به نقل از آکاایران: پایه شمارش یا ضرب آهنگ را مترونم (Metrnome) گویند. میترونوم کمک می کند تا نوازنده سرعت و پایه ضرب آهنگ را گم نکند. مترونم معمولا با صدای تیک تیک مشخص می شود.در زیر مترونوم یک ضرب 4/4 را با چند مدل صدا می توانید گوش کنید. توجه کنید معمولا در مترونوم برای اینکه نوازنده ضربات را گم نکند ضرب اول قوی تر به گوش می رسد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد مترونوم و تیونر مطالعه کنید.

مترونوم و تیونر

آکاایران: تیونر یک ابزار الکترونیکی برای تنظیم کوک ساز است. به طور ساده این طور میشود توضیح داد که این دستگاه مجهز به میکروفون و LCD است و مثلا نتی را که شما با ساز می زنید تشخیص داده و نماد لاتینش را روی LCD نشان میدهد (برای مثال E برای نت می). و یا مثلا با آگاهی از این که سیم خاصی باید روی نت خاصی کوک شود دستگاه را روی آن نت خاص تنظیم یا به اصطلاح کالبره می کنید و بعد سیم مورد نظر را می زنید همون طور که در تصویر می بینید این دستگاه ۳ تا لامپ دارد (معمولا) که اگر سیم درست روی آن نت تنظیم شده باشد لامپ وسط که سبز رنگه روشن میشود و این به معنای این است که کوک آن درست است و اگر کوک جلوتر یا عقبتر باشد (اگر با نحوه کوک کردن ساز ها آشنا باشید) با روشن شدن لامپهای سمت چپ و یا راست این فاصله را نشان میدهد. میتوانید در حین سفت یا شل کردن سیم آن را به حرکت در بیاورید و مرتبا فاصله آن را با کوک اصلی چک کنید تا زمانی که عقربه دیجیتال در وسط قرار بگیرد و لامپ سبز روشن شود.

تیونر بخشی از دستگاه گیرنده رادیویی است که فرکانس های رادیویی  را از آنتن، تقویت اولیه آن و سپس تبدیل آن به فرکانس میانی است. علت استفاده از تیونر به عنوان ورودی دستگاه گیرنده ساده سازی بخش های تقویت کننده ای است که در بخش های بعدی قرار دارند. با تبدیل تمام بازه فرکانسی به فرکانس میانی بخش های بعدی تقویت کننده برای کار برای یک فرکانس مشخص طراحی میشوند و نیاز به تنظیم فرکانس ندارند.معمولا دستگاهها دو کاربرده مترونوم / تیونر ساخته میشود.

مترونم دستگاه بسیار مفیدی است که استفاده از آن امروزه در دنیا، عملی بسیار معمول و جا افتاده می باشد. این دستگاه غیر از آنکه ریتم صحیح و بدون خطا و نوسانی را به نوازنده ارائه می کند، دایره زمانی و محدوده ضربی هر یک از ریتم های مختلف از کندترین تا سریعترین را، مانند لارگو(Largo)، آداجیو(Adagio)، آلگرو(Allegro)، پرستو(Presto) و غیره را در اختیار نوازنده می گذارد.

تمرین های ریتم خوانی قطعات بدون ساز، پا زدن و مترونم همگی ابزارهایی هستند که کمک به نوازنده می کنند تا ذهن او به توانایی محاسبه دقیق ریتم موسیقی رسد و نباید اینگونه تصورداشت که ازهمان روزهای آغازین آموزش، هنرجو بدون کمک گیری از روشهایی از این دست، قادر به اجرای بی نقص ریتم موسیقی می گردد.

 اوّلین بار در سال ۱۸۱۴ میلادی به دست ِ مخترع ِ آلمانی یوهان مِلتسِل ساخته و معرّفی شد.مترونوم یک ابزار تمرینیِ موسیقیست که ضربات یک نواخت و پی درپی ایجاد می کند تا نوازندگان را در نگه داشتن ریتم یک قطعهٔ موسیقی یاری دهد. این ضربه ها با یکای ضرب در دقیقه (BPM) سنجیده می شوند. اغلب مترونوم ها قادرند ضرباتی در گسترهٔ ۳۵ تا ۲۵۰ ض.د.دق (ضرب در دقیقه) تولید کنند.

رایج ترین مورد استفادهٔ مترونوم، کمک به حفظ گام و ضرباهنگ ضمن یادگیری و تمرین قطعات دشوار موسیقی است.مترونوم نه تنها ریتم صحیح و بدون خطا و نوسانی را به نوازنده ارائه می کند بلکه دایرهٔ زمانی و محدودهٔ ضربی هریک از ریتم های مختلف از کندترین تا سریع ترین مانند لارگو (Largo)، آداجیو (Adagio)، آلِگرو (Allegro)، پرِستو (Presto) و غیره را در اختیار نوازنده می گذارد.

انواع مترونوم عبارتند از: مترونوم دیجیتالی و مترونوم مکانیکی.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران