آکاایران: از گیاه زبان مادرشوهر تا گوش الاغی !

آکاایران: نام های عجیبی که ایرانی ها روی گیاهان می گذارند

از گیاه زبان مادرشوهر تا گوش الاغی !

اختصاصیآکا ایران:  

ایرانی ها اغلب روی گل و گیاهان اسم های عجیب و غریبی می گذارند که این اسامی بیشتر به دلیل شکل ظاهری شان می باشد . گل محمدی ، گل داوودی ، سبزی جعفری ، گل گاوزبان ، زبان مادرشوهر و .. از جمله اسم هایی است که توسط ما روی گل و گیاهان گذاشته شده است اما کمتر نام واقعی شان را شنیده ایم .

در ادامه با چندین گل و گیاهی که توسط ایرانی ها نام گذاری شده است آشنا شوید .

گوش الاغی با نام واقعی آگلونما

نام های عجیبی که ایرانی ها روی گیاهان می گذارند -آکانام های عجیب گیاهان

مشخص نیست چه کسی برای نخستین بار برگ های این گیاه زیبا را شبیه گوش های الاغ دانسته است . آگلونما یکی از زیباترین و مقاوم ترین گیاهان برای نگهداری در خانه است . این گیاه بومی بیشتر در  جنگل های گرمسیری و مرداب های جنوب شرق آسیا یافت می شود .

گیاه صد تومانی با نام واقعی پیونیا

گیاهان

این گیاه گلی زیباست که به عنوان پهن ترین و پرگلبرگ ترین گل در دنیا شناخته می شود و شاید به همین دلیل با نام صد تومانی نام گذاری شده است .

گیاه آدمک یا چله داغ با نام واقعی بیبرزتینیاسه

گلخونه

این گیاه شبیه آدمی است که ایستاده است و به همین دلیل به نام آدمک شهرت دارد . این گیاه علفی ارتفاع 40 سانتی  دارد.

پرنده بهشتی با نام واقعی استرلیتزیاسه

نام های عجیبی که ایرانی ها روی گیاهان می گذارند -آکانام های عجیب گیاهان

این گیاه ظاهری شبیه به پرنده دارد و به همین دلیل به این نام شهرت یافته است . این گل تزئینی در بیشتر سبدها و دسته های گل جا دارد .

دم موشی با نام واقعی بودیاسه

گیاهان

گیاه بودیاسه به شکل درختچه ای است که به دلیل داشتن خوشه های کشیده با نام دم موشی شهرت دارد .

گل زیبای قهر و آشتی

گلخونه

این گیاه با دست زدن یا تکان خوردن واکنش جالبی از خود نشان می دهد . به طوری که وقتی به آن دست می زنید همانند فردی که قهر می کند به سرعت برگهایش را جمع می کند و دوباره بعد از 5  دقیقه برگهایش را باز می کند و گویی آشتی کرده است . این گیاه در عموم مردم با نام گل قهر و آشتی معروف شده است .

گیاه زبان مادرشوهر با نام واقعی سانسوریا

نام های عجیبی که ایرانی ها روی گیاهان می گذارند -آکانام های عجیب گیاهان

این گیاه به خاطر داشتن برگ های کشیده و نوک تیز به نام زبان مادرشوهر شهرت دارد . البته مادرشوهرها از این نام راضی نیستند و اگر این گیاه را در منزل تان نگهداری می کنید نام دیگری برایش انتخاب کنید . دلیل انتخاب این نام جالب ، درازی برگهای آن می باشد که به زبان مادرشوهر نسبت داده شده است .

بابا آدم با نام واقعی آلوکازیا

گیاهان

برگهای درشت این گیاه شباهت زیادی به گوش فیل دارد و هنوز مشخص نیست چرا با نام بابا آدم شهرت یافته است . گیاه بابا آدم برای درمان سرطان ، التهاب ، درد مفاصل و گلو درد خواص زیادی دارد .

آجیل شمع با نام واقعی کندل نات

گلخونه

برای تهیه روغن از این گیاه استفاده می شود که میوه ای شبیه آجیل دارد . درون بذر این گیاه روغن زیادی وجود دارد که به عنوان شمع استفاده می شود و به همین دلیل با نام آجیل شمع شهرت یافته است .

ارکیده کفش بانو

نام های عجیبی که ایرانی ها روی گیاهان می گذارند -آکانام های عجیب گیاهان

این گیاه از خانواده ارکیده است و به دلیل این که شبیه کفش های زنانه قدیمی است با نام ارکیده کفش بانو معروف است .

درخت تخم مرغ نیمرو

گیاهان

این درخت از خانواده بید است و شکوفه های آن با رنگ سفید و مغز زرد رنگ به نیمرو شباهت دارد . حتی میوه این گیاه هم شکل و شمایل تخم مرغ دارد . در قدیم این میوه را با بذر داخلش خشک کرده و به جای جغجغه کودکان استفاده می کردند .

منبع :