به نقل از آکاایران: میکروفون دستگاه یا حسگری است که صدا را به جریان الکتریسیته تبدیل می کند. میکروفن (به شکل محاوره ای مایک نامیده می شود(/ maɪk /) وسیله ای است که صوت را به الکتریسیته و نیز حسگری است کهصوت را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. 

میکروفن

آکاایران: در سال ۱۸۷۶، امیل برلاینر نخستین میکروفن را اختراع کرد که به عنوان فرستنده ی صدا در تلفن ها به کار برده شد . میکروفن ها کاربردهای زیادی در تلفن، ضبط صوت، سیستم های کارائوکه، سمعک، ساخت فیلم و انیمیشن، مهندسی صوت، تلفن های رادیویی خصوصی (همانند واکی تاکی اما در مسافت های بیشتر)، بلند گوهای دستی، ساخت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، ضبط صدا در رایانه ها، سیستم های تشخیص گفتار، voIP و نیز کاربردهای غیر صوتی (خارج از محدوده شنوایی انسان (از ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلو هرتز)) مانند بررسی فراصوت و سیستم های عیب یابی دارند.

مهندسان حرفه ای ضبط می دانند که انتخاب خلاقانه میکرفون یکی از عوامل ضروری برای ضبط خوب است. اما اگر به تازگی وارد دنیای ضبط شده اید، به احتمال زیاد موضوع میکروفون ها برایتان در هاله ای از ابهام قرار دارد. با داشتن تجربه ای اندک در استودیو متوجه خواهید شد که برخی میکروفون های خاص برای ضبط صدای سازهای خاصی مناسب تر هستند، اما بدون درک تئوری آکوستیک دلیل این موضوع را به درستی درک نخواهید کرد. میکروفون دینامیک انتخاب می کنید یا خازنی؟ لامپی یا ترانزیستوری؟ با وجود میکروفون های گوناگون، انتخاب از میان آن ها می تواند خسته کننده باشد، در نتیجه داشتن دانش پایه در مورد انواع میکروفون و کاربرد آن ها برای تان مفید خواهد بود. یک میکروفون بد در ضبط دریافت بد و در میکس صدای ضعیفی خواهد داد، اما جای نگرانی نیست! این راهنما رموز میکروفون را برایتان آشکار می کند و شما را در مسیر ضبط صداهای عالی هدایت خواهد کرد.

انواع میکروفون

میکروفن داینامیک

در سال ۱۸۷۶، امیل برلاینر نخستین میکروفن را اختراع کرد که به عنوان فرستنده ی صدا در تلفن ها به کار برده شد . میکروفن ها کاربردهای زیادی در تلفن، ضبط صوت، سیستم های کارائوکه، سمعک، ساخت فیلم و انیمیشن، مهندسی صوت، تلفن های رادیویی خصوصی (همانند واکی تاکی اما در مسافت های بیشتر)، بلند گوهای دستی، ساخت برنامه های رادیویی و تلویزیونی، ضبط صدا در رایانه ها، سیستم های تشخیص گفتار، voIP و نیز کاربردهای غیر صوتی (خارج از محدوده شنوایی انسان (از ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ کیلو هرتز)) مانند بررسی فراصوت و سیستم های عیب یابی دارند.

میکروفون های خازنی

اگر به دنبال وفاداری کامل به منبع صدا هستید، باید از میکروفون خازنی استفاده کنید. میکروفون های خازنی در مقابل میکروفون های دینامیک، واکنش بهتری نسبت به "سرعت" و تحرک امواج صوتی نشان می دهند. این سیستم مکانیکی ساده شامل یک دیافراگم نازک و کشیده شده است که در نزدیکی یک صفحه فلزی قرار گرفته است (backplate). این آرایش یک خازن ایجاد می کند که بار الکتریکی خود را از یک منبع خارجی دریافت می کند – باتری یا منبع برق اختصاصی، یا فانتوم پاور از میکسر. دیافراگم در پاسخ به تغییر فشار هوا به آرامی می لرزد و باعث تغییر ظرفیت خازن و تغییر ولتاژ و ایجاد سیگنال خروجی میکروفون می شود. میکروفون های خازنی در دو نوع ترانزیستوری و لامپی و در اشکال و ابعاد مختلف تولید می شوند – اما همه آن ها بر اساس این اصول کار می کنند.

برخلاف سایر میکروفن ها، میکروفن خازنى به مولد برق DC و یک پیش تقویت کننده احتیاج دارد. میکروفن خازنى داراى معایبى است که بزرگى و حساسیت بیش از حد از آن جمله هستند. ضمناً در مقابل منابع صوتى بلند مجاور دچار واپیچیدگى خواهد شد. این میکروفن کیفیت بسیار خوبى از صدا تولید مى کند (معمولاً ۲۰ تا ۱۸۰۰۰ هرتز) و نسبت به صداهاى گذرا واکنش بسیار بالائى دارد. از میکروفن خازنى براى صدابردارى بسیار حساس استفاده مى شود (صدابردارى در صحنه هاى متحرک و ایستا) به ویژه هنگامى که منبع صوتى در فاصلهٔ دور قرار دارد (به صورت میکروفن آویز در ارکسترهاى بزرگ). از طرف دیگر مى توان این میکروفن را به عنوان بوم صدا، بوم دستی، پایه اى و آویز نیز به کار گرفت. - میکروفن الکترت (Electret Capsule؛ نوع خاصى از میکروفن خازنى.) : این نوع میکروفن کاربرد وسیعى به عنوان میکروفن شخصى یا میکروفن مخفى دارد و داراى کفیت خوبى در صدابردارى است. این نوع نسبتاً ارزان و کوچک میکروفن داراى دیافراگم پلاستیکى است که بار الکترو استاتیک دایم دارد؛ از این رو به ولتاژ قطبى نیاز نخواهد داشت.

میکروفن ریبون

یکروفون های ریبون اولین میکروفون های هدایتی (directional) بودند که از لحاظ تجاری به موفقیت رسیدند و در دوره طلایی رادیو کاربرد وسیعی داشتند. امروزه میکروفون های ریبون، با تلاش شرکت هایی مانند Royer، در حال بازگشتن به عرصه صدا هستند. میکروفون های ریبون به جای سطح فشار صدا (SPL) به سرعت مولکول های هوا واکنش نشان می دهند و در آن ها المان معلق و بسیار کوچکی در یک میدان مغناطیسی قوی حرکت می کنند. در کاربردهای استودیویی این تفاوت عملکردی مهم نیست، هرچند می تواند در حین ضبط در فضای باز و در روزهایی که باد می وزد حیاتی باشد! میکرفون های ریبون قدیمی مانند RCA ۴۴ و ۷۷DX بیش از اندازه ظریف و حساس بودند؛ میکروفون های ریبون امروزی – مانند Royer R۱۲۱ و R۱۲۲ – طوری طراحی شده اند که تحمل استفاده سنگین استودیویی را داشته باشند.

میکروفون یو اس بی

میکروفون های USB یکی از پیشرفت های جدید در فناوری میکروفون هستند و دارای تمام اجزای میکروفون های سنتی می باشند: کپسول، دیافراگم و غیره. تفاوت این میکروفون در داشتن دو مدار اضافی است: یک پری آمپ داخلی و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال (A/D). پری آمپ اتصال میکروفون به میکسر یا پری آمپ میکروفون خارجی را غیرضروری می سازد. مبدل A/D خروجی میکروفون را از آنالوگ (ولتاژ) به دیجیتال (داده) تبدیل می کند، تا بتواند به طور مستقیم وارد رایانه شود و توسط نرم افزار ضبط خوانده شود. این میکروفون ضبط دیجیتال پرتابل را بسیار آسان می کند. تنها کافی است میکروفون را به رایانه متصل کنید، نرم افزار DAW را اجرا نمایید و کلید ضبط را بزنید!

میکروفن بی سیم

طی سالهای اخیر، روند رشد ارتباطات بدون سیم با ظهور تلفن های سلولی جهش بزرگی نمود. این درحالیست که در سال ۲۰۰۳ ارتباطات بی سیم یکصدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت. صد سال پیش و در تاریخ ۱۹ ژوئن 1903 نخستین پیام تلگراف بدون سیم برفراز آتلانتیک تا انگلستان توسط رئیس جمهور روزوولت مخابره شد و این نقطه آغاز ارتباطات بی سیم و تولد آن به شمار می رود، بطوریکه امروزه ارتباطات بی سیم به گونه ای در ابعاد زندگی ما نفوذ کرده است. میکروفن های بی سیم نیز از این موضوع مستثنی نیستند و هم اکنون بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از این میکروفن ها توسط سازندگان در سرتاسر دنیا تولید و عرضه می شوند.

یک سیستم میکروفن بی سیم، معمولاً متشکل از سه بخش اصلی شامل: میکروون، فرستنده و گیرنده است. اما آنچه که قابلیت حذف سیم را نسبت به سیستم های میکروفن معمولی به این تجهیزات می بخشد، قطعاً اجزاء فرستنده و گیرنده آن می باشند. بخش فرستنده این تجهیزات معمولاً در قالب یک مجموعه و به همراه بخش میکروفن و فاقد سیم، ادغام و عرضه می شوند.

نمودار فرکانس میکروفن

نمودار فرکانس میکروفون اطلاعات زیادی در مورد کاربرد مناسب یک میکروفون به شما می دهد. به طور نظری، نمودار فرکانس با آزمایش میکروفون در یک اتاق بدون پژواک (anechoic chamber) در کارخانه انجام می شود. اتاق بدون پژواک، اتاقی است که به طور ویژه برای آزمایش های صوتی ساخته می شود. هدف طراحی این اتاق، ایجاد اتمسفری کنترل شده است که در آن بتوان همه میکروفون ها را به طور یکسان آزمایش کرد، در نتیجه اتاق به طور کامل مرده است و هیچ بازتاب صوتی در آن وجود ندارد. معمولا یک بلندگو در مقابل میکروفون در حال آزمایش قرار می گیرد و نویز صورتی پخش می شود (نویز صورتی شامل تمامی فرکانس های با انرژی برابر و در همه اکتاوها است). میکروفون به دستگاه آنالیز طیف متصل می شود که خروجی را اندازه گیری و نمودار فرکانس را ایجاد می کند. نمودار معمولا در بازه 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز است، که دامنه شنیداری انسان است.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران