به نقل از آکاایران: پتینه هنر کهنه کردن و یا به عبارتی رنگ و لعاب دادن به اشیا، اجسام و سطوح و هرچیز رنگ پذیر می باشد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد هنر پتینه مطالعه کنید.

پتینه

پتینه کاری هنر کهنه کردن اجسام و کارهای هنری با بهره گیری از رنگ و بافت و ایجاد نمایی کهنه و فرسوده شده یا اکسیدشدهاست. در این هنر، با کمک رنگ های پوشاننده، روشن کننده و تیره کننده، و مات کننده، به اشیا حالتی فرسوده، خورده شده، و کهنه داده می شود.

آکاایران: در دو گروه کلی رنگ و بافت تقسیم میشود که هر کدام از این دو روش دارای صدها مدل مختلف و متنوع می باشد  با استفاده از پتینه می توان انواع طرحهای آجری، سنگی، گرانیت، چوب و … را به راحتی اجرا نمود  شاید بتوان گفت در پوشش های نسل قبل فقط می شد روی رنگ بندی آنها مانور داد و کمتر می شد تنوع و خلاقیتی به آن اضافه کرد .حتی در مورد کاغذ دیواری ها که شامل ترکیب چند رنگ و نیز نقوش مختلف هستند، باز هر مشتری ناچار به انتخاب یکی از طرح ها و مدل هایی بود که کارخانه سازنده به بازار ارائه کرده بود.اما پوشش های جدیدتر این قابلیت را دارند که هر کس بتواند سلیقه و نوع تفکر و حس خود را روی آن اعمال کند  یکی از این پوششها رنگ های دکوراتیو یا به اصطلاح پتینه میباشند به این ترتیب خانه هر کس همان طور رنگ آمیزی و تزئین می شود که او می اندیشیده و می پسندیده است و نیازی به انتخاب کردن از بین الگوهای از پیش تعیین شده نیست  اما برای استفاده بهتر و هنرمندانه تر از امکانات جدیدی که صنعت و تکنولوژی به ما عرضه کرده لازم است فرآورده های موجود را به خوبی بشناسیم و همین طور از قابلیت ها و ویژگی های هر یک و اثری که بر محیط ما می گذارند، به اندازه کافی آگاه باشیم.

پتینه کار کیست ؟

هر انسان خلاق و هنرمند می تواند یک پتینه کار محسوب شود پتینه کاری هنر خلاقیت است هنری که با تغییر دادن رنگ و شکل اجسام به مخاطب و مشاهده کننده اثر حس قدیمی و سنتی بودن را انتقال دهد. 

پتینه ( Patina ) بک لغت انگلیسی است و ریشه در زبان لاتین دارد این واژه در زبان لاتین به معنای لایه رویی شیء یا سطح خارجی شیء می باشد در زبان اگلیسی پتینه به معنای سطح فلزی اکسیده شده و زنگار گرفته یا سطح کهنه و تیره می باشد که بر اثر مرور زمان و به صورت طبیعی یا براثر تاثیرات مواد شیمیایی ایجاد شده است . کار آن صرفاً برای کهنه نمایی اجسام نیست سبکی است که از آثار قدیم  الهام گرفته است مثلاً  می توان مجسمه ای از جنس برنز را که در  قدیم ساخته شده و بر اثر گذشت زمان و مجاورت هوا اکسیدشده و ترکیبی از سبز و آبی بوجود آمده هنر پتینه می تواند به وسیله افکت کهنگی و اکسید شدن تبدیل به مجسمه نو بدهد .

این تکنیک ها بسیار متنوع و متفاوت هستند و مثبت در رنگ آمیزی ساختمان و اجسام  دیگر از متریال های گوناگونی استفاده می شود.

گردآوری: بخش صنایع دستی آکاایران