آکاآپ: گردبادها یکی از نیروهای شگفت انگیز و مخرب روی کره زمین هستند. آن‌ها می‌توانند مقادیر قابل توجهی از انرژی را آزاد کنند.گردبادها سالانه در اقصی نقاط جهان رخ می دهد و خسارت های بسیار زیادی را اعمال می کند.در این مطلب از آکا تصمیم داریم مطالب و دانستنی ها جالب و شگفت انگیزی در مورد گردبادها ارائه دهیم. برای مطالعه جزییات بیشتر در مورد گردباد ها در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 گردبادها 

بادهایی با سرعت ۴۰۵ کیلومتر و قطر بیش از ۲۰۹۲ کیلومتر،طوفان‌های گرمسیری در اقیانوس اطلس و شمال اقیانوس آرام نیز گردباد شمرده می‌شوند. در شمال غرب اقیانوس آرام، طوفان‌های مشابهی وجود دارند که به آن‌ها گرد باد گفته می‌شود؛ اما در جنوب شرقی اقیانوس هند و جنوب غربی اقیانوس آرام، طوفان‌های گرمسیری شدید نامیده می‌شوند. در جنوب غربی اقیانوس، طوفان‌های موسمی گرمسیری و در شمال اقیانوس هند طوفان‌های شدید موسمی هستند. با توجه به نیروی کوریولیس که در نتیجه گردش زمین ایجاد می‌شود گردبادها در خلاف جهت عقربه‌های ساعت در نیمکره شمالی در گردش هستند.

طوفان هایی شبیه به چشم

بیشتر گردبادها و طوفان‌هایی که در سال ۲۰۰۵ در فصل وقوع طوفان اقیانوس اطلس به ثبت رسیده ۲۸ طوفان بوده است. کاترینا، که در تصویر مشاهده می‌کنید، پرهزینه‌‌ترین طوفان ثبت شده است؛ زیرا خسارت آن در لوئیزیانا و می‌سی‌سی‌پی ۱۰۸ بیلیون دلار تخمین زده شد.

نقشه پراکندگی طوفان‌ها

این نقشه، نشان‌دهنده‌ی توزیع طوفان های بزرگ در سراسر جهان است. اگر یک گردباد باعث تخریب کامل شود، نام آن طوفان هرگز دوباره استفاده نخواهد شد. کاترینا، هاروی، ایرما، ماریا و نایت، اسامی گردبادهایی هستند که دیگر استفاده نمی‌شوند.

کاترینا (۲۰۰۵) پرهزینه ترین گردباد ثبت شده بود؛ زیرا خسارت آن ۱۰۸ بیلیون دلار در می‌سی‌سی‌پی و لوئیزیانا براآورد شده است. این طوفان همچنین باعث مرگ ۱۵۰۰ نفر شد.

طوفان بنگلادش

مرگبارترین تندباد گرمسیری که تا به حال به ثبت رسیده در سال۱۹۷۰ در بنگلادش به وقوع پیوست و باعث مرگ ۳۰۰ هزار نفر از مردم این منطقه شد.

پاتریسیا (۲۰۱۵) یکی از ۵ طوفان در شرق اقیانوس آرام با متوسط سرعت ۹۶ متربرثانیه بود. این قوی‌ترین تندباد گرمسیری ثبت شده در نیمکره غربی بود.

بالاترین سرعت باد که تا به حال به ثبت رسیده طوفان گرمسیری الیویا بود که در سال ۱۹۶۶ استرالیا را در هم کوبید. این طوفان دارای سرعتی معادل ۱۱۳ متر برثانیه بود.

قوی‌ترین بادهای نزدیک به سطح زمین که تا به حال در جزایر بریتانیا به ثبت رسیده‌اند، در ۱۳ فوریه ۱۹۸۹ - یک فرورفتگی عمیق در نتیجه یک انفجار ۶۳ متر برثانیه در فراسبورگ - ثبت شده‌اند.

یک تندباد بالغ می‌تواند توسط انرژی باد حدود نیمی از ظرفیت تولید برق در سراسر جهان را تولید کند. یکی دیگر از قیاس‌ها برای میزان قدرت تندباهدها این است که می‌توانند انرژی معادل ۱۰ بمب اتمی را در هر ثانیه آزاد کنند.

یک گردباد در حال چرخش در سیاره مشتری وجود دارد که بزرگ‌تر از خود زمین است. در زمین بزرگ‌ترین گردباد می‌تواند به ۸۰۴ کیلومتر بر ساعت برسد. گران‌ترین تندباد تا به حال در سال ۱۹۷۹ بوده که سرعت بادی معادل ۲٬۲۲۰ کیلومتر داشته است.

کشوری که در آن احتمالا یک تندباد را تجربه خواهید کرد چین است. چین بیشتر از هر کشور دیگری از تند بادها خسارت دیده است. فیلیپین رتبه دوم، ژاپن سوم، مکزیک چهارم و آمریکا پنجمین رتبه را در ضربات ناشی از تندبادها دارا هستند.

