آکاایران: زاکیه زاکیه اسم دخترانه است، معنی زاکیه: (عربی، زاکیَة)، 1- (در قدیم) نیکو، پاکیزه.

آکاایران: اسم دختر با ز

زاهده زاهده اسم دخترانه است، معنی زاهده: (عربی) 1- زن زاهد. +   زاهد1- ، 2- ؛ 2- (اعلام) زاهده خاتون بانویی عارف، که در زمان خود به عقل و تدبیر و سیاست پردازی آوازه داشت. او در جوانی به عقد اتابک بزایه، حاکم فارس در آمد او نه تنها در اداره  ی امور آن خطه دخالت مستقیم داشت بلکه به سبب عشق به دانش به ساختن مدرسه نیز توجه زیادی نشان می  داد. به فرمان او مدرسه  ای به نام زاهده در شیراز ساخته شد که تولیت آن را به علمای حنفی مذهبی سپرده بود، ولی پس از چندی تغییر جهت داد و امام ناصرالدین سیرانی شافعی را به اداره  ی آن گماشت. زاهده خاتون پس از کشته شدن شوهرش به دست سلطان مسعود سلجوقی که در میان راه همدان و اصفهان اتفاق افتاد، چون شنید که شوهرش را در اصفهان به خاک سپرده  اند، استخوان  های او را به شیراز آورد و بر آرامگاه او قبه و بارگاهی ساخت که خود نیز پس از مرگ در همان جا به خاک سپرده شد. می  گویند به سبب نیکوکاری  های فراوان زاهده خاتون آرامگاه او عزت و احترام بسیاری میان مردمان به دست آورد و در شمار قبور متبرکه درآمد.
زاهره زاهره اسم دخترانه است، معنی زاهره: (عربی) (مؤنث زاهر)،   زاهر.
زبیده زبیده اسم دخترانه است، معنی زبیده: (عربی) (= زبیدة) نام گیاهی (همیشه بهار)؛ 2- (اَعلام) دختر جعفرابن منصور زن هارون الرشید و مادر خلیفه امین.
زحل زحل اسم دخترانه است، معنی زحل:   (اَعلام) [=کیوان] دومین سیارهی بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره از لحاظ دوری از خورشید، که یک رشته حلقهی نورانی گرداگرد آن را فراگرفته است.
زرافشان زرافشان اسم دخترانه است، معنی زرافشان: 1- ذرات زر پاشیده شده، با ذرات طلا اندود شده؛ 2- (در قدیم) زربافت؛ 3- نثار کننده زر و سکهی طلا.
زری زری اسم دخترانه است، معنی زری: 1- پارچه یا لباسی که در آن نخ های طلایی به کار رفته است؛ 2- نخ طلا یا نقره یا گلابتون؛ 3- طلایی؛ 4- منسوب به زر.
زریان زریان اسم دخترانه است، معنی زریان: (کردی) باد جنوب، باد دبور، باد سرد.
زرین زرین اسم دخترانه است، معنی زرین: 1- از جنس زر، به رنگ زر، طلایی؛ 2- زیبا و آراسته.
زرین دخت زرین دخت اسم دخترانه است، معنی زرین دخت: (= زری دخت)،   زری دخت.
زرینه زرینه اسم دخترانه است، معنی زرینه: (= زرین)،   زرین.
زکیه زکیه اسم دخترانه است، معنی زکیه: 1- پاک، پاکیزه، زَکی؛ 2- (اَعلام) نام دیگر حضرت فاطمه(س).
زلال زلال اسم دخترانه است، معنی زلال: (عربی) 1- صاف و شفاف؛ 2- (به مجاز) آب صاف و گوارا.
زلفا زلفا اسم دخترانه است، معنی زلفا: (زلف = موی بلندِ سر، گیسو + الف (پسوند نسبت)) ، 1-منسوب به زلف؛ 2- (به مجاز) زیبایی زلف معشوق؛ 3- (در عربی، زلفی) نزدیکی و منزلت و قربَت.
زلیخا زلیخا اسم دخترانه است، معنی زلیخا: (عربی) (مؤنث ازلخ)، 1- جای لغزیدن پا (به لحاظ داشتن زیبایی زیاد)؛ 2- (اَعلام) در روایت های اسلامی و یهودی، همسرعزیز مصر(وزیر یا پیشکار فرعون مصر) که عاشق یوسف(ع)شد و چون یوسف(ع) به عشق او سر فرود نیاورد، به او تهمت زد و موجب شد تا زندانی شود.
زمانه
زمانه
زمرد زمرد اسم دخترانه است، معنی زمرد: (معرب از یونانی) (در علوم زمین) از سنگ های قیمتی و عموماً سبز رنگ.
زمزم زمزم اسم دخترانه است، معنی زمزم: (عربی) 1- «آهسته آهسته»؛ 2- (اَعلام) 1) چاه آبی در مکه، در جنوب شرقی کعبه، که زائران آب آن را متبرک میدانند؛ 2) نام کتابی از مصنفات زرتشت؛ 3- (در ادیان) دعایی که پیروان زرتشت هنگام عبادت یا غذا خوردن آهسته زیر لب میخوانند.
زهرا زهرا اسم دخترانه است، معنی زهرا: زهرا: مؤنث «ازهر» به معنای روشن و درخشان است . همچنین زهراء مأخوذ از «زهره» به معنی سفید و نورانی است . زهرا، لقب حضرت فاطمه  سکینه ( س) است. زیرا هر وقت آن حضرت در محراب خود به نماز قامت بر می افراشت نور او فضای عرش را روشن می کرد بطوریکه اهل آسمان نور مبارک او را تماشا می کردند . و آن حضرت حالات عجیبی داشت و در عبادت آنچنان غرق حق تعالی می شد که نور سفیدی تمام وجود او را فرا می گرفت و باعث حیرت عرشیان می شد.
زهره زهره اسم دخترانه است، معنی زهره: (عربی) 1- (= ناهید= ونوس) 2- (اَعلام) 1) (در نجوم) دومین سیارهی منظومهی شمسی از لحاظ دوری از خورشید، میان عطارد و زمین، که از درخشنده ترین اجرام آسمانی است. [در نزد قدما زهره نماد نوازندگی و خنیاگری است]؛ 2) زهره نام رودی در استانهای فارس، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان به طول 490 کیلومتر، که از شمال غربی اردکان در فارس سرچشمه می گیرد و با نام شش پیر به شهرستان ممسنی وارد میشود و پس از عبور از روستاهای استان فارس و سپس مشروب کردن شهرستان گچساران و روستاهای کهگیلویه و بویر احمد با نام زهره تغییر مسیر می دهد و با نام هندیجان در استان خوزستان به خلیج فارس می ریزد.
زیبا زیبا اسم دخترانه است، معنی زیبا: 1- ویژگی آنکه دیدنش لذت بخش و چشم نواز است، جمیل؛ 2- دلنشین، مطبوع، خوشایند؛ 3- (در قدیم) زیبنده، شایسته، لایق، در خور.
زیبنده زیبنده اسم دخترانه است، معنی زیبنده: 1- در خور، سزاوار، شایسته؛ 2- آراسته، زیبا.
زیتون زیتون اسم دخترانه است، معنی زیتون: (عربی) (در گیاهی) 1- میوهی بیضی شکل سفت و گوشتی به اندازهی توت که رنگ آن در مراحل مختلف رشد از سبز تا بنفش و سیاه تغییر میکند و از آن روغن نیز میگیرند؛ 2- درخت همیشه سبز این میوه که برگ و میوهی آن مصرف دارویی دارد؛ 3- از واژه های قرآنی.
زیلان زیلان اسم دخترانه است، معنی زیلان: (= اَرجی، دِسیس) نام گیاهی است یکساله و معطر و دارای کرکهای غده دار و چسبناک از تیرهی اسفناج.
زینا زینا اسم دخترانه است، معنی زینا: (عبری) نام دختر نوح نبی (ع).
زینب زینب اسم دخترانه است، معنی زینب: زینب :در لغت به معنی زین ،آراستن وآرایش و خوبی است .   و نیز به معنی درختی خوش منظره و زیباست   زینب کبری نام دختر امیر المومنین علی (ع) و فاطمه زهرا (س)  است که از زنان فاضل و عالم و مفسر قرآن کریم و عقیله بنی هاشم به حساب می آید . فضائل و جلالت و شأن والای او فراتر از آن است که در ظرف قلم و کاغذ بگنجد و تاریخ پس از گذشت چندین قرن در تغییر شخصیت آن بانوی بزرگوار عاجز مانده است .
زینت زینت اسم دخترانه است، معنی زینت: (عربی) زیور، زیب، پیرایه، آرایش.
زیور زیور اسم دخترانه است، معنی زیور: (سغدی) آنچه با آن چیزی یا کسی را آرایش کنند، پیرایه.
.

منبع :