آکاایران: آشنایی با هنر کلاه مالی (کالا مالی)

کلاه مالی یا در اصطلاح محلی نجف آباد کالامالی به معنای درست کردن کلاه ها از پشم حیوانات (معمولاً گوسفند) است. برای درست کردن اینگونه کلاه ها در ابتدا می بایست پشم گوسفندان حلاجی شده باشد. برای آشنایی بیشتر با این هنر اصیل ایرانی در ادامه همراه ما باشید.

حلاجی پشم گوسفندان٬ صنایع دستی ایران٬ کالا مالی

تاچند سال پیش نمد مالها وکلاه مالها در بازار شهر به تولید انواع کلاه نمدیپالتونمدی – پالتونمدی چوپانها و زیرانداز وغیره می پرداختند.

مواد اولیه لازم برای تولید کلاه نمدی پشم و کرک می باشد. برای درست کردن اینگونه کلاه ها در ابتدا میبایست پشم گوسفندان حلاجی شده باشد. ماده اولی کلاه نمدی معمولا از پشم گوسفندان است البته گاها کلاه های کرکی هم به اینگونه تولید می شود که به علت قیمت بالای کرک تولید اینگونه کلاه ها مقرون به صرفه نیست.

به طور تقریبی برای هر کلاه کلفت ۲۰ مثقال و برای کلاه های نازکتر ۱۵ مثقال پشم گوسفند مورد نیاز است.پس از مرحله حلاجی پشم گوسفندان بایستی پشم حلاجی شده را با آب صابون ورز داد و سپس پشم ورز داده شده وارد مرحله اِنگاره (انگاره:قالب گرفتن کلاه ها در گویش محلی نجف اباد) گرفتن میشود. برای قالب گرفتن کلاه ها ابتدا بایستی اجاقی برای این کار گرم شده باشد و پس از سفت شدن پشم ورز داده شده (به گویش محلی هم گرفتن) پشم سفت شده را شروع به مالیدن میکنند. (شبیه شغل نمد مالی)

پس از شکل گرفتن کلاه نوبت به قالب گرفتن آن میرسد. برای این کار پنج نوع قالب مختلف وجود دارد که بنا به اندازه و نیاز قالب مورد نظر انتخاب میشود کلاه قالب گرفته میشود. پس از مرحله قالب گیری کلاه نوبت به رنگ آمیزی آن میرسد. رنگهای مورد استفاده در شغل کلاه مالی (کالامالی) معمولا از انواع رنگهای گیاهی است از جمله پوست انار و زاج.پس از رنگ آمیزی کلاه مجدداً می بایست کلاه قالب زده و تمیز (به گویش محلی پرداخت شدن) شود و کلاه آماده فروش می شود.

کلاه مالی امروزه دیگر مانند گذشته رونق خود را ندارد و بیشترین مشتریان محصولات این شغل از روستاها و شهرهای اطراف هستند.

صنایع دستی نجف آّباد

کلاه مالی٬ کلاه نمدی پشم٬ نمدمالی

صنایع دستی ایران

هنر کلاه مالی٬ هنرهای دستی٬ هنرهای سنتی

منبع:irandeserts.com

.

منبع : abartazeha.com