قدرتمندترین گردباد می‌تواند به بلندی ۱۲ یا ۱۵٬۲۴۰ متر برسد. 

۴۰ درصد گردبادهایی که در آمریکا رخ می‌دهند در فلوریدا نیز اتفاق می‌افتند.

گردبادی که بیشترین مسافت را طی کرد، به نام جان، در ناحیه اقیانوس آرام شرقی در سال ۱۹۹۴ رخ داد. این گردباد مسافتی معادل ۱۱٬۵۳۰ کیلومتر را طی کرد.

۱۰ گردباد پرهزینه در تاریخ آمریکا از سال ۱۹۹۲ به وقوع پیوست.

گردباد هاروی (۲۰۱۷) خفیف‌ترین طوفان در برخورد با آمریکا با مشاهده بیش از ۱۶۴۰ میلی‌متر باران در تگزاس مشاهده شد.

انواع گردباد ها

گردباد ها بطور کلی به 3 دسته اصلی ذیل تقسیم می شوند ؛

  1. پیچند (tornado)
  2. تنوره دیو (dust devil)
  3. تنوره دریایی (water spout) 

که نوع اول، شایع ترین نوعی است که نسبت به دو مورد دیگر، بیشتر رخ می دهد. با این حال شاید هر یک از ما اطلاعات کافی در مورد این پدیده طبیعی نداشته باشیم و به همین دلیل ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نمناک شما را با حقایقی جالب و خواندنی از گردبادها آشنا سازیم. همراه ما باشید.

همه چیز از طوفان ها

 

 

1- سرعت گردباد چقدر است؟گردبادها همان گونه که گفته شد یکی از پدیده های طبیعی هستند که سالانه در نقاط مختلف جهان اتفاق می افتند. اما این ممکن است که برای هر یک از ما تاکنون یک سوال بی پاسخ بوده باشد که سرعت چرخیدن گردباد ها چقدر می باشد و نتوانسته باشیم به آن دست پیدا کنیم. جالب است بدانید که سرعت گردبادها 119 کیلومتر در ساعت و یا حتی بیشتر می باشد.

2-صحرای بزرگ آفریقا بر طوفان‌های اقیانوس اطلس تاثیر می‌گذارد


اگر صحرای بزرگ آفریقا نبود طوفان‌های کمتری رخ می‌داد. چرا؟ این صحرای بزرگ در مکان درستی قرار دارد، در نزدیکی استوا با مناطق مرطوب و سردتر نسبت به شمال و غرب. وقتی شما هوای بسیار گرم و خشک را با هوای نسبتا مرطوب و سرد ترکیب می‌کنید، یک باد شرقی به نام «جت شرقی آفریقایی» ایجاد می‌کند که باعث امواج گرمسیری می‌شود. این باد به سمت دریا می‌رود و در شرایط مناسب می‌تواند به طوفان تبدیل شود. تقریبا ۹۰ درصد از همه طوفان‌های بزرگ به این روش ایجاد می‌شوند. این شامل طوفان‌های شرق اقیانوس آرام نیز می‌شود. باور کنید یا نه، در سال ۲۰۱۴، طوفانی به نام «Iselle» از امواج گرمسیری آفریقایی آغاز شد. این طوفان بزرگترین طوفان جزیره بزرگ هاوایی در تاریخ بوده است. هم چنین صحرای بزرگ آفریقا می‌تواند مانع شکل گیری طوفان شود. «لایه هوای صحرا» یک توده بزرگ از هوای خشک و شنی است که روی اقیانوس اطلس به سمت غرب از صحرای بزرگ آفریقا حرکت می‌کند. این لایه می‌تواند یک سیستم گرمسیری درحال توسعه را با دور کردن رطوبت یا با ایجاد دمای معکوس یا با افزایش برش باد از بین ببرد و سیستم گرمسیری را تجزیه کند.

3- گردباد چگونه تشکیل می شود ؟

گردباد معمولا زمانی ایجاد می شود که دو توده که با یکدیگر اختلاف دمایی زیادی دارند، برخورد می کنند و توده ای که سردتر می باشد به زیر توده گرم جا به جا می شود و شروع به کاهش دمای خود با سرعتی حدودا برابر با 450 کیلومتر بر ساعت شروع به چرخش حول محور خود می کند که این میزان چرخش به مرور بیشتر و بیشتر شده و هر چه میزان سرعت این چرخش بیشتر شود می تواند خسارت بیشتری را وارد نماید.

همه چیز از گردبادها

4- تعداد کشته های گردباد در 200 سال گذشته

طی آماری که اخیرا توسط محققان منتشر شد، اعلام گشت که در طی 200 سال گذشته گردبادها منجر به کشته شدن 2 میلیون نفر شده اند و این آمار بسیار زیاد و وحشتناک می باشد چرا که نشان دهنده شدت بسیار گردبادها در طی این دو قرن می باشد!

5- جهت چرخش گردباد چگونه است؟

جهت چرخش گردباد در دو نیم کره جنوبی شمالی و جنوبی جهان متفاوت است. جالب است بدانید جهت چرخش گردباد در نیمکره جنوبی در جهت گردش عقربه های ساعت و در نیم کره شمالی کره زمین برخلاف جهت چرخش عقربه های ساعت می باشد.

6- تفاوت طوفان و گردباد چیست ؟

گردباد ها همان گونه که می دانید دارای سیستم پیچشی و قدرتمندی هستند که قدرت تخریب آنها بسیار زیاد می باشد و این در حال است که طوفان مسیر پیچ در پیچی دارد و زمانی قدرت تخریب آن به بیشترین میزان ممکن می رسد که شدت آن بسیار زیاد شود و قدرت ایستادگی در برابر آن کاهش پیدا کند.

7-طوفان‌ها در لرزه نگاری ثبت می‌شوند


آب سنگین است. یک موج اقیانوس عادی حاوی چندین لیتر آب است و امواج عظیم و سهمگین طوفان‌ها از نظر وزن و اندازه از همه موج‌ها بزرگ‌تر هستند. در طوفان امواج به سرعت و با نیروی زیادی حرکت می‌کنند. در نتیجه نیروی باورنکردنی به زمین وارد می‌کنند و باعث تکان خوردن آن می‌شوند. همچنین امواج عظیم می‌توانند دور از ساحل باهم برخورد کنند و موجب امواج صوتی با فرکانس پایین شوند. وقتی دانشمندان در دهه ۱۹۰۰ برای اولین بار متوجه این امواج لرزه‌ای شدند، فکر کردند فقط سروصدای پس زمینه است. تا اواسط قرن بیستم که آن‌ها متوجه شدند طوفان‌ها هستند که موجب این لرزش‌ها و سیگنال‌های صوتی می‌شوند. در سال ۱۹۳۸ سیگنال‌های پنج طوفان در لرزه نگار‌ها در سیتکا در آلاسکا ثبت شد. لرزه نگارهای مدرن بسیار حساس هستند. دانشمندان هم چنین از لرزه نگار‌ها برای ردیابی تغییرات فشار هوا در طوفان استفاده می‌کنند.

8- مناطقی که گردباد بیشتر در آن رخ می دهد ؟

گردباد بنابر موقعیت جوی و جغرافیایی می تواند در اقصی نقاط جهان رخ دهد. اما این پدیده طبیعی بیشتر در مناطق ساحلی رخ می دهد که سالانه شاهد خبرهای حاکی از گردباد در مناطق ساحلی جهان هستیم.

دانستنی های گردباد

9- فصولی که گردباد رخ می دهد

طبق آمار موجود در مورد گردبادها، می توان گفت که گردبادها بیشتر در اواخر تابستان و یا اوایل پائیز رخ می دهند چرا که به هوای گرم و مرطوب بسیار زیادی نیاز دارد.

10-طوفان‌ها حاوی مقادیر زیادی برف و یخ هستند


ابرهای طوفانی به فاصله کیلومتر‌ها از سطح زمین و در لایه تروپوسفر قرار دارند، جایی که بیشتر اتفاقات آب و هوایی زمین شکل می‌گیرد. طوفان‌های بزرگ برج‌های هوای گرم بلندی دارند که می‌تواند به استراتوسفر هم برسد سپس آن جا سرد شده و به دمای 51- درجه سانتیگراد می رسد بنابراین همه رطوبت قسمت بالایی طوفان به برف و یخ تبدیل می‌شود. اگر تا به حال طوفان را دیده باشید می‌دانید که حدودا یک روز قبل از اینکه هوا طوفانی شود آسمان مه آلود می‌شود. این مه آلودگی به خاطر ابرهای سیروس است که بخشی از جریان طوفان هستند و از کریستال‌های یخ تشکیل شده اند. این ابرهای سیروس در تصاویر ماهواره‌ای نیز به زیبایی نمایش داده می‌شوند. در نهایت بسیاری از ذرات یخی از ابرهای بلند ریخته و دوباره ذوب می‌شوند. با این حال، برخی از آن‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که این یخ‌ها که از طوفان‌ها به استراتوسفر می‌ روند می‌توانند در گرمایش جهانی نقش داشته باشند.

11- لکه قرمز روی سیاره مشتری نشانه چیست؟

لکه های قرمز بر روی سیاره مشتری نشان دهنده گردبادهای بی پایان است که این گردبادها به مدت 300 سال بصورت مدام وجود دارند!

12- پر هزینه ترین گردباد جهان

پر هزینه ترین گردبادی که تاکنون رخ داده است، متعلق به توفند کاترینا می باشد که در سال 2005 میلادی در ایالات متحده رخ داد و توانست باعث مرگ بیش از 1836 نفر و همچنین خسارت مالی بیش از 125 میلیارد دلار شود که به همین دلیل گران قیمت ترین گردباد شناختده شده جهان می باشد.