آکاایرانکاکتوس ها به دلیل داشتن کلروفیل  به رنگ سبز  مشاهده می شوند . گونه ای از کاکتوس جهش یافته به نام ژیمنوکالیسیوم فاقد کلروفیل (سبزینه) است. کاکتوسی که کلروفیل نداشته باشد نمی تواند به تنهایی به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه با کاکتوس دیگری که دارای کلروفیل است پیوند زده شود.دو نوع کاکتوس برای پیوند زدن انتخاب می شوند که معمولا از کاکتوس ژیمنو کالیسیوم میهانوویچی (Gymnocalycium mihanovichii) برای قسمت بالایی و از کاتوس هیلوسرئوس (Hylocereus) برای قسمت پایه استفاده می شود. اگر می خواهید یک کاکتوس رنگی زیبا پرورش دهید در ادامه این مقاله از آکاایران با ما همراه باشید تا پیوند زدن گیاه اصولیکاکتوس را به شما آموزش دهیم.

 

کاکتوس پیوندی رنگی :

برای داشتن کاکتوس رنگی دو نوع کاکتوس برای پیوند زدن انتخاب می شوند که معمولا از کاکتوس ژیمنو کالیسیم میهانوویچی (Gymnocalycium mihanovichii) برای قسمت بالایی و از کاتوس هیلوسرئوس (Hylocereus) برای قسمت پایه استفاده می شود.

کاکتوس ماه که با نام کاکتوس ژیمنو نیز شناخته می شود، یک کاکتوس پیوندی کوچک است که قسمت بالایی آن رنگ قرمز، نارنجی یا زرد دارد و قسمت پایینی آن سبز رنگ است.این ژیمینوها تغییر رنگ یافته به این علت که کلروفیل ندارند توانایی ریشه سازی و زندگی بر روی خاک را نیز ندارند و بر روی سایر کاکتوس ها به صورت انگلی و به صورت پیوندی می توانند زندگی کنند.

تکثیر ژمینو رنگی پیوندی:

کاکتوس ماه، گونه ای جهش یافته است که کلروفیل (سبزینه) ندارد. کاکتوسی که کلروفیل نداشته باشد به تنهایی نمی تواند به زندگی خود ادامه دهد، مگر اینکه با کاکتوس دیگری که دارای کلروفیل است پیوند زده شود.

تنها راه تکثیر این کاکتوس از طریق پاجوش می باشد که بر روی پایه جدید پیوند زده می شود. از کاکتوس هیلوسرئوس که به صورت سه پر دیده می شوند و از طریق بذر و قلمه به راحتی تکثیر می شود ابتدا قلمه می گیرند و ژیمینو رنگی را روی آن پیوند می زنند و سپس پایه را می کارند تا ریشه دار شود .

کاکتوس رنگی مخملی

 

قبل از هر چیز با اصطلاحات پیوند کاکتوس آشنا شوید :

پایه پیوند: کاکتوسی که به عنوان قسمت پایینی و عضو ریشه دار استفاده می شود و وظیفه ی تغذیه بخش بالایی را به عهده دارد. معمولا از کاکتوسهای استوانه ای یا مخروطی برای پایه استفاده می شود.

پیوندک: به کاکتوسی که برروی پایه قرار گرفته و در واقع قسمت رشد کننده گیاه می باشد گفته می شود.

حلقه ی آوندی: اگر کاکتوسی را برش دهید در وسط برش قسمتی دایره مانند را مشاهده می کنید به نام حلقه ی آوندی که شاهرگ حیاتی گیاه است. در هنگام پیوند زدن تا حد ممکن باید این حلقه هم در پایه و هم در قلمه در تماس با هم قرار گیرد.

چند نکته مهم که قبل از پیوند زدن باید به آن ها توجه کنیم :

1- مناسبترین زمان پیوند اواخر بهار تا پایان تابستان است.(البته بستگی به نوع کاکتوس نیز دارد)

2- اندازه پایه و پیوندک را متناسب با هم انتخاب کنید.

3- زمان رشد پایه و پیوندک متناسب با هم باشد (برخی کاکتوس ها دو بار در سال رشد می کنند)

4- کاکتوس پایه سالم بوده و تحمل نگه داشتن پیوندک را در آینده داشته باشد.

برای پیوند  زدن مراحل زیر را باید انجام داد:

وسایل مورد نیاز به شرح تصویر:

1-یک کاکتوس ژیمنو کالیسیوم میهانوویچی قرمز، زرد یا نارنجی سالم و یک کاکتوس هیلوسرئوس سالم که بزرگی آن به حدی باشد که بتوان آن را پیوند زد، تهیه کنید. 

2-وسایل مورد نیاز به شرح زیر میباشد.

3. -یک چاقوی تیز را ضد عفونی کنید.با استفاده از چاقو، قسمت بالایی کاکتوس هیلوسرئوس را ببرید به گونه ای که اندازه قسمت برش داده شده با اندازه کاکتوس ژیمنو کالیسیم میهانوویچی که قرار است با آن پیوند داده شود، یکی باشد. 

4.گوشه های کاکتوس هیلوسرئوس را بچینید به گونه ای که گوشه های آن به سمت پایین شیب دار شوند.

 

 

5. یک لایه نازک دیگری را از بالای هیلوسرئوس برش بزنید و یک لایه نازک از پایین ژیمنو کالیسیم میهانوویچی نیز برش بزنید. دو کاکتوس را روی یکدیگر قرار دهید تا آوند های آن ها در تماس با یکدیگر قرار بگیرند. آوند، لوله های دایره ای است که در مرکز کاکتوس قرار دارد و با برش کاکتوس قابل مشاهده است. 

6. با استفاده از یک نوار لاستیکی دو کاکتوس را به یکدیگر بچسبانید ( نباید نوار لاستیکی را خیلی محکم یا خیلی شل ببندید). 

 

7.  اجازه دهید این دو کاکتوس به مدت دو تا سه هفته در تماس با یکدیگر رشد کنند و سپس نوار لاستیکی را باز کنید.  

 

 

دقت کنید که کاکتوس را باید در دمای بالای 60 درجه نگداری کنید و در فصول رشد آن (بهار و تابستان) هر ماه کود دهید. جالب است بدانید که    طول عمر   کاکتوس ژیمنو، فقط چند سال است.

آموزش پيوند زدن كاكتوس

 

نحوه پرورش کاکتوس رنگی

نور مورد نیاز: نور مستقیم خورشید به این گیاه صدمه می زند و کاکتوس ماه به نور غیر مستقیم نیاز دارد پس این گیاه را طولانی در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

آبیاری: کاکتوس ماه را کامل آبیاری کنید . بین دو آبیاری کاکتوس ماه باید فاصله باشد طوری که خاک آن کاملا خشک شود .

کود دهی: در فصل رشد این گیاه (بهار و تابستان) هر ماه به آن کود مخصوص دهید.

دما: در دمای پایین کاکتوس ماه را نگه داری نکنید و در فصول سرد آن را در فضای باز نگهداری نکنید.

بیماری های ژیمینو رنگی:

از هر دو گیاه پایه و پیوندک مراقبت کنید و اگر تغییر رنگ درگیاه مشاهده نمودید و یا پایه گیاه نرم شد ، آن را از خاک در بیاورید و پس از بررسی ریشه را با قارچ کش هایی مانند کاربندازیم یا مانکوزب قارچ کشی کنید و بعد از چند روز در گلدان با خاک جدید بکارید.

بیماریهای قارچی شایع در ژمینو رنگی باعث سیاه شدن کاکتوس یا نرم شدن آن می شود و خیلی زود گیاه را از بین می برد. ممکن است کرم های ریز عنکبوتی به کاکتوس شما حمله کنند. دادن آب زیاد نیز باعث می شود تا ریشه ی گیاه فاسد شود.

آموزش پیوند زدن کاکتوس

 

دلیل مرگ سریع کاکتوس رنگی چیست؟

تغییرات آب و هوایی

یکی از عوامل خراب شدن این کاکتوس ها تغییرات آب و هوایی است زیرا این کاکتوس ها در کشورهایی مانند هلند و ترکیه در شرایط گلخانه خاص پرورش داده می شوند .

خاک گلدان

از خاک کوکوپیت به دلیل سبک بودن، عدم ریختن خاک در اثر جابه جایی، ارزان بودن و ممنوع بودن صادرات با خاک برای صادرات انواع گیاهان استفاده می کنند . کوکوپیت رطوبت بالایی در خود نگه می داردبنابراین همانطور که پیش از این هم در نمناک گفتیم کاکتوس ها که به رطوبت زیاد حساسند دچار پوسیدگی ریشه می شوند و ریشه آنها از بین می رود .

بنابراین خاک گلدان مهم ترین علت مرگ کاکتوس های وارداتی رنگی است. پس بعد از خرید خاک گیاه را با خاک مخصوص کاکتوس عوض کنید . خاک مناسب برای کاکتوس ترکیب 60 درصد ماسه 30 درصد پیت ماس و بقیه ورمی یا کوکوپیت ترکیبی است. چند روز گیاه را پس از تعویض خاک آبیاری نکنید تا ریشه بزند.