به نقل از آکاایران: آمپلی فایر یا تقویت کننده های الکترونیکی در موسیقی برای تقویت صدای سازهای پیکاپ داری مانند گیتار الکتریک، گیتار باس،ویولون و ... استفاده می شود. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد آمپلی فایر مطالعه کنید.

آمپلی فایر

آکاایران: آمپلی فایرها برای زیاد کردن حجم صدا و قدرت بخشیدن به آن بدون از دست دادن کیفیت صدا استفاده می شوند. مهمترین نکته در خرید آمپلی فایر: کم بودن مقدار Distortion یا همان Noise یا خش خش اضافی در موسیقی.

امپلی فایرها در به طور عمده دارای دو مدار الکتریکی به نام دریافت سیگنال صدا (Pre Amp) و تقویت کنندهٔ صدا (Power Amp) هستند. از مهمترین قطعاتی که در کیفیت صدای یک امپ بسیار مهم است وجود یک لامپ خلا می باشد. در گذشته در تمامی آمپلی فایرها از لامپ خلا استفاده می شد اما با گذشت زمان و روی کار آمدن ترانزیستورها، جایگزین مناسبی برای لامپ های خلأ به میدان آمد که از لحاظ هزینه بسیار کمتر از لامپ های خلأ بود. برخلاف تصور, آمپلی فایر ترانزیستوری به مراتب بهتر و راحت تر از یک امپ لامپی قابلیت درایو اسپیکرهای متنوع را دارد. آمپلی فایر لامپی در این مورد با مشکلاتی روبرو هست . برای گرفتن صدای در خور از یک آمپلی فایر لامپی خوب باید اسپیکر مناسب آن تهیه شود.

اشتن قابلیت Bridging در تغییر و کاربری آمپ به روش های مختلف تاثیر گذار و موثر است. اگر از ضبط کارخانه ای اتومبیل می خواهید استفاده کنید آمپ شما باید دارای ورودی Speaker Level باشد که امواج را مستقیما از خروجی باند بگیرد. *اگر سیستمی می خواهید که در آن از چند آمپ استفاده می شود داشتن خروجی Preamp output مناسب است. بعضی آمپ ها دارای Remote Bass Control هستند که به کم و زیاد کردن مقدار صدای بوم بوم ساب ووفر از داخل ماشین کمک می کند. همانطور که وعده داده بودیم امروز در مورد High Pass filter/Low Pass filter/Crossover صحبت خواهیم کرد.

اینکه در بعضی آمپ ها و اکثر آنها وجود دارند به این صورت کار می کنند که مثلا صدای بم را می کنند و فقط صدار زیر را عبور می دهند یا بالعکس. آمپ هایی که این قابلیت را دارند به این صورت استفاده می شوند که مثلا باندهای جلو، که باید صداهای ریز را پخش کنند و فرکانس های پایین آنها را خراب می کنند، تنها صدای ریز دریافت می کنند و باندهای عقب و ساب ووفر نیز تنها صدای بم را دریافت می کنند و صدای ریز که توسط آنها پخش نمی شود را اصلا دریافت نمی کنند. Crossover نیز همین کار را در سیستم هایی که دارایComponent هستند انجام می دهد که صدا را بسته به نیاز تقسیم بندی می نماید. دیگر قابلیت که در آمپ ها یافت می شود Bass Boost است که اگر ساب ووفر داشته یا نداشته باشید، آمپ می تواند مقدار Bass شما را در حد مطلوبی افزایش دهد که تا گاهی اوقات تا 18dB نیز می رسد.

آخرین نکته ای که باید به آن اشاره شود تنظیم گین (Gain) آمپلی فایر است. گین در واقع تنظیم ولوم صدا بر روی آمپلی فایر نیست بلکه مقدار ولتاژ ورودی آمپلی فایر است که این ولتاژ  باید با ولتاژ خروجی هدیونیت هماهنگ باشد تا بتوان صدای واضح و تمیزی را دریافت نمود. تنظیم گین مراحل و محاسبات خاص خودش را دارد که باید توسط افراد متخصص و مجرب انجام شود.

اگر گین آمپلی فایر بالاتر از حد استاندارد باشد باعث می شود به بلندگوها و یا ساب ووفر آسیب جدی وارد کند به همین دلیل این قسمت را به افراد خبره واگذارکنید تا باعث خسارت مالی برایتان نشود.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران