اطلاعات عمومیاطلاعات عمومیحیوانات پشت میله های زندان

 

در کشوری که قانون حمایت از حیوانات وجود ندارد، حیواناتش پشت میله های زندان جای دارند.

 

کتابی است به نام «انسان خردمند» از «یووال نوح هراری» که می گوید : انسان امروزی را انسان خردمند می نامم، چراکه چندین ‌هزار سال پیش انسان به مانند حیوانات دارای گونه‌های متعددی بوده شبیه شامپانزه ‌های امروزی که به مرور زمان یک گونه بنام «انسان خردمند» بر گونه ‌های دیگر پیروز می‌شود و همه آنها را از بین می‌برد.

 

آنچه که باعث از بین رفتن گونه ها می شود و انسان را بر دیگر موجودات برتر می کند اعمال محدودیت های انقلابی بر علیه حیوانات است. آنچه بشر امروزین را بر گونه‌های دیگر انسانی و حتی بر حیوانات غول‌ آسا پیروز کرد، حرف ‌زدن و ساخت روایت، ارتباطات و شکل ‌گیری روابط اجتماعی و عمومی بود.

 

جدا از مبحث فلسفی و احساسی، هدف حمایت از حیوانات بیش از آن چیزی است که در کتاب ها خوانده اید. پس با ما همراه باشید تا حقایق ناگفته زجر و عذاب بی پایان حیوانات در ایران را به شما بازگو کنیم که در هیچ جای دیگری شاید نشنیده و یا ندیده اید.

 

حیوانات برای خوردن، پوشیدن، آزمایش کردن، برای سرگرمی و سو استفاده ما نیستند. این یک تعریف کلی از حقوق حیوانات است. دین مقدس اسلام نیز در بسیاری از روایات و حتی کتاب آسمانی قرآن به حیوان دوستی تاکید کرده و محترم شمردن حقوق آنان را برای همه ما واجب دانسته است.

 

دلفیناریوم ها، سیرک ها، پارک های نوازش حیوانات، باغ وحش ها، دانشگاه های آزمایش روی حیوانات و هر مکانی که در آن حیوانات به اسارت گرفته می شوند تا مورد استفاده ابزاری قرار گیرند را تشبیه به برده داری در تاریخ باستان می کنیم. باید انقلابی صورت گیرد و تمامی موجودات حق حیات و زندگی آزادانه را داشته باشند.

 

واقعیت اندوهگین حیوانات در زندان های ایران

 

طبق مستندات انجمن حمایت از حیوانات و محیط زیست ایران چه مجوز هایی که برای سلاخی و تشریح حیوانات به دانشگاه های ایران داده نمی شود و حتی مدارس نیز به آن ملحق شده اند، آیا روش های جایگزینی برای آزمایش روی حیوانات زنده وجود ندارد؟ اگر وجود دارد چرا اجرایی نمی شود؟ گزارش ها حاکی از آن است که حیوانات زنده و سالم را در قفس های یک متر در یک متر زندانی می کنند و آنان را گشنه و تشنه نگه می دارند تا روز های بعد برای آزمایش بیهوش شده و تشریح شوند.

دلفیناریوم ها با شعار "اینجا سیرک نیست" دلفین ها را به رینگ می آورند تا در پاداش اطاعت و حرکات نمایشی خود تکه غذایی به آنان بدهند. ما این مراکز را سیرک آبی می نامیم. آیا دلفینی وجود ندارد که انقلابی به پا کند و علیه انسان به پا خیزد؟ دلفینی که بمیرد یکی دیگر جای آن را خواهد گرفت و این چرخه و مافیای بزرگ ادامه دار خواهد بود.

سیرک هایی که در ایران به علت نقض حقوق حیوانات ممنوع شده اند ولی حالا با نام باغ وحش همان کار ها را تکرار می کنند و با شیر ها در قفس برای جلب مخاطب بیشتر کشتی می گیرند.

 

اعتصاب تولید مثل سنجاب ها در زندان

از پارک هایی بگویم که تمام حیوانات وحشی را اهلی معرفی می کنند و می گویند وارداتی اند و از حیات وحش ایران نیستند. با دور زدن قانون هر حیوانی را که بخواهند به بند کشیده و به نمایش عموم می گذارند و اسمش را می گذارند پارک نوازش حیوانات! تنها یک مورد آن مربوط به سنجاب ایرانی در اسارت است که به هیچ وجه در اسارت تولید مثل نمی کند چون زادگاهش حیات وحش است. نمی دانم انسان به کجا می رود ولی این را می دانم که همه این ها در ایران وجود دارد و شاید شما به یکی از این مراکز حیوان آزاری مراجعه کرده اید.

 

  1. راز ساده که می تواند باعث آزادی حیوانات از پشت میله های زندان شود!

 

  1. در دوره های آموزشی و همایش ها شرکت کنید.

 

  1. در شبکه های اجتماعی فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات ایران عضو شوید و از آخرین اخبار حمایت از حقوق حیوانات در سطح ایران و جهان آگاه باشید.

 

 

 

  1. حقوق حیوانات را درک کرده و با مسائل کلیدی که حامیان حیوانات در آن فعال اند آشنا شوید:

1. حفاظت از حیات وحش

2. دامداری و دامپروری حیوانات

3. حیوانات آزمایشگاهی

4. صنعت غذایی حیوانی

5. صنعت مد و لباس (پوست حیوانات)

با یک جستجوی کوچک اینترنتی و چرخی در آن می توانید در ابعاد بیشتر این مسائل را درک کنید و نگرانی های مربوط به آن را استخراج نمایید.

 

  1. یک کتاب مفید و کلیدی در این مورد مطالعه کنید.

آزادی حیوانات از پیتر سینگر

حقوق حیوانات از پل والتو : آنچه که همه باید بدانند

حقوق حیوانات از کلیفورد شری : کتاب مرجع

حقوق حیوانات و فلسفه اخلاقی از جولیان فرانکلین

پرسشنامه حیوانات پائولا از کاوریری و کاترین وودلارد

صفر تا صد محیط زیست از یاسر محمدی

  1. مجلات و اخبار های مربوط به جامعه حمایت از حقوق حیوانات را دنبال کنید

اگر به دنبال یک نشریه یا مجله هستید فعلا ما پیشنهادی در ایران برای شما نداریم ولی می توانیم برخی نشریات و مجلات شاخص جهانی را به شما معرفی کنیم :

مجله  UFAW

مجله حیوانات تایمز  PETA

مجله صدای حیوانات  ANIMAL VOICE

دوستان حیوانات ANIMAL FRIENDS

 

حرف آخر :

رهایی مفهوم و معنای گم‌شده زندگی ماست. برای ما انسان هایی که با افکار محدود باعث زندانی شدن تمامی موجودات کره زمین شده ایم، مفهوم آزادی معنایی ندارد. ما باید ذهن ها را آزاد کنیم تا اسیران بی زبان و مظلوم آزاد شوند. همین.

تبلیغات