آکاایران: اگر نگران ظاهر ماشین خود هستید حتما از شستشو خودرو در کاواش خودداری کنید چرا که برس های بزرگ کارواش ها بیشتر از اینکه ظاهر خودرو را تمیز کنند، بر روی آن خش و خط می اندازند. ما به شما توصیه می کنیم که خودتان خودروی خود را بشویید. بسیاری از افراد فکر می کنند که تمیز کردن ماشین خیلی ساده است و با کف و اسفنج یا پارچه می توان آن را انجام داد. اما به نظر ما اینطور نیست و اگر قرار است خودرو تمیز و براق شود خیلی ریزه کاری ها را باید رعایت کرد. برای همین تصمیم گرفته ایم تا در این مقاله نکاتی را برای شستشو خودرو و تمیز کردن حرفه ای آن به شما ارائه کنیم. همراه هاو کن یو بمانید.

9وضعیت خودرو خود را بررسی کنید

با بررسی دقیق وضعیت خودروی خود خواهید فهمید که آن را چگونه باید تمیز کنید. یک خودرو نوین و نو یا ماشینی که به تازگی رنگ خورده را می توان با کف و مواد شوینده برق انداخت. اما خودرو  که ماه ها یا سال هاست شسته نشده را باید علاوه بر شستن پُلیش هم کرد.

8برچسب ماده ی شوینده را بخوانید

چگونه خودرو را درست بشوییم ؟چگونه خودرو را درست بشوییم ؟

قبل از اینکه از هر نوع ماده ی شیمیایی که برای تمیز کردن ماشین ساخته شده استفاده کنید نوشته های روی قوطی آن را با دقت بخوانید. استفاده از صابون و واکس در برندهای خودرو های مختلف متفاوت است. برای نمونه اگر از شوینده ی چرخ کروم که بسیار اسیدی است بر روی چرخ آلومینیومی استفاده کنید باعث خراب شدن آن چرخ می شوید. همچنین از پارچه های ساخته شده از الیاف ریز و با کیفیت خوب استفاده کنید و برای تمیز کردن چرخ ها، بدنه و شیشه ها از پارچه و حوله ی تمیز و جداگانه ای استفاده کنید.حوله و تشک ها را بعد از هر شستشو بشویید.


چگونه خودرو خود را با مواد خانگی بشوییم ؟


7شستشو خودرو (سطح بیرونی)

چگونه خودرو را درست بشوییم ؟چگونه خودرو را درست بشوییم ؟

شستشو خودرو باعث از بین رفتن آلودگی ها و گرد و خاک از ماشین می شود. همیشه از ماده ی شوینده ی خودرو استفاده کنید نه مواد متفرقه نظیر مایع ظرف شویی چرا که این مواد به رنگ خودرو آسیب می زنند.  قبل از اینکه قطعات بزرگتر آلودگی و کثیفی را از ماشین پاک کنید اول یک بار آن را با آب بشویید و از پارچه ها برای خشک کردن استفاده کنید.

6سطح خودرو را آماده کنید

چگونه خودرو را درست بشوییم ؟چگونه خودرو را درست بشوییم ؟

بعد از اینکه ماشین را آب کشیدید، می توانید به راحتی خش و خط و اکسیداسیون رنگ را ببینید و حتی ممکن است جای اسپری زیادی و یا شیره ی درختان روی بدنهخودرو مانده باشد که به راحتی با شستن از بین نمی روند. کافی است بعد از اینکه اشین را آب کشیدی دست خود را روی بدنه ی آن بکشید و با لمس هر گونه برجستگی باید مرحله ی دیگری را انجام دهید. با استفاده از خمیر پلیمری می توانید آلودگی های مانده روی بدنه و رنگخودرو را از بین ببرید. خمیر پلیمری را روی ویفر تخت و مسطح ورز بدهید.

برای از بین بردن خش و خط عمیق باید از ماده ی مرکب استفاده کنید. می توان این ماده ی مرکب را با استفاده از اسفنج یا پلیش دهنده ی دو منظوره روی بدنه ی ماشین بکشید. ممکن است حتی تا چهار مرتبه از یک تمیز کننده ی رنگ مرکب روی ماشین استفاده کنید تا نتیجه بدهد. برخی از خط و خش ها بسیار عمیق هستند و فقط با رنگ زدن از از بین می رود.

5پولیش کردن به منظور برق انداختن بیشتر

چگونه خودرو را درست بشوییم ؟چگونه خودرو را درست بشوییم ؟

این مرحله اختیاری است و می توان آن را به استفاده از کرم نرم کننده برای پوست مقایسه نمود. پلیش را می توان با دست یا پلیش دهنده ی دو منظوره استفاده نمود و روغن های حالت دهنده به عمق و غنای رنگ کمک می کنند و مخصوصاخودرو های تیره رنگ را بیشتر برق می اندازند. برای یادگیری پولیش زدن به صورت صحیح مقاله زیر را مطالعه کنید.


چگونه خودرو خود را پولیش بزنیم ؟


4واکس زدن برای محافظت

واکس زدن را هم می توان به استفاده از روغن ضد آفتاب برای پوست تشبیه کرد. واکس لایه ای را برای محافظت از اشعه های ماورای بنفش به خودرو اضافه می کند تا از محو شدن رنگ جلوگیری کند. با استفاده از واکس می توان براق بودن ماشین را حفظ کرد. واکس ها در دو نوع پلیمری و کارنوبا موجود هستندو هر دو نوع واکس ی کار انجام می دهند اما واکس پلیمری محو نمی شود چرا که خشک می شود و می توان بلافاصله بعد از استفاده آن را پا ککرد. اینکه کدام یک از این دو نوع را می توانید انتخاب کنید مثل انتخاب روغن موتور عادی یا ترکیبی می ماند. پلیمر کمی گران تر است اما استفاده از آن آسان تر است و برخی می گویند که عملکرد بهتری هم هست.

3حفظ زرق و برق خودرو

چگونه خودرو را درست بشوییم ؟چگونه خودرو را درست بشوییم ؟

بعد از اینکه همه ی کارهای شستن را انجام دادید، باید گامی دیگر برای حفظ این براقی و تمیزی بردارید. یک پارچه ی بافته شده از الیاف ریز همراه با اسپری شستشو خودرو بردارید و شروع کنید به تمیز کردن گرد و خاک و فضولات پروندگان و مواردی از این قبیل.

اگر اتوموبیل شما نسبتا نوین است و انجام دادن همه ی این مراحل برایتان زمان بر و غیر منطقی به نظر می رسد، یک واکس تمیزکننده ی تک مرحله ای بهترین گزینه ی ممکن است. پس از اینکه خودرو خود را شستید از این واکس برای تمیز کردن، برق انداختن و محافظت خودرو خود استفاده کنید. همه ی این کارها فقط با یک محصول انجام می شوند. می توانید این کارها را با دست یا پلیش دهنده انجام دهید و خواهید دید که بدین ترتیب نتایج بسیار بهتری به دست خواهید آورد تا اینکه بعد از شستن به سراغ واکس زدن بروید.

2شستن شیشه ها

برای تمیز کردن شیشه ها اصلا از اسپری های شیشه شوی موجود در بازار استفاده نکنید چرا که اینها آمونیا کدارند و ممکن است به رنگ شیشه آسیب بزنند. در عوض از شوینده های  شیشه ی خودروها استفاده کنید تا نتایج بهتری بگیرید و دوبار از آنها استفاده کنید تا آلودگی ها کاملا بر طرف شوند.

1شستن چرخ ها

چگونه خودرو را درست بشوییم ؟چگونه خودرو را درست بشوییم ؟

مهم ترین نکته برای تمیز کردن چرخ های خودرو استفاده از محصولی است که فرمول آن به طور خاص برای چرخ های ماشین شما ساخته شده باشد. اگر نمی دانید که خودرو شما ه نوع چرخی دارد از ضعیف ترین نوع شوینده ی چرخ های آلومینیومی استفاده کنید که فاقد اسید و با ph خنثی باشد.


چگونه چرخ، رینگ و لاستیک اتوموبیل را تمییز کنیم؟


.

منبع : howcanu.com