آکاایران : دندانپزشکی یکی از اصلی ترین و مهمترین رشته های زیرمجموعه پزشکی می باشد که امری مهم و انکارناپذیری برای سلامت دهان و دندان می باشد . این حرفه به دلیل اهمیت بالای آن در دانشگاههای معتبر زیادی در سراسر جهان و ایران تدریس می شود. خوشبختانه این تخصص در ایران بسیار جا افتاده بوده و بازار شغلی نسبتا مناسبی دارد .برای اینکه شما عزیزان با این رشته دندانپزشکی آشنا شوید در این مقاله از سایت دانش آکاایران می خواهیم به دندانپزشکی و معرفی آن بپردازیم با ما همراه باشید.

معرفی رشته دندانپزشکی

دندانپزشک از رشته های پزشکی مرتبط با سلامت دهان و دندان است.

دندانپزشک

یک دکتر دندانپزشک، به تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان می پردازد؛ به همین دلیل گاهی اساتید این رشته، به جای دندانپزشکی، اصطلاح «دهان پزشکی»را به کار می برند. در گذشته ها بین مردم رایج بود که دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می دانستند و حتّی دکتر دندانپزشک خود را دندانساز خطاب می کردند! امّا امروزه دندانسازی، تنها بخشی از دندانپزشکی است. زیرا در دندانپزشکی، علاوه بر ساخت دندان جدید (پروتز)، به شناخت بیماری های دهان و دندان و لثه و انواع جرّاحی های دندانی و لثه ای پی می بریم. دندانپزشککی یک علم تخصّصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت بدن و به ویژه با پیشرفت علم، افزایش زیبایی دهان به هنگام خندیدن و حرف زدن (یعنی حفظ زیبایی دهان و دندان از طریق ترمیمی و ارتودنسی) تأمین می کند.

تاریخچه دندانپزشکی در ایران

عده معدودی از سلمانی ها، شاگرد زرگرها و عطارها را می توان اولین افرادی دانست که با استفاده از روش های گوناگون، مبادرت به کشیدن دندان، گذاشتن روکش، ساختن دندان مصنوعی و یا برای تسکین دردها و ورم های دهانی آن هم با وسایل بسیار اولیه مبادرت به انجام امور دندانپزشکی می کردند.

بعدها مسئله آموزش دندانپزشکی مطرح شد که پیشگامان این حرکت را می توان کتر میلچارسکی، دکتر سیاح و برخی دیگر از دندانپزشکان آن زمان دانست. دندانپزشکی که شاخه ای از طب است تنها کلاس طب تا سال ۱۲۹۷ در مدرسه دارالفنون بود. درآبان ماه آن سال کلاس طب به مدرسه طب تغییر کرد و در نتیجه این مدرسه دارای اتاق و رییس جداگانه ای گشت که محل آن در حیاط بزرگ دارالفنون قرارداشت.

دندانپزشک, دندان,دندانپزشکی کودکان

معرفی رشته دندانپزشکی

توانایی های لازم :
به نقل از آکاایران : یک دندانپزشک عمومی با بینش هنری ، کارش را آغاز و به پایان می رساند. چرا که او در هنگام تراش دندان ، ردیف کردن ، ساخت و ترمیم دندان و موارد دیگر باید از خلاقیت هنری خویش بهره برده و دارای نگرش کارشناسانه هنری باشد. همچنین دانشجوی این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار باشد چون بسیاری از کارهای دندانپزشکی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دست هایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن کارهای ظریف دندانپزشکی را انجام داد.در نهایت باید گفت که هرآنچه یک دانش آموز در درس زیست شناسی دوره دبیرستان خود فرا می گیرد، به نحوی به رشته دندانپزشکی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی وآسیب شناسی که دانشجویان در دوسال اول تحصیل با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می کنند.

درسهای پایه

درس های پایه به درسهایی گفته می شوند که زمینه ساز ورود دانشجو به درسهای اصلی و تخصصی و فراگیری آنهایند. در این رشته درسهای پایه جمعا به تعداد ۴۳ واحد درسی است که عبارتند از: فیزیک پزشکی ، بیوشیمی ، بافت شناسی انسانی، جنین شناسی، تشریح ، ژنتیک انسانی، میکروب شناسی، ایمنی شناسی، فیزیولوژی، روان شناسی عمومی، آسیب شناسی عمومی.

درسهای اختصاصی

درسهای تخصصی به درسهایی گفته می شود که اطلاعات و آگاهیهای لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهیم تخصصی و عمده رشته مورد نظر آشنا می کند و آموزشهای لازم را به او می دهند.

در رشته دندانپزشککی درسهای تخصصی عبارتند از: کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت شناسی فک و دهان ، آسیب شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندانپزشککی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت ، دندانپزشککی کودکان، رادیولوژی دهان ، گوش و حلق و بینی ، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی ، بهداشت محیط زیست ، دندانپزشککی مجتمعی ، بیماریهای روانی ، بیماریهای درونی، فارماکولوژی ، بهداشت دهان و تغذیه و ندان پزشکی پیشگیری مواد دندانی و پایان نامه (رساله) .

دندانپزشک, دندان,دندانپزشکی کودکان

معرفی رشته دندانپزشکی

موقعیت شغلی در ایران :
امروزه در کشور ما فرصت های شغلی برای دندانپزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است که یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ما است و دیگر اینکه در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است . البته افزایش تعداد دندانپزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست چون طبق بررسی ها و پیش بینی های جوامع علمی خارج از کشور، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه ای خوب خواهد بود که دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی باز می گردد و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می کند.

دندانپزشککی را انتخاب کنید اگر:
می خواهید دوران تحصیلی راحتی را سپری کنید
ساده تر از هر رشته دیگری به مدرک دکترا دست یابید
توانایی خوبی برای برقراری ارتباط با بیماران دارید
از مشکلات اسکلتی مانند کمر درد و آرتروز گردن هراسی ندارید
باید در کنار داشته های علمی، جسارت و قدرت تصمیم گیری آنی داشته باشیددندان پزشکی
- با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
- چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
- پس از دو سال فراگیری مباحث عمومی پزشکی، کم کم دروس شما محدود به نواحی دهان و سر و گردن می شود
- از سال سوم وارد فعالیت های کلینیکی می شود و در سال های چهارم تا ششم مهارت های خود را حین کار روی دهان بیمار می آزمایید و بر آن می افزایید
- در طول تحصیل مهارت های ارتباط با بیماران را فرا می گیرید اما تا تبدیل شدن به یک دندانپزشکک ایده آل راه درازی باید طی کنید
- خطر دردهای مفصلی و عضلانی از همان دوران تحصیل شما را تهدید می کند
- خطر ابتلا به بیماری های عفونی و واگیردار در این رشته کمتر از رشته پزشکی نیست و باید هنگام کار درمانی بسیار احتیاط کنید
- ارتباط با بیمار همیشه جذاب نیست و گاه با برخوردهای نامعقول، عجیب و تاسف انگیز از دیگران مواجه خواهید شد

رشته های زیرمجموعه دندانپزشکی

۱-تخصص ارتودنسی(Orthodentistry):

 متخصصین این رشته به درمان ناهنجاری های دندانی و فک و صورت می پردازند. ارتودنسی ثابت (fix) که پس از سن رشد انجام می شود تنها در حیطه توانایی این متخصصین می باشد. طول دوره این تخصص ۳ سال پس از مدرک دکترای دندانپزشکی است. این رشته جزو رشته های مورد علاقه داوطلبین آزمون تخصصی دندانپزشکی است.

۲- تخصص آسیب شناسی فک و صورت (Oral Pathology):

 توانایی متخصصین این رشته بررسی های میکروسکوپیک نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان ٬ فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع  سرطان مشکلات التهابی و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

۳-تخصص درمان ریشه(Endodontology):

 وظیفه متخصصین این رشته درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی های آن است بویژه مواردی که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج باشد.

دندانپزشک, دندان,دندانپزشکی کودکان

معرفی رشته دندانپزشکی

۴-تخصص دندانپزشکی ترمیمی(Restorative Dentistry):

 این متخصصین به درمان های خاص و پیچیده “تاج دندان” از دو جنبه برگرداندن عملکرد صحیح و  تامین زیبایی می پردازند . “لامینیت” نمونه ای از درمان های زیبایی می باشد که توسط متخصصین این رشته انجام می شود.

۵-تخصص بیماری های دهان و دندان(Oral Medicine):

این دسته از متخصصین در واقع به بررسی و تشخیص بیماری های دهان ٬ فک و صورت و ارتباط آنها با سایر دستگاه های بدن می پردازند.ابنها در واقع معادل “متخصصین داخلی” در دندانپزشکی می باشند. طول دوره تخصصی رشته های فوق ۳ سال است که با احتساب ۶ سال دوره عمومی دندانپزشکی مجموعا ۹ سال می شود.

 گردآوری سایت دانش آکاایران