد و نقشی هرچند اندک در سیاست ایران بازی کند

اقدامات فخرالدوله

فخرالدوله به عنوان بانویی مۆمن، با کفایت و نیکوکار مشهور است. او از ثروت خود در امور خیریه فروگذاری نکرد. از جمله کارهای مهم او تاسیس آسایشگاه سالمندان در املاک موروثی اش واقع در کهریزک است که امروزه جزو بزرگترین مۆسسات یاری رسانی به مصدومان، از کار افتادگان و سالمندان به شمار می رود. او در اواخر دوره قاجار و در گیر و دار اقدامات سردار سپه، در حدود 78 دختر و پسر یتیم را تحت پوشش قرار داد و به همراه جمعی از زنان خیر در اطراف پرورشگاه که بعدها بنگاه خیریه بانوان نیکوکار نامیده شد از دختران و پسران نگهداری می کرد.

اشرف الملوک فخرالدوله فردی متدین و معتقد بود به طوری که پیشترفت خود را در زندگی ناشی از توجهات باریتعالی می دانست. او به اماکن متبرکه و زیارتی چون عتبات عالیات و حضرت معصومه (س) زیاد سفر می کرد و بر آورده شدن امور خود را ناشی از برآورده شدن حاجاتش می دانست.

زن قاجاری در دولت پهلوی,خاندان قاجار در دولت پهلوی,قاجار و پهلوی

 

او بسیار حسابگر بود. کلیه مخارج منزل، هزینه تحصیل و پوشاک فرزندان، تحت ضابطه خاصی قرار داشت. و به هر یک از فرزندان خود ماهیانه می داد. هر سه ماه یکبار فرزندان ایشان پس از امضا کردن صورتحساب مقرری خود را دریافت می کردند. این امر تا پایان عمر فخرالدوله ادامه داشت. می گوینددر زمان حکومت زاهدی هنگامی که علی امینی وزیر دارایی بود برای اخذ مقرری ماهانه خود نزد مادر رفته بود، با کمال تعجب دید بابت حقوق سه ماهه او فقط دو هزار تومان واریز شده است چون علت تقلیل آن را پرسید، فخرالدوله گفت: «یکی از مأمورین مالیه، شش هزار تومان از مستأجرین من رشوه گرفت، من آن پول را به مستأجر پس دادم و گفتم از حقوق تو که وزیر مالیه هستی کسر کنند تا بهتر بفهمی مردم از دست مأمورین جنابعالی آقای وزیر چه می کشند؟»

فخرالدوله چندین فرزند یتیم تحت تکفل داشت که پس از رسیدن به سن بلوغ، به دختران با دادن جهیزیه کامل و به پسران سرمایه کاری شرایط ازدواجشان را فراهم می کرد. البته شرایط پیمودن مدارج تحصیلی برای افراد مستعد نیز مهیا بود. مجموع آنها 28 عروس و داماد بودند.

شبهای جمعه مرتباَ دیگهای پلو و قیمه در مسجد امین الدوله جهت اطعام ایتام وفقرا بار گذاشته می شد همچنین چندین مسجد ومدرسه وبیمارستان وآسایشگاه در املاک خود بناکرد و وقف نمود.

شبهای جمعه مرتباَ دیگهای پلو و قیمه در مسجد امین الدوله جهت اطعام ایتام وفقرا بار گذاشته می شد همچنین چندین مسجد ومدرسه وبیمارستان وآسایشگاه در املاک خود بناکرد و وقف نمود

مرگ

فخرالدوله در اواخر عمر براثر از دست دادن پسرش حسین امینی، دچار اندوه فراوان شده بود. او پس از این واقعه اوقات خود را در باغ الهیه ی‏گذراند و از مراوده با اشخاص خودداری می‏کرد. او در آخرین سفرش به آرامگاهی درنجف خریداری کرده بود، اما مدتی پیش از فوتش به اطرافیان گفت او رادر گورستان ابن بابویه در ری در کنار مزار پسرش به خاک سپارند. او در دی ماه 1334 در سن هفتاد و سه سالگی براثر سکته قلبی درگذشت.

منابع : 1- مرکز اسناد / 2- ویکی پدیا / 3- سیمرغ / 4- پژوهشکده باقرالعلوم 

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران