مقالات علمی و صنعتی - استفاده مطلوب از چراغ مطالعه

روشنایی مخصوص مطالعه باید هماهنگ با عادت‌ ها و سلایق شما باشد تا در مطالعه‌ های طولانی‌ مدت احساس خستگی و کلافگی نداشته باشید. در ستون این هفته به نکاتی در مورد نورپردازی صحیح می ‌پردازیم تا بتوانید فضایی مناسب برای مطالعه فراهم سازید.

نکته اول : برای زیباتر شدن فضای اتاق بهتر است، چراغی را انتخاب کنید که رنگ پایه و حباب آن هماهنگی با رنگ زمینه اتاق و مبلمان اتاق داشته باشد. امروزه چراغ‌ های مطالعه در سایزهای مختلف و طرح و رنگ‌ های متنوع در بازار وجود دارند بنابراین هماهنگ کردن و ست کردن این چراغ‌ ها با هر نوع فضایی به راحتی امکان ‌پذیر است.
 
نکته دوم: برای مطالعه‌ های طولانی مدت بهتر است که از نور زرد استفاده کنید، چرا که نور زرد نسبت به نور سفید خستگی کمتری را سبب می ‌شود.

نکته سوم: بنابر توصیه کارشناسان و جراحان بیماری ‌های چشم، بهتر است که نور به صورت مستقیم روی کتاب تابانده نشود، به همین دلیل تاکید می ‌شود که چراغ مطالعه در سمت دست غیر غالب قرار گیرد، یعنی چراغ مطالعه در راست دست ‌ها در سمت چپ و در چپ دست ‌ها در سمت راست قرار بگیرد.

 
نکته چهارم: قبل از خریداری چراغ بهتر است تصمیم بگیرید که به چه روش مطالعه‌ای عادت دارید، برای مثال آیا عادت دارید که به صورت خوابیده مطالعه کنید؟ آیا عادت دارید که پشت میز مطالعه کنید؟ آیا عادت دارید که قدم بزنید و کتاب بخوانید؟ برای هر کدام از این روش‌ ها نورپردازی به خصوصی وجود دارد.

نکته پنجم: اگر عادت دارید که پشت میز بنشینید و مطالعه کنید بهتر است چراغ مطالعه رومیزی خریداری کنید. چراغ مطالعه رومیزی، روشنایی ویژه‌ای که برای چشم مطلوب باشد را تامین می ‌کند. حلقه‌ پخش ‌کننده‌ای که بالای منبع نور قرار دارد مانع آن می ‌شود که نور آزاردهنده شود. در این روش حباب چراغ را به گونه‌ای انتخاب کنید که پهنای آن، سطح تمام میز مطالعه شما را روشن کند.

نکته ششم: اگر عادت دارید که خوابیده مطالعه کنید، بهتر است که چراغ‌ های پایه‌دار کوتاه را برای کنار تخت ‌خواب‌ تان خریداری کنید. این چراغ ‌ها با ارتفاع 100 تا 110 سانتی ‌متر از زمین باید در حالت نشسته با شانه‌ های شما هم ‌تراز باشد. چراغ ‌های پایه‌ دار بلند باید حدود 38 سانتی ‌متر بالاتر از شما و 50 سانتی ‌متر از مرکز کتابی که به خواندن آن مشغول هستید عقب ‌تر قرار داشته ‌باشند.

نکته هفتم: به هنگام خرید حباب، کاربری آن را در نظر بگیرید. حباب نیمه شفاف نور را با تابش ملایمی از خود عبور می ‌دهد و حباب مات روشنایی را به بالا یا پایین هدایت می‌ کند و برای مطالعه نور مناسبی ایجاد می‌ کند.

منبع:تبیان

ویرایش و تلخیص:آکاایران