آکاایران: هر سال برخی از گروه های جانوران از یک مکان به مکان دیگر نقل مکان می کنند. برخی از آنها ممکن است در بهار هزاران کیلومتر را بپیماند و سپس در پاییز هزاران کیلومتر را برگردند. این سفرهای طولانی مهاجرت نامیده می شود. مهاجرت حیوانات میلیون ها سال است که انسان ها را دچار شگفتی کرده است اما حیوانات به دلایل مختلفی مهاجرت می کنند و در واقع مثل یک خصوصیت رفتاری برای حیوانات می ماند که به آنها کمک می کند تا زنده بمانند. در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران با ما همراه باشید تا با حیواناتی که مهاجرت میکنند و دلیل مهاجرت آنها،بیشتر آشنا شوید.

دلایل مهاجرت حیوانات

تولید مثل

با این حال، وقتی آماده تولید مثل شدند دوباره به سمت رودخانه باز می گردند و چرخه تکرار می شود. سخت پوستان مانند بسیاری از گونه های خرچنگ های زنده در دریاهای عمیق زندگی می کنند اما پیش از بازگشت به آب های عمیق تر به آب های کم عمق می روند. دوزیستان از جمله قورباغه ها و وزغ ها از دریاچه ها برای تغذیه و دریاچه های بزرگ برای زندگی استفاده می شود.

دانستنی های کوتاه و جالب در مورد حیوانات

 

خواب زمستانه و فرار از آب وهوای خشن

خواب زمستانه برای زنده ماندن برخی از حیوانات حیاتی است. یک مثال خوب از این حیوان، خفاش کوچک قهوه ای است. در طول تابستان، این موجودات روی درختان زندگی می کنند در حالی که برای خواب زمستانی به غارها مهاجرت می کنند.

بسیاری از گونه پرنده هایی که مهاجرت می کنند به دلیل تغییرات در فصول این کار را انجام می دهند. قطب شمال فوق الذکر نمونه کامل از این پرنده است. به خاطر مهاجرت ، پرنده به جای یکی دو تابستان را در یک سال تجربه می کند.

دانستنی های جالب حیوانات

 

به دنبال غذا گشتن

دلیل مشترک دیگر کاهش غذا است. مثال خوب ، مهاجرت گاو شیری در سرنگتی است. در طول فصول که غذا در یک طرف کمیاب است حیوانات به سمت مراتع سبزتر در جاهای دیگر حرکت می کنند. در طول مسیر، مسیر ممکن است بسته به جایی که باران می بارد ، تغییر کند، که در آن غذا به وفور وجود دارد.

با انجام این کار ، آن ها اطمینان حاصل می کنند که وقت خود را برای زمین هایی گذاشتند تا وقتی به گله ها باز می گردند، غذا فراهم کنند. غذا با تولید مثل ارتباط دارد چون بسیاری از گونه های حیوانات برای غذا به مکان هایی که غذای کافی برای زنده ماندن دارد ، مهاجرت می کنند.

دانستنی های جالب در رابطه با حیوانات

چه حیواناتی مهاجرت می کنند؟

پرنده ها

حدود 18 درصد از 10000 گونه پرنده در جهان به دلیل تغییرات فصل ها ، آب و هوا مهاجرت می کنند. بیشتر این پرندگان سفر شمال به جنوب را انجام می دهند. تابستان در شمال معمولا فصلی برای پرندگان برای تغذیه و پرورش است در حالی که زمستانها به سمت جنوب به مناطق گرم تر حرکت می کنند. گونه های دیگر مهاجرت سالانه از نیم کره شمالی و جنوبی را تشکیل می دهند. مثلا، قطب شمال هر سال باعث مهاجرت از شمال به جنوب می شود، که مسافتی حدود 12000 مایل فاصله دارد.

دانستنی های جالب در مورد حیوانات

ماهی

برخلاف پرندگان، ماهی ها همیشه به مسافت های دور مهاجرت نمی کنند و ممکن است در همان مکان بمانند. به عنوان مثال، اگر ماهی در دریاچه بزرگ زندگی کند زیستگاهش را تغییرنمی دهد ، مهاجرت نسبتا کوتاه است زیرا آن ها هنوز در همان آب هستند.

با این حال، گونه های ماهی وجود دارند که مسافت های طولانی تا صدها مایل را طی می کنند. در مجموع، حداقل 120 گونه ماهی از جمله سالمون بین زیستگاه های آب شیرین و آب شور حرکت می کنند. گونه های دیگر ماهی شامل گونه های علوفه مانند خرد ماهی و شاه ماهی هستند که در اقیانوس اطلس شمالی، ساردین در آفریقای جنوبی و بسیاری دیگر مهاجرت می کنند.

دانستنی های جالب راجع به حیوانات

حشرات

مهاجرت حشرات معمولا در میان حشرات بالدار مانند سنجاقک، پروانه ها و ملخ رخ می دهد. گونه ای از سنجاقک که به عنوان گلایدر سرگردان یا مرغ ماهی خوار شناخته می شود، ازافریقا به هند در سراسر اقیانوس آرام سفر می کنند.

مهاجرت گلایدر طولانی ترین عبور در میان حشرات است. سایر حشراتی که مهاجرت می کنند پروانه های رنگارنگ ، پروانه های ملکه هستند. اما برای این دو پروانه، گروهی که مهاجرت را آغاز می کند همان کسانی نیستند که سفر را کامل می کنند. دلیل این امر این است که پروانه ها جفت گیری و در طول مسیر تولیدمثل می کنند بنابراین نسل های جدید آن هایی هستند که مهاجرت را کامل می کنند.

دانستنی های جالب درباره حیوانات

پستانداران

این گروه بزرگ ترین مهاجرت زمینی پستانداران را نشان می دهد. مثال خوب این مهاجرت گاو شیری مشهور در پارک ملی سرنگتی در آفریقا است. علاوه برگاو شیری ، گونه های دیگری که مهاجرت می کنند گورخرو غزال هستند. به طور شگفت انگیزی، این گروه ها می توانند بسته به شرایط محیطی مسیر خود را تغییر دهند و به سمت باران حرکت کنند.

دانستنی های جالب درباره حیوان شیر

گروه های دیگر

حیوانات دیگری مانند آبزیان شامل دلفین ها، نهنگ و نیزگراز دریایی هستند که مهاجرت می کنند. برخی دیگر شامل گونه های خفاش ها ( مانند خفاش آزاد مکزیکی ) و برخی از خزندگان و دوزیستان هستند.سخت پوستان که مهاجرت می کنند شامل خرچنگ قرمز جزیره کریسمس است که سالانه میلیون ها مهاجرت می کند.

 

چطور حیوانات مسیرشان را پیدا می کنند؟

جالب است بدانید که این انتخابها بطور طبیعی در آنها وجود دارد و مقصد مورد نظر در ژن آنها گذاشته موجود است! یعنی تمام این پروسه به شکل طبیعی در خلقت آنها قرار دارد اما اینکه چطور جهت درست و مناسب را برای رسیدن به این مقصد انتخاب می کنند، هنوز هم مثل یک راز باقی مانده است.

 

پرنده ها این کار را انجام میدهند، ماهی ها این کار را انجام میدهند، پستانداران، حشرات و خزندگان همه و همه مهاجرت می کنند. تقریبا در قلمروی امپراطوری حیوانات، مهاجرت امری عادی است و مانند حرکتی برای آداپته شدن با شرایط زیستی می ماند. همانطور که گفته شد حیوانات به دلایل مختلفی مهاجرت می کنند. آنها پرواز می کنند، شنا می کنند و یا می دوند تا به غذا برسند یا شرایط آب و هوایی ایده آل تری پیدا کنند و گاهی هزاران کیلومتر را برای رسیدن به این مقصود می پیمایند.

در میان تمام حیوانات، وال های کوهان دار در صدر پستانداران مهاجرت کننده هستند چرا که حدود ۸ هزار و ۴۷ کیلومتر را شنا می کنند تا به نقطه ی دیگری بروند. همنیطور یک گونه از پروانه در دنیا وجود دارد که حدود ۳ هزار کیلومتر را بین کانادای جنوبی تا مرکز مکزیک بال می زند! در این میان، حیواناتی هم هستند که هزاران مایل را می پیمایند و بعد از رسیدن به مقصد می میرند، پس چرا آنها این کار را انجام می دهند؟ در واقع یک حقیقت ساده در پس پدیده ی مهاجرت وجود دارد و آن هم این است که منابعی که در زمین وجود دارند دچار نوسان هستند. مثلا ممکن است در منطقه ای، منابع تغذیه ای زیادی وجود داشته باشد اما فقط برای مدت کوتاهی جوابگو باشد. بنابراین همیشه مکانی که به یک جاندار تولد می دهد (جایی که در آن متولد می شود) دلیلی بر بی عیب و نقص بودنش تا همیشه نیست.

دانستنی های جالب راجب حیوانات

شاید از خودتان بپرسید چرا حیوانات مسیرهای کوتاه را برای مهاجرت انتخاب نمی کنند و هزاران کیلومتر را می پیمایند؟ یک جواب ساده این است که فواید پیمودن مسیرهای طولانی، خیلی بیشتر از زحمتی است که باید برای آن بکشند اما با این حال Hugh Dingle که یک پروفسور بازنشسته در  دانشگاه کالیفرنیا است بر این باور است که این  موضوع هنوز مثل یک راز باقی مانده است و اگر چه علم توانسته جنبه های زیادی از زندگی آنها را آشکار کند با این حال هنوز هم بیشتر آن مثل یک راز باقی مانده است.