آشنایی با گیاه خون فام و خواص و عوارض آن

به نقل از آکاایران: گیاه علفی چندساله ایست با ساقه ای محکم و ایستاده، که این ساقه های چهارگوش، در بخش فوقانی منشعب می شوند. ارتفاع گیاه بین 50-150 سانتیمتر است و عموما در مناطق مرطوب و اغلب به صورت پایابی می روید. یک گیاه بالغ دارای ریشه توپی است که 50-30 ساقه از آن می روید و پهنایی تا 150 سانتیمتر را در بر می گیرد.

گیاه خون فام

برگ های پایینی متقابل و برگ های بالایی متناوب است. برگ ها بدون دمبرگ است و شکلی سرنیزه ای با نوک تیز دارد.

گل ها 2-1 سانتیمتر قطر دارند و به صورت متراکم در گل آذین گرزن سنبله مانند شکوفا می شوند هر گل شش گلبرگ دارد و رنگ گلبرگ ها ارغوانی-بنفش است. پرچم ها 12تایی است و در بخشی یا تماما از جام گل بیرون زده است.

میوه کپسول تخم مرغی است.

این گیاه جنوب غرب و مرکز آسیا، سیبری، شمال افریقا، شمال امریکا و استرالیا می روید و در ایران این گونه رطوبت پسند و پایابی عموما در کنار جویبارها، برکه ها و دریاچه های کم عمق، در در نقاط مختلف استان های گرگان، مازندران، گیلان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، ایلام، فارس، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خراسان و تهران می روید.

مصارف و کاربردها:

سرشاخه های گل دار این گیاه استفاده می شود و خواص درمانی: قابض، ضداسهال، بندآورنده خون، گندزدا و آنتی بیوتیک دارد و استعمال داخلی به منظور معالجه ورم روده در شیرخواران، اسهال خونی باسیلی، خونریزی رحمی و برای معالجه ورم رحم، ترشحات سفید زنانه و نیز …، اولسرهای پا، اگزما، ورم و سرخی نواحی چین دار پوست مانند کشاله ران و زیر بغل که بعلت مالش سطح پوست ایجاد می شود بکار می رود (10).

-گیاه قابض اصولا برای درمان اسهال و اسهال خونی مصرف میشود. آن را برای تمام سنین با خیال آسوده می توان مصرف کرد، بعضی از دست اندرکاران طب گیاهی آن را برای جلوگیری از اسهال کودکان شیرخوار توصیه می نمایند. گیاه را میتوان برای درمان قاعدگی سنگین و خونریزی بین دوران قاعدگی بکار برد. در استعمال خارج بصورت مایع یا ضماد برای التیام زخم ها، زخم های پا و اگزما بکار می رود و برای مداوای تخلیه زیادی دستگاه تناسلی زنان و خارش آن استفاده می شود. امروزه مصرف کمی برای درمان بیماری های چشمی دارد، اما پیشنهاد می شود، می تواند آن را برای درمان اختلالات چشمی و بینایی بکار برد (4).

*شماره های درون متن مربوط به فهرست منابع کتاب شناخت گیاهان دارویی است که برای مطالعه بیشتر در زمینه موردی خاص به آنها اشاره ویژه شده است.

منابع:

مظفریان، ولی الله. 1391. شناخت گیاهان دارویی و معطر ایران. چاپ اول. ناشر: فرهنگ معاصر.

فهرست منابع بخش گیاهان دارویی منبع مذکور برای مطالعه موردی:

1-   Baquar, S. R. and Tasnif, M.: Medicinal plants of Southern West Pakistan-Periodical Expert Book Agency

2-   Bremness, L. 1994: Herbs-Dorling Kindersley

3-   Caius, J. F. 1998: The Medicinal and Poisonous Plants of India-Scientific publisher (India), Jodhpour-342001 -India

4-   Chevalier Mnimh, Andrew, 1996: The Encyclopedia of Medicinal plants-Dorling Kindersley

5-   Frawzy Taha Kotb Hussein, 1985: Medicinal plants in Libya – Copyright Arab Encyclopedia House

6-   Joshi, S. G. 2003: Medicinal plants – Oxford & IBH publishing Co. Put. Ltd. Neu Delhi

7-   Krochmal, A. Walters R. S. and Doughty M. R. 1969: A guide to Medicinal Plants of Appalachia-U.S.D.A. Forest service Research paper NE-138

8-   Prasad, G. and Reshmi, M. V. 2003: A. Manual of Medicinal Trees Agrobios -India

9-   Raveendra Relnam, K., Martin P. 2006: Ethnomedicinal Plants-Agrobois -India

10- امامی احمد، محمدرضا شمس اردکانی و نسیم نکویی نائینی 1383: گیاه درمانی (درمان بیماری ها توسط یاهان)انتشارات راه کمال، تهران- دوره سه جلدی

11- زرگری علی، گیاهان دارویی جلد 1-3، انتشارات وزارت فرهنگ و آموزش عالی

12- صالحی سورسقی، محمدحسین: 1387-1389: گیاهان دارویی و گیاه درمانی –انتشارات دنیای تغذیه (دوره سه جلدی) تهران

http://en.wikipedia.org/wiki/Lythrum_salicaria

http://www.nps.gov/plants/alien/pubs/midatlantic/lysa.htm

Golvagiah.com

سایت گل و گیاه

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران