آکاایران: پژوهشگر و گردآورنده ی زیلوهای موزه ی زیلوی در میبد با اظهار نگرانی از وضعیت نامناسب نگهداری از زیلوها در این موزه، بیان کرد: بیشتر اشیای موزه ی زیلو منحصربه فرد هستند و جایگزین ندارند، روا نیست فاقد هیچ دلیل و بهانه ای به آن ها کم توجهی شود.

 


سیدعبدالعظیم پویا با اشاره به اعلام خبر پایان یافتن مرحله ی نخست تجهیز موزه ی زیلوی میبد توسط معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در شهریور ماه امسال، اظهار کرد: متأسفانه با وجود گذشت چندماه، وضعیت نگهداری از زیلوها در موزه ی میبد مناسب نیست.


او ادامه داد: با توجه به این که ساختمان کنونی موزه یک بنای قدیمی است و اصولا برای این کار طراحی نشده است، باید برای بهبود این وضعیت و مناسب سازی مکان و استقرار تجهیزات مناسب موزه اقدام شود.

 


پویا گفت: با توجه به این که موزه ی زیلو تنها موزه از این نوع در ایران و حتا جهان است و بیشتر اشیایی که در آن نگهداری می شوند، بی جایگزین هستند، باید جایگاه آن در سازمان میراث فرهنگی ارتقا یابد، همه ی امکانات مورد نیاز این موزه فراهم و برای معرفی هرچه بهتر آن، اقدامات لازم انجام شود.


این پژوهشگر یزدی درباره ی زیلوهای موجود در این موزه بیان کرد: این زیلوها با تلاش و زحمات زیادی از اماکن مذهبی مختلف به منظور معرفی این هنر به مردم گردآوری شده اند و به مرمت، نظافت و آفت زدایی نیاز دارند. در حالی که چند سال است به طور نامناسبی در موزه رها شده اند. همچنین در نوشته های حاشیه ی زیلوها، کسانی که در نگهداری آن ها غفلت کنند، نفرین شده اند.

 


وی اظهار کرد: درباره ی بهبود فضای کنونی موزه ی زیلو و افزایش کارآیی آموزشی آن باید امکانی فراهم شود تا هم بروشور معرفی، سی دی و کتاب های مرتبط فراهم شود و هم تمام مراحل بافت زیلو از جمله آماده کردن مواد اولیه به شکل زنده به نمایش گذاشته شود. به علاوه، موزه دار آگاه به این هنر، اطلاعات لازم را در اختیار هزاران نفری که در طول سال به دیدن این موزه می آیند و معمولا با این دست بافته آشنایی ندارند، قرار دهد.


پویا درباره ی ایجاد تنوع در فضای موزه و بازبینی و نظارت دقیق بر زیلوها نیز گفت: بهتر است در طول سال، زیلوها به شیوه ی مناسبی جابه جا شوند، تا بازدیدکنندگان با آن ها آشنا شوند.

گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر آکا ایران
.

منبع :