آکاایران: 3 نکته ضروری در نگهداری گیاهان آپارتمانی

نکات ضروری نگه داشتن گیاهان خانگی

3 نکته ضروری در نگهداری گیاهان آپارتمانی

اختصاصیآکا ایران: 

من همیشه فکر می‌کردم که چون مادرم در نگه‌داری از گیاهان خانگی زیاد وارد نبود، من هم نمی‌توانم این کار را انجام دهم؛ اما برخلاف تصور توانستم. یکی از کارهای موردعلاقه من و همسرم این است که به فروشگاه گل و گیاه برویم. او همیشه به دنبال درختان میوه و من به دنبال گیاهان خانگی می‌روم؛ و همیشه هر دوی ما با دست پر به خانه برمی‌گردیم. نگهداری از گیاهان به آن سختی که فکر می‌کنید نیست. در اینجا به چند نکته برای زنده نگاه داشتن گیاهان اشاره می‌کنیم.

1. آب

نکات ضروری نگه داشتن گیاهان خانگی -آکاگیاهان آپارتمانی

زیاده از حد آب دادن به گیاهان یکی از دلایل رایج شکوفا نشدن گیاهان است. تعداد کمی از گیاهان خاک نم کشیده و مرطوب را دوست دارند، ولی بیشتر آن‌ها در خاک خشک‌تر بهتر رشد می‌کند، بنابراین بهتر است که فواصل زمانی که آن‌ها را آبیاری می‌کنید کمی طولانی‌تر باشد تا خاک تا حدی خشک شود. برای تشخیص اینکه چه زمانی باید آن را آبیاری کنید، انگشتتان را به اندازه یک اینچ داخل خاک بکنید (بهتر است که این کار را در لبه‌های کناری گلدان انجام دهید نه وسط آن) اگر که خشک بود، وقت آب دادن است. چند بار که این کار را انجام دهید، گیاهتان را خواهید شناخت و متوجه می‌شوید که چه برنامه زمانی برای آبیاری آن باید در نظر بگیرید.

من به شخصه دوست دارم که همه گلدان‌هایم را با هم در ظرف‌شویی بگذارم و آب بدهم. برای آب دادن گیاهان، برگ‌ها را با دستتان بلند کنید و آن‌قدر آب در خاک بریزید که کمی از زیر گلدان چکه کند. اگر برای جلوگیری از چکه آب، از زیر گلدانی استفاده می‌کنید، یادتان باشد که حتما سی دقیقه بعد آن را بردارید. برای گیاهان خوب نیست که زیرشان پر از آب باشد. آن‌ها دوش گرفتن را دوست دارند ولی از وان پر از آب خوششان نمی‌آید.

2. درینیج گلدان (حفره‌هایی که کف گلدان وجود دارند)

گیاهان خانگی

من معمولا نصف لایه یا یک لایه کف گلدان ریگ می‌ریزیم. ریگ‌های کف گلدان آب را از ریشه‌ها دور نگه می‌دارد. همچنین آب موجود در این ریگ‌ها برای گیاهانی که کمی رطوبت را دوست دارند، این رطوبت را تامین می‌کند. وقتی که می‌خواهید گلدان را عوض کنید، از آبکش زیر گلدان جدید استفاده کنید. وجود درینیج در گلدان، برای سلامت گیاهان نقش حیاتی دارد. گلدان‌هایی که هیچ سوراخی ندارند، تمام آب را در کف خود نگه می‌دارند و باعث آسیب به ریشه می‌شوند.

3. همیشه وقتی که یک گیاه جدید می‌خرید، به توضیحات مربوط به نگهداری آن‌که روی لیبل درج شده توجه کنید

نگهداری گلها

یا می‌توانید کمی تحقیق آنلاین درباره آن انجام دهید. با این کار متوجه می‌شوید که گیاه شما به نور مستقیم خورشید نیاز دارد، به قسمتی از نور خورشید نیاز دارد و یا باید در سایه باشد. به عنوان مثال درخت انجیر من نور خورشید را خیلی دوست دارد، به همین دلیل آن را کنار یک پنجره بزرگ قراردادم تا نور مستقیم خورشید به آن بتابد. درخت انجیر معمولا به سمت نور خورشید رشد می‌کند بنابراین هر چند وقت یک‌بار من آن را می‌چرخانم تا فقط از یک سمت رشد نکند. به‌طورکلی اکثر گیاهان اتاق‌های پر نور را دوست دارند ولی تعداد کمی از آن‌ها در نور کم بهتر رشد می‌کنند. دقت کنید و ببینید که گیاهتان لاغر و دراز است یا پر از شاخ و برگ است. ممکن است دلیل شاخ و برگ ندادنش این باشد که نور مناسب را دریافت نمی‌کند. در این صورت بهتر است آن را جابجا کنید و به جایی منتقل کنید که نور بیشتری دریافت کند؛ اما توجه کنید که اگر یک گیاه به مدت طولانی در یک نقطه بوده است، با تکان ناگهانی آن به یک جای جدید، می‌تواند دچار شوک شود. پس باید این کار را به آرامی انجام دهید.

اگر می‌خواهید که کارتان در نگه‌داری از گیاهان خانگی راحت‌تر باشد، می‌توانید از گیاهان جان سختی که به این راحتی نمی‌میرند مثل گل شیپوری، درخت مار استفاده کنید. به‌طورکلی گیاهان زیبایی خاصی را به فضا می‌بخشند، پس حتما این کار را شروع کنید و نگران نباشید تا زمانی که زیاده از حد به آن‌ها آب ندهید، مشکلی به وجود نمی‌آید.

مترجم: فرجی

منبع :