فرمانروایی شلبی کبری از سال ۲۰۱۱ آغاز می شود


به ۴۷ سال پیش بازمی گردیم، زمانی که فورد با رونمایی از خودرویی که همواره در تاریخ از آن به عنوان یک افسانه یاد می شود یعنی ماستنگ در عرض چند ساعت در سراسر دنیا خبرساز شد.

به ۴۷ سال پیش بازمی گردیم، زمانی که فورد با رونمایی از خودرویی که همواره در تاریخ از آن به عنوان یک افسانه یاد می شود یعنی ماستنگ در عرض چند ساعت در سراسر دنیا خبرساز شد.  

به ۴۷ سال پیش بازمی گردیم، زمانی که فورد با رونمایی از خودرویی که همواره در تاریخ از آن به عنوان یک افسانه یاد می شود یعنی ماستنگ در عرض چند ساعت در سراسر دنیا خبرساز شد. در حقیقت ارزش و اعتبار این خودرو موجب شد تا حتی با گذشت چند دهه، تمام شرکت های خودروساز که محصولاتی در این کلاس طراحی و روانه بازار می کنند همواره نیم نگاهی به تازه ترین تحولات و به روزرسانی ها در این خودروی سرعتی داشته باشند.

فورد برای این که گوی سبقت را در این رقابت داغ از دست نداده باشد اکنون از نسخه جدید و نسبتا متفاوتی از ماستنگ رونمایی می کند، جایی که دیگر از آن اسب وحشی در حال گریز خبری نیست و به جای آن از یک مار کبری چمبره زده به عنوان نماد خودرو استفاده شده است. بله اینجا صحبت از فورد شلبی جی تی ۵۰۰ کبری است.

در ساختار کلی، ماستنگ های قبلی و حتی آنچه که در سال ۲۰۰۵ معرفی شد با شلبی ۵۰۰ کبری تفاوت های زیادی دیده نمی شود، اما زمانی که با وسواس بیشتری به این خودروی جدید نگاه می کنیم کلکسیونی از نوآوری ها را از بدنه گرفته تا جزیی ترین بخش های داخلی و موتورها شاهد هستیم.

قسمت پشتی در شلبی کبری در مقایسه با ماستنگ کمی بالاتر است تا حس سرعت گیری و شتاب افزایشی در آنهایی که در گوشه ای از پیست سرعت، چشم به شاهکار جدید فورد دوخته اند بیشتر شود. قرمز به عنوان رنگ اصلی این خودرو در نظر گرفته شده است. این رنگ در تلفیق با دو نوار سفید رنگی که البته در ماستنگ نیز وجود داشته است، حسی هیجان آمیخته با نوعی وحشت به مخاطب دست می دهد. چراغ های جلویی در شلبی ۵۰۰ کبری کشیده و باریک هستند و دیگر خبری از چراغ های گرد و واحد ماستنگ نیست. همین نوآوری در کنار استفاده از نماد مار کبری در گوشه ای از جلو پنجره خودرو موجب می شود در نگاه نخست به رخ جلویی خودرو، تصویری از سر یک مار کبری داشته باشیم!

● امپراطوری سیستم های امنیتی

هر یک از فورد های شلبی ۵۰۰ کبری در هر نقطه ای که از جهان باشند صاحبان خود را می شناسند. این شناسایی صرفا با استفاده از فناوری خاصی صورت می گیرد که مبنای آن تشخیص مالک بر مبنای تشخیص دقیق صدای اوست. این قابلیت موجب می شود تا راننده حتی در سرعت های بالا که نیاز است تمامی حواس خود را معطوف جاده کند از سیستم موقعیت یاب خودرو استفاده کند. گذشته از آن راننده می تواند تنها با یک فرمان صوتی شلبی ۵۰۰ کبری خود را خاموش یا روشن کند، اما این تازه آغاز یک ماجرای خواندنی است.

فورد برای این که تفاوت این محصول جدید با تمامی خودروهای فوق مدرن موجود در بازار را بیشتر به رخ بکشاند دست به ابتکار عمل جالب توجهی زده و نام و امضای خریدار را روی قسمتی از موتور خودرو حک می کند. به این ترتیب نگاه امنیتی به شلبی ۵۰۰ کبری به اوج خود رسیده و از طرف دیگر قبول می کنیم که با محصولی کاملا متفاوت روبه رو هستیم!

● آمار و ارقام هیجان آور

فورد این خودرو را برای ارائه در سال ۲۰۱۱ آماده می کند. استفاده از تاریخی که هنوز فرانرسیده است سرآغاز هیجان انگیزی برای معرفی یک خودروی فوق مدرن خواهد بود. این خودرو دارای شتاب اولیه قابل توجهی است. البته پیش از آن بهتر است نگاهی به وزن آن داشته باشیم تا با توجه به آن، شتاب اولیه را مورد بررسی قرار دهیم. وزن خودرو حدود ۱۷۰۰ کیلوگرم است.

مقایسه ای گذرا با فورد ماستنگ گویای نوآوری های زیادی در بدنه و قسمت های مختلف این خودرو و در نتیجه کاهش قابل توجه وزن آن است به طوری که فقط در قسمت موتور و با به کارگیری آلیاژ بخصوصی از آلومینیوم به جای ساختار آهنی، وزن موتور بیش از ۴۰ کیلوگرم کمتر شده است. از این رو باید گفت ۱۷۰۰ کیلوگرم وزن مناسب و قابل قبول و حتی به عقیده برخی کارشناسان، یک رکورد رویایی برای فورد است.

خودرویی با این وزن صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را تنها در ۴ ثانیه طی می کند و این یعنی یک موفقیت بزرگ. حتی برخی معتقدند همین رکورد جالب توجه موجب خواهد شد تا شلبی ۵۰۰ کبری تا سالیان طولانی جایی برای خودنمایی سایر رقبا بر جای نگذارد. البته این عقیده از سوی بسیاری از کارشناسان امور خودرو رد می شود. استدلال آنها بر این است که همزمان با پیشرفت ساعت به ساعت فناوری ها بخصوص در عرصه خودرو، عصر حکمرانی هر محصول فوق مدرن تازه وارد به چند هفته یا ماه به درازا نمی کشد و همواره باید منتظر ورود رقیبی تازه بود.

شلبی ۵۰۰ کبری از توان مناسب ۵۵۰ اسب بخار برخوردار است و با موتور ۸ سیلندری خود می تواند حداکثر سرعت ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت را روی صفحه نمایشگر دیجیتالی پشت فرمان برای راننده به نمایش بگذارد!

● باله کوچک اما تاثیرگذار

نگاهی به قسمت پشتی شلبی ۵۰۰ کبری می اندازیم. در این قسمت باله کوچکی تعبیه شده است که شاید ظاهرا فقط برای آرایش خودرو به کار گرفته شده باشد، اما واقعیت چیز دیگری است. همین باله کوچک نقش بسزایی در حفظ تعادل و پایداری خودرو در سرعت های بالا دارد. این دستاوردی است که در آزمایش های مختلف فورد در تونل های مخصوص سنجش پایداری و تعادل خودرو در سرعت های بالا کسب شده است.

● بهره گیری از فناوری های هوشمند

یکی از برگ های برنده شلبی ۵۰۰ کبری که آن را در مقایسه با سایر محصولات هم کلاس خود متمایز می کند استفاده از آینه های هوشمندی است که تقریبا راننده برای تنظیم آنها نیازی به استفاده از دست ندارد. کارایی هوشمند بودن این آینه ها بخصوص در حین رانندگی در شب هنگام بیشتر به چشم می آید و این زمانی است که با تابش نوربالا از سوی خودروهای مجاور، بلافاصله تغییر زاویه داده و در وضعیتی قرار می گیرند که هیچ خللی در تمرکز راننده بر جاده و خودروهای مجاور ایجاد نشود.

این تغییر زاویه با بهره گیری از موتورهای کوچک و پیشرفته ای صورت می گیرد که در پشت آینه های کناری و داخلی خودرو تعبیه شده اند. در صندلی ها هم از نوآوری های چشمگیری بهره گرفته شده است. چرم صندلی ها سفارشی بوده و در آنها اثرات جالبی از نقش و نگار دیده می شود. این صندلی ها ماساژور مخصوصی دارند که در مسافت های طولانی آثار خستگی را از راننده و سرنشینان دور می کنند. مهندسان فورد برای سرگرمی راننده و سرنشینان نقشه های زیادی داشته اند به طوری که با استفاده از فناوری های نوین نه تنها امکان بهره گیری از اینترنت در خودرو فراهم شده بلکه سرنشینان عقب به همراه راننده و سرنشین مجاور می توانند با استفاده از سیستم پخش صوتی و ویدئویی که به صفحه نمایشگرهای پیشرفته ای نیز مجهز هستند خود را سرگرم کنند.