آکاایران: استفاده از نایلون های رنگی مجاز است؟ 

وقتی به مغازه ها و فروشگاه ها مراجعه میکنیم اغلب خرید های ما را داخل نایلون های رنگی قرار میدهد و ما هم وقتی کشوی آشپزخانه را باز میکنیم با این نایلون ها که از همین خریدها جمع آوری شده است روبرو میشویم.

 اغلب نایلون های فله ای فقط باید برای حمل خوراکی های بسته بندی شده مورد استفاده قرار گیرند و تماس مستقیم این قبیل نایلون ها با مواد غذایی خام یا میوه ها و سبزیجات شسته و خشک شده از لحاظ بهداشتی مناسب نیست و توصیه بر این است که از نایلون های رنگی برای حمل مواد غذایی نیز استفاده نشود.

نایلون های رنگی از پلاستیک های دست دوم و بازیافتی تهیه می شوند که تولیدکنندگان آن را رنگ می کنند و گاهی برای پنهان کردن بوی مشمئزکننده آن از مواد معطر غیر استانداردی استفاده می کنند که برای سلامت مضر است.
در نتیجه استفاده از نایلون های رنگی توسط فروشندگان مواد خوراکی ممنوع است و باید مورد اعتراض مشتری قرار گیرد.

اگر از این نایلون ها برای حمل مواد غذایی استفاده شده باشد به محض رسیدن به منزل ماده غذایی را از این نایلون ها خارج کنید و دست هایتان را خوب بشویید.

و اما نایلون های شفاف…
از گروه پلاستیک های دست اول هستند و برای حمل مواد غذایی مشکلی ایجاد نمی کنند. اما استفاده مجدد از این نایلون ها برای نگهداری مواد غذایی خام در یخچال و فریزر اصلا توصیه نمی شود.

این نایلون ها به دلیل جریان الکتریسیته ضعیفی که در اثر تماس با اشیای دیگر در زمان حمل محصول بر سطح خود ایجاد می کنند به شدت آلودگی های محیط را به خود گرفته و حتی امکان نفوذ و رشد تخم انواع حشرات مانند سوسک ها در آنها وجود دارد.

استفاده از این نایلون ها در فضای آشپزخانه که مدام با مواد غذایی یا ظروف غذا در ارتباط است از لحاظ بهداشتی مشکل دارد.

به جای نایلون از کیسه پارچه ای استفاده کنید
شعار همیشگی فعالان محیط زیست استفاده از کیسه های پارچه ای قابل شست وشو به جای انواع کیسه های نایلونی و پلاستیکی است.اگر عادت به نگهداری میوه در کیسه دارید آنها را درون کیسه های پارچه ای یا بهتر از آن درون آبکش های استیل قرار دهید.

برای نگهداری نان در فریزر از کیسه های سفره ای که لایه داخلی پارچه ای دارند و برای حمل نان از پارچه های نازک استفاده کنید.خوب است این را بدانید که حمل نان داغ با نایلون به مهاجرت ترکیبات شیمیایی نایلون به نان منجر می شود.

انواع حبوبات، ماکارونی، سبزی های خشک و اسنک ها را درون ظروف دردار شیشه ای نگه دارید حتی می توانید برای استفاده کمتر از نایلون ها برای حمل میوه، سبزی و مواد غذایی از کیسه های پارچه ای قابل شست وشو استفاده کنید.

مواد غذایی را با نایلون در مایکروفر نگذارید
برخی خانواده ها برای گرم کردن یا یخ زدایی انواعی از مواد غذایی درون مایکروفر، محصول را به همراه بسته بندی نایلونی آن داخل مایکروفر می گذارند اما باید بدانید حرارت بسیار زیاد این دستگاه می تواند باعث آزاد شدن ترکیبات شیمیایی نایلون شده و اثرات نامطلوبی روی ماده غذایی بگذارد.

.

منبع :gahar.ir