آکاآپ

پیش‌بینی مدرن آب‌و‌هوا به شبیه‌سازی‌های پیچیده‌ی کامپیوتری وابسته است. این شبیه‌سازها از همه معادلات فیزیک که اتمسفر، حرکت هوا، گرمای خورشید و تشکیل ابرها و باران را توصیف می‌کنند، استفاده می‌کند.بهبودهای روزافزونی پیش‌بینی آب‌وهوا سبب شده است که پیش‌بینی‌های ۵ روزه‌ی آب‌وهوا به اندازه‌ی پیش‌بینی‌های سه روزه آب‌وهوا در بیست سال گذشته، معتبر باشند.

اما شما برای آن که بدانید آب‌وهوای منطقه تا چند ساعت آینده چگونه تغییر خواهد کرد، به ابر رایانه‌ها نیازی ندارید. شما می‌توانید با نگاهی به آسمان بالای سرتان و دانستن چگونگی شکل‌گیری ابرها، احتمال بارش باران را پیش‌بینی کنید. دراین مقاله ابتدا در مورد نوع و نام ابرها صبحت میکنیم سپس شکل ابرها و وقایعی که به همراه دارند را توضیح میدهیم. برای مطالعه این دانستنی ها در ادامه مطلب با آکا همراه باشید.

آیا می دانید ابرها چند نوع اند؟

ابر چیست ؟

نام‌گذاری ابرها

در نامگذاری ابرها از کلمات لاتین با ریشه یونانی استفاده می‌شود. این نامگذاری با توجه به نوع و شکل و همچنین خصوصیات ابر انجام می‌گیرد.

 

انواع ابرها


- کومولوس (کومه‌ای): نشانهٔ هوای خوب و ملایم.

این ابرها اغلب ساختمان گل‌کلمی داشته و سطح بالای آن حالت گنبدی دارد و متشکل از قطعات کوچک ابرهای سفید پنبه‌ای است.

 

شکل ابرهای مختلف

- کومولونیمبوس (کومه‌ای بارا): به همراه رعد و پیام‌آور طوفان.

این ابرها از توده‌های بزرگ و انبوه ابر که به شکل برج عظیمی است، تشکیل می‌گردند.

 

ابرهای شکل دار

آلتوکومولوس (فرازکومه‌ای): معرف باران احتمالی.

این ابرها شامل لایه‌ها و یا تکه‌های بزرگ گوی مانندی از قطرات زیر آب بوده که معمولاً به صورت شیار و یا امواج نسبتاً منظمی مشاهده می‌گردد.

 

شکل ابرها نشانه چیست

 استراتوس (پوشنی): نشانهٔ نرمه باران احتمالی.

نوع اصلی این ابر لایه‌ای یک‌دست و شبیه مه می‌باشد. و معمولاً به صورت تودهٔ متراکمی از بخار آب که قطر آن در همه‌جا یکسان است، مشاهده می‌گردد. ارتفاع این ابر از سطح زمین بسیار کم است.

 

شکل ابرهای زلزله

 نیمبواستراتوس (بارا پوشنی): نشانهٔ ریزش باران و یا برف ممتد.

 

شکل ابرهای عجیب

آلتواستراتوس (فرازپوشنی): نشانهٔ ریزش احتمالی باران ملایم.

این ابرها به صورت لایه‌های یکنواخت و متحدالشکل خاکستری یا متمایل به آبی به صورت ترکیبی از الیاف، آسمان را می‌پوشانند.

شکل ابرهای باران زا

 سیروس (پَرسا): معرف هوای آرام و خوب.

این ابرها از مرتفع‌ترین ابرها بوده واغلب به صورت پر مانند و سفید رنگ و شفاف (مملو از بلورهای یخ) در آسمان دیده می‌شوند.

 

شکل ابرهای سیروس

 سیرواستراتوس (پرساپوشنی): معرف نزدیک شدن هوای طوفانی بوده

این ابرها را می‌توان سیروس‌های نازک تور مانندی دانست که از ابرهای کوچک سفید و به هم فشرده به شکل گولهٔ پشمی شکل یافته‌اند. ظهور این ابرها، علامت نزدیک شدن هوای طوفانی بوده و به همین لحاظ، این ابرها را می‌توان پیش از فرارسیدن هوای بد و یا حالت‌های طوفانی هوا، مشاهده نمود.

 

دانستنی های جالب ابرها

سیروکومولوس (پرساکومه‌ای): پیام‌آور هوای صاف و آرام.

ساختمان آن‌ها اغلب متشکل از قطعات سفید رنگ بوده و معمولاً پیش از ابرهای سیروس در آسمان ظاهر می‌شوند.

 

دانستنی های جالب از ابرها

 استراتوکومولوس (پوشنی‌کومه‌ای):

این ابرها دارای رنگی تیره و یا سفید متمایل به خاکستری بوده معمولاً به صورت دسته یا خطوط و یا توده‌های کروی مانند بزرگ و امواج کروی از ابرهای خاکستری با فواصل و شکاف‌های روشن تشکیل می‌گردد. فاقد شرایط بارندگی‌های رگباری است.

فراکتوکومولوس (کومه‌ای پاره‌پاره)
فراکتواستراتوس: (پوشنی پاره‌پاره)

پیروکومولوس (آتش‌کومه‌ای):

این نوع ابر پدیدهٔ گرمایی است که در اثر گرم شدن سریع و شدید یک ناحیه و تبدیل آن به رسانای گرما ایجاد می‌شود و در نهایت به ابر کومولوس تبدیل می‌گردد. آتشفشان‌ها، آتش‌سوزی‌های جنگلی، و انفجارهای هسته‌ای (به شکل ابر قارچی شکل) همگی از دلایل اصلی تشکیل ابرهای پیروکومولوس به‌شمار می‌آیند.

هر ابر چه شکلی دارد

در زمان های گذشته برای پیش بینی آب و هوا به دلیل نبود تکنولوژی ،از ابرها پیش بینی میکردند تا از بارش برف یا باران و حتی گرمی یا سردی آب و هوا مطلع شوند.کار آنها دشوار نبوده و آنها تنها باید تصویر ابرها را به یاد نگه می داشتند تا بتوانند شرایط جوی حاکم بر بالای سرشان را پیش بینی کنند و مطابق آن خودشان را آماده کنند.

نشانه های ابرهای اسپیندریفت Spindrift clouds

ابرهای سیروس اغلب در ارتفاع 5 تا 14 کیلومتری سطح زمین قرار دارند که به پرهای کشیده شباهت زیادی دارند که حاوی برف می باشند. این ابرها باران زا نیستند و بنابراین نشان دهنده آب و هوای خوب اما همراه با هوای سرد می باشند.

شناخت رفتار و اشکاال ابرها

اگر ابرهای سیروس ضخیم تر شده و به زمین نزدیک تر شوند دیگر ابرهای سیروس نیستند و در این لحظه به ابرهای "سیروکومولوس" تبدیل می شوند.شکل این ابرها شبیه به شکل پشم گوسفند به همراه تیکه های کوچک ابر می باشند.این ابرها نشان دهنده گرما شدیدی که تا مدتی کوتاهی دیگر با رعد و برق و باران تغییر خواهد یافت.

شناخت مفید از ابرها

هنگامی که این ابرها پایین تر بیایند تبدیل به ابر های "سیرو استراتوس"می شوند.شکل ظاهری ابر سیرو استراتوس به ورقه های نازک که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، شباهت دارند .این ابرها 12الی24 قبلاز بارش باران ظاهر می شوند و بنابراین این ابرها باران زا هستند.

ابرهای کومولوس "Cumulus clouds"

ابرها را بشناسید

ابرهای کومولوس ،ابرهایی کوچک و جدا از هم می باشند که نشان دهنده وجود اب و هوای متعادل و خوب می باشد.اما در عین حال اگر این چنین ابرها را دیدید، شاد نباشید چرا که ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد. ابرهای کومولوس ممکن است نشان دهنده بارش باران حتی همراه با رعد و برق باشد که حداکثر تا 8 ساعت آینده ظاهر خواهند شد.اما اگر ابرهای کومولوس کوچک باشند و یا اکر در طول شب ناپدید شوند ،می تواند نشان دهنده آب وهوای خوب و پایدار باشند.

نشانه های ابرها

شما شاید چنین ابرهایی را مشاهده کرده باشید که شبیه تکه های کوچک پشم در سراسر آسمان پخش شده اند. اگر چنین ابرهایی را که در تصویر هستند را در آسمان مشاهده نمایید می توانند نشان دهنده بارش باران که با رعد و برق شروع می شوند باشد.

ابرهای لایه ایی "Layered clouds"

نشانه ابرهای بارانی

 

ابرهای لایه ایی اغلب به رنگ خاکستری و به شکل توده ایی بزرگ در آسمان ظاهر می شوند .با این وجود این ابرها نازک هستند و با وجود توده ایی شکل بودنشان بارش باران از آنها بدور است چرا که این گونه از ابرها قبل از شروع آب و هوای خوب با دمای مناسب،در آسمان ظاهر خواهند شد.

ابرهای بارانی "Rainy clouds"

شناخت انواع ابرها

نشانه ابرهای بارانی "Rainy clouds" چیست؟

شاید از نظر شما نیز همه چیز این گونه روشن باشد :"زمانیکه ابرهای سیاه و تیره در بالای سرمان وجود داشته باشند،می توانند نشان دهنده بارش باران باشند".اما همیشه این گونه نیست و با توجه به رنگ ابرها،نتیجه متفاوت خواهد بود برای مثال:

ابرهای سیاه :

بارش باران به همراه باد شدید.

ابرهای قهوه ایی :

بارش باران به همراه باد باد شدید و طاقت فرسا.

ابرهای خاکستری :

ابرهای خاکستری نشان دهنده بارش باران ملایم امادر مدت زمان طولانی.