آشنایی با گیاه زبرینا

به نقل از آکاایران: گیاهی است علفی و خزنده از خانواده «کملیناسه». زادگاهش مکزیک است، برگ ها بیضی شکل و نوک تیز با لکه های نقره ای و بنفش در متن سبز، در صورت عدم وجود نور کافی برگ ها به رنگ سبز در می آیند، حذف جوانه های انتهایی به منظور پر پشت شدن و توپی شدن گیاه ضروری است. بهتر است از ساقه های دراز و منحرف به منظور تکثیر استفاده شود، گیاه مناسبی برای پوشش گلدان های بزرگ است.

گیاه زبرینا

گیاه آپارتمانی زبرینا

نام علمی: Tradescantia zebrina

نام انگلیسی: Wandering jew

 نام فارسی اصیل: گوریفَل (گور= گورخر + فل= برگ)، اشاره به نوار در برگ ها به شکل گورخر

 

نیازها:

نور:  به نور قوی و کافی احتیاج دارد، از نور مستقیم وسط روز به خصوص از پشت شیشه بیزار است.

دما: در زمستان حداقل 13 درجه و در تابستان بهترین درجه حرارت برای آنان حرارت اتاق و محل زندگی است.

آبیاری: خاک را در تمام طول سال مرطوب نگهدارید، در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است.

رطوبت: هفته ای یکبار گلدان را غبارپاشی کنید.

تغذیه:   با کودهای شیمیایی مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر 2 هفته یکبار طبق دستور فروشنده کمبود عناصر غذایی گلدان را جبران کنید.

خاک مناسب: خاک لیمونی

تعویض گلدان: به جای تعویض گلدان هر 2 یا سه سال از ساقه های انتهایی قلمه گیری نموده و گلدان جدید تولید کنید، در هر گلدان جدید 10 قلمه کاشت کنید.

تمیز نمودن برگ ها:  از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، غبارپاشی با آب ولرم برگ ها را تمیز می کند.

تکثیر: کاشت مستقیم قلمه های سخت شده در گلدان

 

عوارض و درمان:

گیاه بد شکل و ساقه ها در قاعده فاقد برگ هستند: احتیاج به تعویض گلدان و یا قلمه گیری دارد، از گیاه به عنوان منبع تکثیر استفاده کنید.

برگ ها رنگ بنفش خود را از دست داده و ضخیم شده اند: تغذیه بیش از اندازه عامل آن است، نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده برای تغذیه این گیاه کافی است.

برگ ها می پیچند، سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:  کنه ریز قرمز عامل آن است، گیاه را با سم کنه کش هر 14 روز یکبار سمپاشی کنید، غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

برگ ها به داخل لوله و خشک می شوند: هوا خیلی گرم و خشک است، سردی هوا هم عامل دیگری است، شرایط را بازدید کنید تا نارسایی ها رفع شوند.

ساقه ها از قاعده می پوسند: خاک باتلاقی و یا آبیاری بیش از اندازه است، آبیاری را متوقف کنید و اجازه دهید خاک های سطحی گلدان خشک شود و سپس با میزان کمتری آبیاری را شروع کنید، نگذارید ته گلدان با آب در ارتباط باشد، زهکش را بازدید کنید.

لکه های سوخته روی برگ ها مشاهده می گردد: از مواد براق کننده شیمیایی استفاده شده و یا اشعه مستقیم آفتاب به برگ ها صدمه وارد کرده، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، برگ ها را با غبارپاشی پارچه و اسفنج تمیز کنید و گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.

برگ ها بد شکل و حشرات سبز رنگی با ماده چسبنده روی آنها مشاهده می شوند: گیاه را با سم حشره کش طبق دستور هفته ای یکبار سمپاشی کنید.

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگ ها زیاد است: نور کافی نیست، گلدان را به محل پرنورتر با اشعه غیر مستقیم آفتاب منتقل کنید.

نوک برگ ها قهوه ای و زخم هایی روی آنها مشاهده می شود: گیاه تشنه است، فوراً آبیاری کنید.

برگ ها رنگ پریده و نرم و آبکی هستند: هوا خیلی سرد است، ممکن است گیاه یخ زده باشد، از ساقه های سالم قلمه بگیرید.

*روش ازدیاد:

با لخت شدن ساقه ها در قاعده و دراز شدن آنها قلمه های 5-7 سانتیمتری با دو جفت برگ و جوانه انتهایی از انتهای ساقه ها تهیه و با حذف جفت پائینی برگ ها هر 10 قلمه را در یک گلدان کمپوست دار کاشت کنید، بهتر است قبلاً خاک را آبیاری و با مداد حفره هایی در نقاط مختلف آن ایجاد و قلمه ها را درون آنها قرار دهید. گلدان را مجدداً آبیاری نموده و در سایه نگهدارید.

شاخه های آویزان زبرینا در سبد های آویزان منظره دلفریبی دارد، کاشت تعداد بیشتری گلدان در سبد آویزان شاخه های فراوان تری تولید می کند.

منبع: پیش بین، اسماعیل. 1390. گلهای آپارتمانی و مشاوره گیاه پزشکی. چاپ هشتم. انتشارات نوپردازان

Golvagiah.com

سایت گل و گیاه

گردآوری: بخش اطلاعات عمومی آکاایران