آکاایران: هیچ چیز یک اتاق را ، بیشتر از برگ های سبز و گلبرگ های رنگارنگ  یک گیاه خانگی زنده نمیکند. اما هرکسی که یکی از این گل ها را دارد ،  می داند که تماشای آنچه که می گویند ، گیاه ضعیف شده، برگهایش خشک شده، و یا با یک مرگ آهسته ی دردناک می میرد،  به اندازه کافی ناراحت کننده است .حال چه روش هایی برای احیای یک گیاه خانگی تقریبا مرده بکار ببریم و چگونه گل پژمرده را زنده کنیم ؟  قبل ازاینکه ناامید شوید ، سعی کنید از این ترفندهایی که ممکن است با پرستاری از گیاه خانگی، آن را به سلامتی بازگردانید، و باعث احیای گل خشک شده گردید آشنا شوید.

آیا من می توانم گیاه پژمرده درحال مرگ را شاداب و سرحال کنم ؟پاسخ بله است! اول و مهم تر از همه، ریشه های گیاه در حال مرگ باید زنده باشند تا شانس برگشتن به زندگی را داشته باشند. برخی از ریشه های سالم و سفید به این معنی هستند که این گیاه فرصتی برای بازگشت دارد. در این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران , نکات کلیدی برای سرحال و شاداب کردن گیاهان بیان میکنیم و در ادامه مقاله،به پرسش های احتمالی پاسخ داده ایم. امیدواریم از مطالعه این مقاله استفاده لازم را ببرید.

Image result for ‫گیاه پژمرده درحال مرگ‬‎

 

چگونه گیاه پژمرده را دوباره سرحال و شاداب کنیم؟

آب :

اگر گیاه تان مقدار زیادی آب دارد (بیشتر در زیر)، کود شیمیایی و یا غذای گیاهی را به خاک تان اضافه کنید تا زمانی که کاملا بهبود پیدا کند. ریشه ها حساس هستند و نیاز به زمان برای التیام دارند. گیاهان آسیب دیده را از آب و نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا زمانی که ریشه ها بهبود پیدا کنند. وقتی گیاهان به رنگ سبز طبیعی خود باز می گردند و خاک نه بیش از حد مرطوب است و نه خیلی سخت.

نشانه های آب دادن بیش از حد به گیاه :

راه حل :آب ندادن و نور مستقیم خورشید ، تعویض خاک گلدان

گیاه پژمرده

راه حل :به خوبی گیاه را آب دهید و در حد ممکن گیاه را در مکانی مرطوب قرار دهید و آن را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.

مواد مغذی :

گیاه ممکن است گرسنه باشد و به مواد مغذی نیاز داشته باشد . این اتفاق زمانی می افتد که کود و یا غذای گیاهی را برای تغذیه به خاک ندهید. نبود مواد غذایی می تواند توانایی کلی گیاه برای رشد را مهار کند چون چیزی برای تغذیه و حمایت از رشد ندارد. تهیه غذای گیاهی خانگی آسان است و همه مواد غذایی مورد نیاز گیاه را دارد.

کمبود مواد مغذی گیاهان :

ضعیف و خشک شدن ریشه ها ،بد شکل و بد رنگ شدن برگها

درمان گیاهان پژمرده

راه حل :

در گلدان دیگر جایگزین کرده و اجازه دهید ریشه رشد کند

اگر احساس می کنید گیاه پس از تلاش هایی که برای برگرداندن آن به زندگی کرده اید خوب نشده به گیاهان کمپوست اضافه کنید تا گیاه زنده بماند. این کار می تواند بین چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا این که به بهبودی کامل برسد، پس صبور باشید و در طی این زمان به پیشرفت کار خود نگاه کنید!

مطمئنا بعد از برخی از مراقبت های عاشقانه و دوست داشتنی، گیاه را بسیار شادتر خواهید دید. دقت کنید که پس از آفتاب، آبیاری گیاه به زندگی باز می گردد.

Image result for ‫نور خورشید گیاه‬‎

نور خورشید :

همه گیاهان به طور متفاوت با خورشید واکنش نشان می دهند. برخی گیاهان در آفتاب کامل رشد می کنند در حالی که دیگران نمی توانند فشار نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. تغییرات ناگهانی در محیط گیاه مانند جابه جایی به نقطه دیگر اتاق، می تواند گیاه را شوکه کند. گیاهی که به نور خورشید نیاز دارد را در خانه بگذارید تا ببینید بیش ترین نور خورشید کجاست.

نور زیاد خورشید:

باعث لکه های تیره و سفید و خشک شدن برگها می شود.

راه حل :انتقال به مکانی سایه با رطوبت بالا و آب دادن به طور منظم

Image result for ‫زردی برگ گل گلدان‬‎

کم نوری گیاهان:

برگهای کوچک و کمرنگ ، ریشه های ضعیف

راه حل :

بردن به مکانهای نور دار و هرس کردن برگهای آسیب دیده

آفت ها :

گیاهان بهترین مکان برای آفات ها هستند . خوشبختانه، اغلب آفات به سادگی از بین می روند. هم چنین می توانید با اضافه کردن افت کش ها در اطراف گیاهان دیگر، می توانید آفات را دور نگاه دارید. برگ های بی رنگ و بد شکل ناشی از ساس ها هستند که در حال مکیدن وخوردن برگها هستند. رشد غیر نرمال در گیاهان معمولا نشانه ساس است که تا حدی یا کامل در گیاه فرو رفته اند. تخم حشرات، دلیل دیگری است که در برگ های گیاه ظاهر می شوند.

Image result for ‫آفت ها  گلدان‬‎

در ادامه مطلب پرسش هایی که احتمالا برایتان به وجود می آید را تهیه کرده ایم. با ما همراه باشید.

سوال: برگها حالت شادابی خود را از دست داده‌اند.
جواب: نور شدید این حالت را میتواند باعث شود، حمله کنه قرمز نیز این نشانه‌ها را بروز میدهد. کثیف بودن برگها و اختلال در فتوسنتز نیز میتواند عامل دیگری برای این عارضه باشد.

سوال: نوک و حاشیه برگها قهوه‌ای و خشک میشوند.
جواب: اگر حاشیه برگها سبز و فقط نوک آنها آسیب دیده‌اند هوای خشک و یا صدمه‌های مکانیکی می‌تواند عامل آن باشد و اما اگر حاشیه‌ها نیز زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند عولامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری زیاد و یا کم بودن نور و درجه حرارت عامل آن هستند.

سوال: برگها پژمرده شده و آویزان هستند
جواب: افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات و همچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند عامل این نارسایی باشد.

سوال: برگها در گیاه جوان شروع به ریزش کرده‌اند.
جواب: عوامل متعددی این عارضه را باعث می‌گردند. گیاه جوانی که گلدان آن به تازگی تعویض شده‌است ریزش برگها در بعضی مواقع طبیعی است. اصولا شوک وارده به هر علت مانند جا به جا شدن گیاهان حساس مانند گل کاغذی از محلی به محل دیگر یا از درجه حرارت و شرایط نوری خاص به حرارت و نور شدید دیگر میتواند باعث این عارضه باشد.

سوال: برگهای پایینی خشک شده و میریزند.
جواب: سه عامل مهم باعث این عارضه میگردند. نور بسیار کم، درجه حرارت بالا و خشکی دیدن ممتد گیاه.

سوال: برگهای بالایی زرد میشوند اما سقوط نمیکنند.
جواب: این عارضه مربوط به آبیاری با آب سنگین و یا استفاده از خاکهایی است که کلسیم آنها زیاد است.

سوال: لکه‌هایی با اشکال مختلف روی برگها مشاهده میگردند.
جواب: اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است. آبیاری با آب خیلی سرد، نور خیلی شدید، قرار گرفتن برگ در معرض گازها و ابتلاء به بیماریها و آفات، لکه‌هایی سفید رنگ را باعث می‌گردند. جویده شدن برگها و مشاهده پودرهای سفید و خاکستری روی برگ به علت حمله قارچها و آفات است.

سوال: برگها می‌پیچند و می‌ریزند.
جواب: این علامت مربوط به افراط در آبیاری و پایین بودن بیش از حد درجه حرارت است.

سوال: برگها ناگهانی ریزش میکنند.
تغییر ناگهانی در درجه حرارت و شدت نور و عدم آبیاری و خشکی دیدن گیاه و همچنین صدمه دیدن ناگهانی و فوری ریشه این عارضه را باعث میشود.

سوال: برگها زرد شده و می‌ریزند.
جواب: اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.

سوال: برگهایجوانه انتهایی کوچک مانده و رنگ پریده هستند.
جواب: این علایم در اوایل بهار و اواخر زمستان با گرم شدن هوا و مرطوب بودن زیاده از حد کمپوست ظاهر میشوند. گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی و نور میتوانند این عارضه را سبب شوند.

سوال: گلها تشکیل نمیشوند.
جواب: اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد.

سوال: گلها فوراً پژمرده میشوند.
جواب: کم آبی، هوای خشک، کمبود در میزان نور، و بالا بودن درجه حرارت از عوامل احتمالی هستند.

سوال: برگها سوراخ شده‌اند.
جواب: عوامل فیزیک مانند مالش به دست یا در معرض رفت و آمد بودن، یا حمله آفاتی مانند حلزونها و لاروهای پروانه‌ها و سوسکها و … میتوانند از عوامل این عارضه باشند.

سوال: لکه‌های سفید روی سطح خارجی گلدان مشاهده میشود.
جواب: این علامت نشاندهنده افراط در آبیاری یا آبیاری با آب سنگین کلسیم دار (همانند آب شرب اردبیل) است و مورد دوم ممکن است به مذاق بسیاری از گیاهان خوش نیاید.

سوال: رشد گیاه متوقف یا کند شده‌است.
جواب: در فصل زمستان برای اکثر گیاهان آپارتمانی این توقف یا کندی رشد عادی است. چرا که در زمستان دمای شبانه خانه‌ها ممکن است حتی از دمای روزانه خانه گرمتر باشد. این دما باعث میشود که گیاهانی مقدار تولید انرژی که در هنگام روز و با فتوسنتز به دست می‌آورند را شب هنگام با تنفس و تعرق از دست بدهند. و انرژی مازادی برای تولید سلولهای جدید باقی نماند. در حالی که در طبیعت همیشه دمای شبانه از دمای روزانه چند درجه‌ای کمتر است و این اختلاف دما به گیاه اجازه میدهد که انرژی مازاد را صرف رشد کند.
اما در تابستان کمبود رشد میتواند علامت کمبود در نور و مواد غذایی یا افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرا رسیده‌است.

سوال: غنچه‌ها سقوط میکنند.
جواب: عواملی که سبب ریزش برگها میشوند در سقوط غنچه‌ها نیز موثرند. اما خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر (در موارد مانند گیاه کاملیا)، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.

سوال: برگهای ابلق (دو رنگ) به رنگ سبز تیدیل شده‌اند.
جواب: کمبود نور در این عارضه نقش اصلی را بازی میکند. گلدان را به محلی درنور ترمنتقل کنید.

سوال: برگها و ساقه‌ها می‌پوسند.
جواب: اصولاً عامل اصلی برای پوسیدگی امراض قارچی و باکتریایی است که در صورت شعیف بودن گیاه و مهیا نبودن شرایط مساعد گیاه به آنها مبتلا میگردد. علاوه بر آن افراط در آبیاری زمستانه و ماندن قطرات آب روی برگها در شب نیز از عوامل این عارضه ذکر شده‌است.

سوال: لکه‌های سبز روی سطح خارجی گلدان مشاهده میشود.
جواب: رطوبت بالای محیط، افراط در آبیاری و بسته بودن سوراخ خروجی گلدان ظهور این نشانه را سبب میشوند.