آکاایران: صنایع دستی کردستان, تولید فرنجی, کول باله

صنایع دستی کردستان, تولید فرنجی

در این مطلب از ابرتازه ها شما را با تولید فرنجی از پوشش های لباس کردی آشنا می نماییم. برای شناخت بیشتر این هنر دلپذیر با ما همراه باشید.

فرنجی یا کول باله از دیگر پوشش های لباس کردی روپوشی است پشمی مخصوص مناطق کوهستانی و برای جلوگیری از سرما و گرمای منطقه و عوارض ناشی از آن مانند عفونت سینه، کمر درد، درد کلیه  تولید می شود.

فرنجی ، پسک و یا کوله بال با ۵۰۰ سال قدمت از لباسهای محلی کردستان است که امروزه به صورت صنایع دستی منطقه اورامانات درآمده است . فرنج به صورت کاملا سنتی و از مواد اولیه طبیعی مانند پشم ، بز و گوسفند در کارگاههای کوچک و سنتی بافته می شود .

این هنردستی دلپذیر که مخصوص فصل سرماست برای شرایط جوی و کوهستانی کردستان بسیار مناسب است و مردم این استان جای کت یا کاپشن از آن استفاده می کنند . فرنجی در سه رنگ قرمز، سیاه و سفید تهیه می شود و مقاوم بودن در مقابل سرما و بادوام بودن از خصوصیات این تن پوش است .

فرنجی در دو نوع گوش دار و فاقد گوش تولید می شود.
نوع گوش دار به روایتی در زمان قدیم هر موقع رئیس قبیله وقت آدم عادل و توانایی می بود و می توانست درست رهبری کند فرنجی بدونه گوش استفاده می شد ولی زمانی که می دانستند رئیس قبیله یا بزرگ شهر و دیار لیاقت رهبری جامعه را ندارد به نشانه اعتراض همگی فرنجی گوش دار را می پوشیدند و بعد از سه الی هفت روز جانشینی برای او تعیین و او را از رهبری خلع می کردند.

از فواید دیگر ˈ فرنجی ˈ گوش دار سهولت در حمل ان است که باعث حمل بهتر و مطمئن تر می شد و در زمان حمل سلاح برای جلوگیری از افتادن اسلحه از شانه کاربرد زیادی داشت نکته مهم اینکه فرنجی هنگامی که خیس بود خاصیت ضد گلوله پیدا می کند.

از خاصیت های مهم دیگر مصنوعات پشمی همخوانی با محیط زیست است که باعث آلودگی محیط زیست نمی شود.
این تن پوش پس از صد ها سال قدمت هنوز هم طرفداران زیادی دارد .

 فرنجی

صنایع دستی کردستان, تولید فرنجی

 صنایع دستی کردستان

آشنایی با تولید فرنجی از پوشش های لباس کردیتولید فرنجی

از فرنجی گوش دار برای حمل راحت اسلحه استفاده می کنند.

 هنرهای دستی و ترسیمی

 هنرهای دستی کردستان

مراحل بافت فرنجی لباس محلی کردستان

 لباسهای محلی کردستان

 لباس های سنتی

مردم کردستان از فرنجی به جای کت یا کاپشن استفاده می کنند.

 کول باله

 فرنجی

 صنایع دستی کردستان

منابع:negahmedia.ir

bazaartv.ir

irna.ir

.

منبع : abartazeha.com