آکاایران: این روزها دیگر آوردن فضای سبز به داخل خانه کاری مهم است و در بسیاری از خانه باغچه کوچکی انباشته از گلدان های بزرگ و کوچک به چشم می خورد. برخی افراد از نگهداری گیاهان ترس دارند و یا فکر می کنند زنده نگه داشتن و رسیدگی به این موجودات کار دشواری است که آنها از پسش بر نمی آیند. در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران، گیاهان آپارتمانی ای را معرفی میکنیم که در صورت نادیده گرفته شدن و رسیدگی کم مقاومت نشان داده و همچنان سبز بودن خود را حفظ می کنند. برای مطالعه و شناخت این نوع گیاهان در ادامه مطلب با آکاایران همراه باشید.

.

نگهداری گل و گیاه در منزل و آپارتمان، درظاهر کار سختی به‌نظر می‌رسد و تنوع گیاهانی که متناسب با شرایط آپارتمان‌ها باشند هم بسیار زیاد است. گیاهان آپارتمانی به فضای منزل‌تان سبزی و تازگی می‌بخشند و برای تصفیه هوا هم بسیار مفید هستند. پس اگر شما هم نگران رسیدگی به گیاهان آپارتمانی، نور کم یا کمبود جا هستید، اصلا نگران نباشید؛ درادامه تعدادی از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم را معرفی خواهیم کرد که با سبزی‌شان حسی مثبت را به شما القا می‌کنند.

بهترین گیاهان خانگی برای آپارتمان ها چیست؟

 • گیاهان آپارتمانی نسبتاً به مراقبت کمی نیاز دارند، به این معنی که آن ها به مراقبت زیادی از آبیاری و کود نیاز ندارند.
 • گیاهان داخل خانه برای آپارتمان های کوچک، برگ ها و یا شکوفه هلیشان را در همه جا رها نمی کنند و آشفتگی ایجاد می کنند.
 • گیاهان آپارتمانی عمر بلندی دارند.
 • گیاهان برای آپارتمان ها گل هایی با یک عطر سنگین و شدید تولید نمی کنند.
 • گیاهان خانگی برای فضاهای کوچک از نظر نیازهای شان انعطاف پذیر هستند.
 • بهترین گیاهان برای آپارتمان ها به طور معمول کوچک تر هستند، اگرچه گیاهان خانگی به اندازه گیاهان زمینی هم می تواند زیبا باشد.
 • گیاهان آپارتمانی خوب، چشمگیر و منحصر به فرد هستند.

توجه: اگر کودک یا حیوان خانگی دارید، دقت کنید که آیا گیاه قبل از خرید سمی است یا خیر.

گیاه آپارتمانی همیشه سبز

 

پتوس:

اول از همه، این گیاه که از گیاهان پیچکی هست، یکی از محبوبترین های خانگی است و رشد سریعی دارد. گیاه پوتوس در نور متوسط یا کم زندگی خوبی دارد و خاک خشک را تحمل می کند. پوتوس برگ های قلبی شکل دارد و اغلب در برخی نقاط سطح آن لکه های طلایی، کرم، نقره ای یا سفید دیده می شود که بر اساس نوع آن متفاوت هستند. به دلیل اینکه گیاهی بالارونده است، می توانید آن را در پایین داربست قرار داده و روی سطح آن را توری بکشید تا به مرور فضایی سبز و رمانتیک برایتان خلق کند. این گیاه جز گیاهان آپارتمانی مقاوم محسوب می شود.

چگونه باید از آن مراقبت کنید؟

این گیاهان خانگی داخلی می تواند ساقه هایش 2متر و نیم یا بلندتر شوند، پس وقتی خیلی بلند شدند می توانید آنها را ببرید تا گیاه شما سالم و مرتب به نظر برسد. می تواند در یک آرایه از نور رشد کند، اما نور کم می تواند باعث چند رنگی برگ هایش شود. بگذارید خاک تا حدی بین آبیاری ها خشک شود. پتوس در دماهای معمولی اتاق به راحتی رشد می کند.

آلوئه ورا:

این گیاه که از خانواده ساکولنت ها است، نیاز به نور آفتاب زیادی داشته ولی آب کمی می خواهد. از زمانی که آلوئه ورا را در مکان نورگیر خانه قرار دهید، می توانید با خیال راحت به سفر رفته یا به کارهای شخصی تان برسید.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

آلوئه ورا دمای حدود 70 درجه و مقدار زیادی نور خورشید دوست دارد. همان طور که ممکن است انتظار یک گل آبدار را داشته باشید، این گیاهان خانگی داخلی زمین خشک را ترجیح می دهند، بنابراین از آبیاری مکرر برای بهترین نتیجه خودداری کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما

 

گندمی:

گندمی یکی از گلهای آپارتمانی مقاوم است که در بسیاری از خانه ها وجود داشته و زندگی خوبی هم دارد. نقاط پر نور و روشن خانه برای این گیاه، بهترین مکان است ولی در قسمت کم نورتر هم می تواند دوام بیاورد. نور طبیعی یا مصنوعی برایش کافی است. نیاز است که در طول زمان برگ های مرده آن را قیچی کنید و برنامه آب دادن را منظم نگه دارید. ریشه های قطور گندمی آب را درون خود ذخیره می کند و به همین دلیل نیازی ندارد که فاصله آبیاری را کوتاه کنید.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

گیاه گندمی به خوبی با خاک مرطوب و یا شرایط نوری روشن یا متوسط عمل می کنند. دمای اتاق 60 تا 75 درجه باعث پیشرفت آن ها می شود.

پاپیتال:

گیاه پاپیتال به نور و آب زیادی احتیاح ندارد و برگ های آن بسیار زیبا است. ارزش این گیاه آپارتمانی مقاوم به دلیل زیبایی آن است و برای تمیز کردن هوا قدرت زیادی دارد. این گیاه ذرات سمی مانند فرمالدهید و بنزن را از هوا می گیرد. با این روند هوای خانه برای تنفس مطبوع تر می شود.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

پاپیتال از شرایط اتاق مرطوب و دمای اتاق خنک تر, از اواسط 50 تا حدود 70 درجه, لذت می برد و در این شرایط به خوبی رشد خواهد کرد.

گیاه یشم:

گیاه یشم هم به‌خاطر برگ‌های ضخیم و بیضی‌‌اش مشهور است. اگر به‌درستی از این نوع گیاه مراقبت شود، سال‌های سال سالم باقی خواهد ماند. برای اینکه برگ‌های گیاه یشم، زیبا و براق باقی بماند، هر چند وقت یک بار، برگ‌های آن را پاک کنید. این کار ضمن درخشان‌تر کردن برگ‌ها، موجب افزایش توانایی آنها برای جذب نور خورشید هم می‌شود.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

گیاهان یشم نیاز به آب زیادی ندارند, بنابراین خاک را تا حدی خشک نگه دارید. این گیاه، نور روشن و دمای اتاق معمولی را ترجیح می دهد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم و سایه دوست

 

دیفنباخیا:

برگ های این گیاه زیبا می تواند تا 30 سانت رشد کند و تن حاره ای برای دکوراسیون داخلی فراهم می کند. کل گیاه می تواند به اندازه یک نقطه کانونی رشد کند.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

در دمای اتاق سردتر از 60 درجه رشد می کند. خاک را به طور مساوی مرطوب نگه دارید و شرایط نور متوسط یا کم را برای بهترین نتیجه فراهم کنید.

Image result for ‫گل دیفنباخیا‬‎

گیاه چمچمه ای:

مطمئناً شما این کلبه چوبی را در بسیاری از خانه ها دیده اید, چون دارای شکوفه های سفید و برگ های تیره است و رشد آن آسان است.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

این گیاه خانگی, رطوبت پایین و همچنین نور کم را دوست دارد و برای اتاق ها با چند پنجره عالی است. این گیاه خاک مرطوب را در سراسر گلدان ترجیح می دهد و دمای استاندارد را تا حدود 90 درجه تحمل می کند.

Image result for ‫گل چمچمه ای‬‎

سانسیویریا تریفاسکیاتا:

این گیاه برگ های چند رنگی دارد که صاف هستند و کمی رگه های زرد یا سفیدی دارند و چنانچه پیش از این هم در نمناک گفته شد گل های کوچک و سفید دارد که به ندرت شکوفه می دهند.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

این گیاه بسته در تمام شرایط نوری خوب رشد می کند. هوا باید تا حدی خشک باشد, مانند خاک. هر دمای اتاق معمولی برای آن مناسب است.

Image result for ‫سانسیویریا تریفاسکیاتا‬‎

فیکوس:

این درخت بسته، برگ های براق برای افزودن شادی به هر فضای سرپوشیده دارد. ساقه آن می تواند به خاطر تاثیر مرتب که دوست داریم بافته شود.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

این درخت نور کامل یا حداقل فیلترشده را دوست دارد. بیشتر گونه ها (در این مورد هستند)) چند روز از خاک خشک را در بین آبیاری کامل ترجیح می دهند. دمای اتاق بین سه تا چهار درجه بهترین نتیجه را خواهد داشت.

Image result for ‫فیکوس‬‎

فیلودندرون قلب شکل:

این یک لنز داخل سالن است که دوست دارد راه خود را به سمت پایین یا قفسه کتاب ها بکشد. برگ های سبز تیره آن به شکلی قلب می آیند که ساقه ها را ملاقات می کنند.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

ممکن است یک گیاه ساده در داخل خانه باشد. در طیف وسیعی از شرایط نوری, از پایین تا آفتابی, رشد می کند و نور غیر مستقیم را ترجیح می دهد. این مرکز به خوبی به دمای اتاق استاندارد نزدیک است. سطح خاک را بین آبیاری خشک کنید.

Image result for ‫فیلودندرون‬‎

پیرومیا:

یک مجموعه کامل از فضاهای بسته کوچک با بافت دار, براق و اغلب رنگی که در این رده قرار دارند. برخی از انواع متداول, جذاب و دوست دار طبیعت شامل هندوانه, لبه قرمز و چین های کوچک هستند.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

دمای محیط بسته به دمای داخلی از حدود 1 تا 4 درجه سانتیگراد و شرایط نور کم و متوسط. سطح خاک باید بین آبیاری خشک شود.

Image result for ‫پیرومیا‬‎

 

نخل آرکا:

این گیاه زیبا خانه را بسیار الهام بخش می کند، اگر شما مناطق حاره را دوست دارید و یا فقط سعی دارید نگاهی زیبا به دکوراسیون داخلی خود بیندازید. می تواند برای یک تماس چشمگیر در یک اتاق رشد کند, اما یک گلدان کوچک تر محتوی آن خواهد بود اگر می خواهید کوچک تر بمانید.

چگونه از آن مراقبت کنیم؟

نخل آرکا در نور غیر مستقیم به خوبی عمل می کند. خاک را تا حدی خشک نگه دارید, فقط در هفته های متناوب آبیاری کنید.

Image result for ‫نخل آرکا‬‎

توصیه های مراقبت از گیاه:

 • از آبشخور به عنوان پرده های طبیعی استفاده کنید. آن ها نور را کاهش می دهند و به عنوان موانع برای پیاده روهای مجزا مفید هستند.
 • بارها در نمناک اشاره کرده ایم که یکی از علل شایع مرگ گیاه, آبیاری بیش از حد است. گیاهان شما به آب, نور و گرما نیاز دارند تا زنده بمانند. پس زمانی که به تعطیلات می روید, دوستان سبز خود را فراموش نکنید. مطمئن شوید که کس دیگری می تواند به آنها رسیدگی کند.
 • کمپوست آزاد پیت برای تمام گیاهان داخلی مناسب است.
 • گیاهان متنوع, اغلب به نور بیشتری نسبت به گیاهان سبز نیاز دارند. آن ها را به پنجره نزدیک تر نگاه دارید، تا بتوانند تمام نوری که نیاز دارند را دریافت کنند.
 • گیاهان با تغییر جهت گیری و ساختار برگ ها به آهستگی به محیط اطراف منتقل می شوند.
 • اگر می توانید, سعی کنید آن ها را به اطراف حرکت ندهید, چون ممکن است به راحتی با شما سازگار نباشند.
 • مرتباً گیاهان خود را هرس کنید تا آن ها را متوقف کنید. وقتی شاخ و برگ شاخه های پایین را از دست داده اند, گرفتن آن مشکل است.
 • قدر گیاهان خود را بدانید که آنها استرس را کاهش می دهند.