به نقل از آکاایران: انتظار شنونده از یک نوازنده ، شنیدن صدای موسیقایی با کیفیت وبدیع است ؛ چیزی که از شنیدنش لذت ببرد و در حالت مطلوب ، بند دلش را بلرزاند!بر آوردن چنین انتظاری میسر نمی شود مگر آنکه هم نوازنده توانا باشد وهم سازش مرغوب . در گیتار ، عناصری که بر مرغوبیت ساز تأثیر دارند بسیارند ولی در کنار تمامی آنها ، یک جزء بسیار مهم ، سیم گیتار است. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد سیم گیتار مطالعه کنید.

سیم آلات موسیقی

آکاایران: معمولاً نوازنده هایی که در سبک پاپ مشغول به نوازندگی هستند باید هر 3 الی 4 ماه یکبار یکدست سیم عوض کنند. در کل از اینکه باید قبل از خرید سیم حتماً مشورت کنیم و سیم مناسب برای سازمون وسبکی که داریم کار می کنیم تهیه کنیم ، شکی نیست ولی خوب یه جورایی به ساز هم ربط داره که سیم روی اون چه صدایی بده . ولی ناگفته نمونه که به هر حال یک سیم خوب روی هر سازی جواب می ده ولی اینکه چه سبکی کار می کنیم هم خیلی مهمه.

مرغوبترین گیتارها نیز با سیم های مستعمل و یا نامناسب ، صدای نا خوش آیندی دارند . اگر ساز ، صدای دلنواز ومطلوبی نداشته باشد ، قبل از هر کس دیگر ، این خود نوازنده است که ضرر می کند !بله ، اگر ساز صدای مطلوب نداشته باشد ، بر علاقه و تمرکز نوازنده اثر گذاشته ، بازده تمرین واجرایش را کاهش می دهد . پس باید شناخت کافی از سیم ها داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین سیم را برای گیتارتان انتخاب کنید.

در گیتارهای کلاسیک و فلامنکو که از سیم های نایلونی استفاده می شود ، سه سیم تریبل یا زیر (سیم های ۱و۲و۳ ) از جنس نایلون ( یا پلی مرهای امثال آن ) هستند که یکپارچه و بدون مغزی جدا (بدون مرکز) می باشند.  هر سیم دارای قطر دقیقی است که کشش خاصی را تحمل می کند ودر محدودۀ معینی از دامنۀ اصوات، ایجاد فرکانس می نماید. در زمانهای قدیم از رودۀ تابیدۀ خوک وبز برای سیم های گیتاراستفاده می کردند که امروزه دیگرچنین سیم های دیده نمی شود. اولین سیم های نایلونی را آگوستین (Augustine) در دهه ۱۹۴۰ میلادی به بازار عرضه کرد . این مارک هنوز هم بهترین و معتبرترین سیمها را تولید می کند .

سیم های باس یا بم ( سیم های ۴ و ۵ و ۶ ) از محوری شامل الیافی ابریشمین تشکیل می شود که حول این محور ، سیم پیچی از جنس مس روکش شده با نقره یا برنز ، پیچیده شده است .برخی از انواع سیم های باس گیتار های کلاسیک و فلامنکو ممکن است دارای روکش طلا باشند. با توجه به محصولات متنوعی که در بازار وجود دارد ، ممکن است که هر مدلی از سیم گیتار را تهیه کنید ؛ ولی آنچه که مهم است ، این است که سیمی که می خرید با نوع گیتار و نیز مورد استفاده شما تناسب داشته باشد . سیم های گیتارهای فلامنکو با گیتارهای کلاسیک تفاوت دارند . هم چنین ، هرکارخانه ، چندین مدل مختلف از لحاظ کشش دارد ؛ ضمن اینکه برخی کارخانه ها ، انواع کنسرتی و تمرینی شان را مجزا کرده اند . بهتر است در شروع کارتان از سیم های ارزان قیمت و تمرینی استفاده کنید و اگر گیتارتان فلامنکو است حتماً سیم های تمرینی فلامنکو را روی گیتارتان ببندید.

حداقل 12 کمپانی اصلی تولید سیم گیتار وجود دارد که هر کدام محصول خود را از نظر جنس و Tension سیم بهترین می دانند. هنگامی که گیتار کلاسیک کاملا به چند سیم مجهز شد،شرکت Augustine در سال 1940محصول خود را که شامل سیم های نایلونی بود، به عنوان قابل اعتمادترین سیم ها معرفی نمود.پس از آن کمپانی های دیگر پیشنهادات خوبی را برای انتخاب این محصول از نظر کیفیت در تمام دامنه ها ارائه دادند. در گیتار ، عناصری که بر مرغوبیت ساز تأثیر دارند بسیارند ولی در کنار تمامی آنها ، یک جزء بسیار مهم ، سیم گیتار است . مرغوبترین گیتارها نیز با سیم های مستعمل و یا نامناسب ، صدای نا خوش آیندی دارند . اگر ساز ، صدای دلنواز ومطلوبی نداشته باشد ، قبل از هر کس دیگر ، این خود نوازنده است که ضرر می کند !بله ، اگر ساز صدای مطلوب نداشته باشد ، بر علاقه و تمرکز نوازنده اثر گذاشته ، بازده تمرین واجرایش را کاهش می دهد . پس باید شناخت کافی از سیم ها داشته باشید تا بتوانید مناسب ترین سیم را برای گیتارتان انتخاب کنید. 

مهم ترین عاملی که در انتخاب یک مارک یا مدل خاص سیم برای گیتار دخیل است ، اکشن گیتار است. بطور خلاصه یادآوری می شود که اکشن ، فاصل? بین سیم ها و فرتها است که این فاصله تعیین کننده میزان فشاری است که نوازنده باید بر سیم اعمال کند تا بتواند یک صدای شفاف و تمیز ایجاد نماید .اکشن پایین (یعنی فاصله کم سیم تا فرت) باعث می شود تا نواختن آسانترگردد ، ولی میزان گز دادن سیم را در پایین دسته افزایش می دهد . در حالی که اکشن بالا ، انگشتان نوازنده را زود خسته می کند. 

چه مارکی را انتخاب کنیم ؟

برخی از معروف ترین مارک های سیم گیتار نایلونی عبارتند از : ساوارِز (Savarez) ، آگوستین (Augustine)، داداریو(D’Addario) ، لوثیر (Luthierr) ، آرانخوئز (Aranjuez) ، لا بلّا (La Bella) ، هاناباخ (Hannabach)، کُنده هِر مانوس (Conde Hermanos) . در میان مارکهای بالا ، تولیدات مارکهای لابلا ، هاناباخ و کنده هرمانوس بطور تخصصی تری در زمینه فلامنکو بوده است .ولی اگر اکشن گیتار شما بالاست ، بهتر است از سیم های با کشش کم استفاده کنید . در صورتی که راجع به صحت انتخاب خود اطمینان لازم را ندارید ، بهتر است با سیم های متوسط یا عادی شروع نمایید .قابل توجه است که اکشن گیتارها ، حتی اگر از یک مارک ومدل باشند، با هم تفاوت دارند که بدین ترتیب ممکن است ، سیمی که برای یک گیتار مناسب باشد ، به درد گیتار دیگر نخورد . به همین دلیل ، برای تعیین اینکه کدام سیم مناسب ترین انتخاب برای گیتارتان است ، حتی اگر استادی داشته باشید که بتوانید از راهنمایی اش بهره ببرید ، چاره ای جز امتحان کردن سیم های مختلف ندارید تا به بهترین گزینه دست یابید . 

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران