به نقل از آکاایران: اگر خیال خرید پیانو دارید، باید بدانید که در این مورد دو انتخاب اصلی پیش روی شماست: پیانوی آکوستیک یا پیانوی دیجیتال. هرچند فعلا هیچ پیانوی دیجیتالی نمی تواند صدای پیانوی آکوستیک را بصورت کامل تقلید کند ولی مدلهای اخیر پیانوهای دیجیتال که براساس نمونه برداری از صدای واقعی بهترین پیانوهای دنیا طراحی و ساخته شده اند قادرند صدایی بسیار نزدیک به یک پیانوی واقعی تولید کنند که برای تمرین دانشجویان و حتی اجراهای معمولی بسیار مناسب هستند. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد پیانوهای دیجیتال مطالعه کنید.

پیانو دیجیتال

آکاایران: قبل از صرف پول برای  خرید یک پیانو جدید می بایست نیازهای خود را مشخص کنید.  اولین گام در انتخاب یک پیانو بررسی مکان استقرار پیانو در منزل شماست. پیانو ظرافت، پیچیدگی و زیبایی  خاصی را به خانه شما خواهد آورد ، بنابراین شما می بایست پیانویی متناسب با دکوراسیون خانه خود انتخاب نمائید. معمولا بهترین راه این است که از فروشنده بخواهید به بازدید از محل شما بیاید و یا شما بطور کامل در خصوص میزان فضا و وضعیت دکوراسیون خود توضیحات کاملی ارائه دهید.بهتر است فروشنده ای را انتخاب کنید که بتواند طیف وسیعی از انتخاب پیانو های جدید و با قیمت های مختلف ارائه دهد. 

یفیت صدا و تون آن به همراه کیفیت کلید های پیانو فاکتورهایی هستند که یک نوازنده پیانو حرفه ای هنگام خرید ساز به آنها توجه می کند. این دو عامل مهمترین تاثیر را در انتخاب آنها دارد زیرا حرفه ای ها می خواهند نوازندگی راحت و صدایی زیبا را تجربه کنند. تشخیص این دو مورد نیاز به تجربه کافی دارد و معمولاً برای افراد عادی کمی مشکل است. 
در  پیانوهای آکوستیک کیفیت صدای ساز به مرور و با نواختن آن بهتر می شود. زیرا عملکرد اکشن ساز و مواد به کار رفته در آن به تدریج و با مرور زمان بهتر شده و یا به اصطلاح ساز رگلاژ می شود. همچنین کوک بودن پیانو در کیفیت صدای آن بسیار موثر است. در پیانوهای دیجیتال به دلیل استفاده از سیستم الکترونیکی به جای مکانیکی کیفیت و کوک ساز ثابت است و هیچ تغییری نمی کند ولی از نظر زیبایی و زنده بودن صدا همچنان پیانوهای آکوستیک برتری چشمگیری بر این سازها دارند. در  پیانوهای آکوستیک کیفیت صدای گرند پیانوها نسبت به پیانوهای دیواری بالاتر است. در مورد پیانوهای دیجیتال هر چه مدل ساز بالاتر باشد سیستم پخش صدا بهتر بوده و در نتیجه صدایی بهتر و نزدیک تر به پیانوهای آکوستیک را تجربه می کنید. به عنوان مثال کمپانی یاماها در یکی از مدل های خود به نام CLP-380 توانسته با کمک سمپل هایی از بهترین گرند پیانوهای دنیا و با کمک سیستم پخش قوی خود، صدایی بسیار نزدیک به پیانوهای گرند واقعی ایجاد کند. در این مدل از ۴ جفت اسپیکر برای دادن پرسپکتیو به صدای ساز استفاده شده است. همچنین این پیانو از سیستمی برای شبیه سازی رزونانس صدا بهره می گیرد که تفاوت صدای این ساز با سازهای آکوستیک را به حداقل رسانده است.

 پیانوی واقعی سه نوع پدال دارد. مهمترین آنها پدال سمت راستی است که به پدال «خفه کننده|Damper» معروف است. تقریبا کی بورد یا پیانوی دیجیتالی نمی توان پیدا کرد که نتوان به آن پدال وصل کرد ولی فقط برخی از مدلها قادر به تشخیص «نیم پدال» هستند. بنابراین در صورت امکان مدلی را انتخاب کنید که اولا قادر به قبول هر سه نوع پدال باشد، ثانیا بتواند نیم پدال (یا درجات بیشتر) از فشار پدال را تشخیص دهد، ثالثا پدالها یا روی ساز نصب باشند و یا به همراه آن ارائه شده باشند. اگر لازم است پدال را بصورت جداگانه خریداری کنید، حتما به کیفیت مدلی که میخرید دقت کنید و دقیقا مارکی را بخرید که توسط سازنده پیشنهاد شده است. فریب تبلیغات فروشنده یا قیمت ارزان دستگاه را نخورید.

پیانو یا هر وسیله دیگری، شما به اندازه بهائی که پرداخت میکنید دریافت می کنید!  اگر هدف شما این است که موسیقی را در تمام طول عمر وارد زندگی و منزل خود کنید و یا جهت آموزش طولانی مدت کودکان خود استفاده نمایئد، شما می بایست به طور جدی به یک سرمایه گذاری مناسب در آینده خود فکر کنید.  آنچه بیشتر مردم نمی دانند این است که کودکان در واقع نیاز به یک پیانو با کلید هایی بسیار حساس دارند تا با انگشتان کوچک خود آن را بنوازند، اگر مکانیزم صفحه کلید پیانو به درستی تنظیم نشده باشد، کودکان برای ارتباط با پیانو با مشکل مواجه خواهند شد. شما می توانید شروع به تست و نواختن با انواع پیانو ها کنید به صدای کلید ها به دقت گوش کنید. سعی کنید پیانویی را انتخاب کنید که توانستید بیشتر از همه با آن ارتباط برقرار کنید.

در خصوص خرید پیانو دست دوم ، اغلب مشکلاتی که به نظر نمی رسد بزرگ باشد ،  مشکلات عمده ای هستند.  کلیدی که نمی زند معمولا یک مشکل بزرگ نیست  اغلب قسمت های شکسته شده  و بر آمده با یک  تعمیر ساده برطرف می شود.  معمولا برای پیانو های قدیمی تر با قطعات پلاستیکی این مشکلات بیشتر خواهد بود.

مسلماً ظاهر و زیبایی ساز نیز به همراه موارد بالا می تواند در انتخاب ساز مهم باشد. کمپانی های تولید کننده پیانو توجه ویژه ای به این بخش دارند و برای رقابت و جلب نظر مشتریان خود پیانوها را در طرح ها و رنگ های متفاوتی تولید می کنند. در پیانوهای آکوستیک بدنه اصلی ساز که به آن کابینت می گویند از چوبهای مرغوب ساخته می شود. همچنین ساندبورد، کلیدهای پیانو و بیشتر قطعات اکشن ساز از چوب ساخته می شوند. در مورد رنگ ساز معمولا پیانو هایی که طرح چوب و پولیش شده هستند قیمت بیشتری نسبت به پیانوهای رنگ شده (معمولا مشکی) دارند. با این حال این رنگ ساز نمی تواند ملاکی برای تعیین مرغوبیت چوب ساز باشد. بیشتر کمپانی های مطرح تولید کننده پیانو مانند STEINWAY و YAMAHA در تولید پیانوهای گرند خود از رنگ های مشکی با پولیش های عالی استفاده می کنند. 
در مورد  پیانوهای دیجیتال معمولاً کابینت و کلیدهای ساز از مواد مشابه چوب ولی مرغوب و با استحکام ساخته می شوند. 
نکته ای که در هنگام انتخاب پیانو باید دقت داشت این است که ظاهر پیانو نباید فاکتور اصلی شما در انتخاب ساز باشد. شخصاً به ندرت پیانویی دیده ام که زیبا نباشد و یا روی طرح و رنگ آن کار نشده باشد! در واقع ساختن کابینت پیانو شاید آسان ترین و کم هزینه ترین بخش از پروسه تولید این ساز باشد. بنابراین در انتخاب ساز باید همیشه کیفیت و صدای ساز را در اولویت قرار داد.

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران